Alegere Spod

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alegere Spod

Mesaj de Claudiu Garlea »

Buna ziua,

Eu va recomand urmatoarea varianta de la Shimano, este vorba de Tribal Spod (in anul 2018, acesta s-a ieftinit cu aproximativ 100 de lei). Spod-ul nu este greu de incarcat si nadirea nu devine obositoare dupa mai multe "spomb-uri", acestea avand actiunea parabolica si poate fii incarcat de oricine.

http://www.totalfishing.ro/lanseta-shim ... 70799.html

Iar daca spod-ul acesta depaseste bugetul, recomand cu cea mai mare incredere acest model de la Carp Expert. O lanseta foarte buna raport calitate - pret.
http://www.totalfishing.ro/lanseta-carp ... 12676.html

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Alegere Spod

Mesaj de florinalin »

Spodul de la carpexpert il am eu si ti l recomand cu căldură. Își face foarte bine treaba... plus ca il poti folosi si ca lanseta normală

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
A bad days fishing is better than a good day at work...

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Alegere Spod

Mesaj de marian_popescu »

Spodul de la baracuda nu l-am văzut, ar merita sa fac un test comparativ cu ce am eu acum (beastmaster cx telesurf de 200 de grame), o să trec pe la tine să vedem cum facem. Dar nu prea curând, la ce vreme se anunta, iar vor îngheța toate lacurile și nu voi avea unde sa dau cu spombul

Tribalul îmi depășește bugetul iar carp expertul nu-mi place, cred că dau mai bine cu ce am eu acum. Și mtx 8 îmi pare destul de serios pt nadit

Multumesc tuturor

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

florinalin scrie:
Dan Mitranescu scrie:....

esti simpatic...
Faci lansete bune, dar tu nu vrei sa intelegi ca exista ...si altceva....mai bun...mai frumos...mai...
Reclama asta agresiva pe toate posturile de pe-aci...nu stiu cat avantaj iti aduce, lumea s-a cam saturat sa auda numai de mtx.
Nu Florine, lumea nu se satura sa auda despre produse noi si criterii de baza ce stau la alegerea acestora.
Asta am facut eu in acest topic. Am adus in discutie doua spoduri noi de la FL care arata foarte bine si au un blank bun. Am mai spus ca au mandrina mai jos in comparatie cu majoritatea lansetelor ( zic eu un aspect destul de important ce nu se regaseste in descrierea acestor produse ) si treaba cu inelele, sustinuta ulterior cu mai multe explicatii logice si pertinente. Nu am zis nimic de MTX-uri .

Ce s-a intamplat: am fost atacat de posesori de lansete cu inele cu doua picioare :) , prin trimiteri la mtx-uri. A trebuit sa le explic. Dupa cum se vede , orice atac a tinut o singura fraza, lamuririle fiind suficiente sa se caute altceva.
Nu s-a mai gasit nimic logic si am ajuns la treaba asta ca ne streseaza numele asta ( nu il mai spun, ca sa nu crezi ca te atac in continuare ).

Si da. Nu inteleg ca sunt lansete mai bune din punct de vedere al parametrilor functionali ( singurii ce se pot proba ) , pentru ca inca nu am primit explicatii logice, sau demonstratii practice. Se poate sa gresesc, ca niciun prost nu stie ca este :) , dar te rog sa ma intelegi ca nu pot sa ma rezum la placeri individuale de forum. Lucrurile trebuiesc privite in ansamblu.

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Alegere Spod

Mesaj de marian_popescu »

Nu denumirea mă stresează (hakuyo suna oribil oricum, dar nici asta m-ar împiedica să îți cumpăr lansetele), ci eternele pe marginea acestor lansete m-au adus la saturație
Hai sa discutam despre pescuit, nu despre reclamă și antireclamă

merlin21
Mesaje: 279
Membru din: Joi Iun 23, 2016 14:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de merlin21 »

Chiar asa de praf sa fie toti, sa nu stie de inelele cu un picior?
Sau sa vrea sa dea mai putin, sau sa rupa batul?

https://www.facebook.com/plugins/post.p ... 6519405472

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

merlin21 scrie:Chiar asa de praf sa fie toti, sa nu stie de inelele cu un picior?
Sau sa vrea sa dea mai putin, sau sa rupa batul?

https://www.facebook.com/plugins/post.p ... 6519405472
Daca va puneati si intrebarea de ce vinde numai trei, poate ca va raspundeati singur la prima.

Iar luati in calcul placeri personale, cazuri cu totul izolate, in defavoarea unor pareri generale. Eu unul nu pot sa spun mai mult decat am spus anterior.
Intodeauna am precizat celor care au dorit sa modifice componentele MTX-urilor, ca nu are rost, iar daca insista, macar sa pastreze pozitia inelelor si prindera acestora.
LANSETELE MTX SUNT GANDITE CU O GREUTATE MINIMA SI O PUTERE MAXIMA AFERENTA MATERIALULUI FOLOSIT PE FIECARE IN PARTE.
ORICE ABATERE DE LA PROIECT CREEAZA PUNCTE CRITICE PE BLANK ! DACA ERA POSIBIL CEVA MAI BUN, FACEAM DIRECT DIN FABRICA !

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Alegere Spod

Mesaj de marian_popescu »

Mă supărați acum cu toții și-mi iau acuma direct mtx spod...

merlin21
Mesaje: 279
Membru din: Joi Iun 23, 2016 14:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de merlin21 »

Dan Mitranescu scrie: LANSETELE MTX SUNT GANDITE CU O GREUTATE MINIMA SI O PUTERE MAXIMA AFERENTA MATERIALULUI FOLOSIT PE FIECARE IN PARTE.
ORICE ABATERE DE LA PROIECT CREEAZA PUNCTE CRITICE PE BLANK ! DACA ERA POSIBIL CEVA MAI BUN, FACEAM DIRECT DIN FABRICA !
In acest caz singurul argument pe care ne bazam este o parere personala.
Parere care influenteaza in mod indirect cumparatorii.

In partea opusa, avem alta parere, a unui campion mondial, care nu puteti sa spuneti ca nu cauta ....distanta si mai ales care afirma ca lansetele au fost modificate pt distanta.

Iar acum ca vinde 3.. doar nu credeti ca s-a rupt fix lanseta cu numarul 4, nu? Ca devine amuzant.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

merlin21 scrie:
Dan Mitranescu scrie: LANSETELE MTX SUNT GANDITE CU O GREUTATE MINIMA SI O PUTERE MAXIMA AFERENTA MATERIALULUI FOLOSIT PE FIECARE IN PARTE.
ORICE ABATERE DE LA PROIECT CREEAZA PUNCTE CRITICE PE BLANK ! DACA ERA POSIBIL CEVA MAI BUN, FACEAM DIRECT DIN FABRICA !
In acest caz singurul argument pe care ne bazam este o parere personala.
Parere care influenteaza in mod indirect cumparatorii.

In partea opusa, avem alta parere, a unui campion mondial, care nu puteti sa spuneti ca nu cauta ....distanta si mai ales care afirma ca lansetele au fost modificate pt distanta.

Iar acum ca vinde 3.. doar nu credeti ca s-a rupt fix lanseta cu numarul 4, nu? Ca devine amuzant.
Domnul merlin21 parerea mea , asta personala de care spuneti, este bazata pe o scoala tehnica, pe parerea majoritatii pescarilor cu rezultate, pe parerea altor baranduri care isi fac varfurile de serie cu inele cu un picior, pe observatiile din vanzari de 10 ani in coace, pe riscul investitiilor de multi bani, ... pana la observatii din constructia lansetelor de spinning unde inelele cu doua picioare sunt istorie, ... Deci, parerea asta "personala" nu este numai a mea. Si ca sa o dam in stele, se bazeaza si pe trei recorduri nationale, pe cel mai mare peste prins vreodata in competitii, pe 20 de locuri 1 in competitii interne si pe 50 de podiumuri. :)

Daca este sa ne raportam la alegerile Campionilor Mondiali la individual, atunci balanta este echilibrata. Bogdan a castigat trofeul avand lansete MTX CLASS cu inele cu doua picioare, iar Iohann a castigat acelasi trofeu, mai recent, tot cu MTX CLASS , dar in varianta cu inele cu un singur picior.
Deci aici este pace. :)

Acum, daca tot am ajuns la aur mondial, pai Romania a castigat Campionatul Mondial o singura data in 2012. Ori atunci majoritatea a folosit MTX14 cu inele cu un picior.

Imi place nivelul discutiei, viata este mult mai frumoasa in zona asta. :)

Nu vreti mai bine sa ne uitam in standurile unei finale de CN sa vedem cate lansete cu doua picioare gasim ( pe tronsonul de varf ) ?

P.S. lasam si noi omul sa-si gaseasca un spod ? :)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”