Alegere Spod

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Alegere Spod

Mesaj de Alexandru Mihai »

marian_popescu scrie:Mă supărați acum cu toții și-mi iau acuma direct mtx spod...
Nu recomand MTX 14 spod, este foarte tare, am dat zilele astea cu Spodul de la Baracuda, îl recomand.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

Ca este tare este una, dar ca este si greu da ceva probleme la incarcare. Nu oricine poate sa nadeasca mult cu el.

Eu zic sa luati in calcul SPOD-urile noi de la FL ( cu atentie la mandrina, daca va este pe plac pozitionarea ), la Spodul Baracuda si eventual sa asteptati MTX SPOD UNI pana pe 20 martie, care este undeva intre MTX14 si MTX14 SPOD ca putere si greutate.

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Alegere Spod

Mesaj de marian_popescu »

Nu as avea vreo problema cu fl-urile, daca nu ar fi mandrina poziționată prea spre cotorul lansetei. Sunt și destul de înalt și, implicit, suficient de lung in gheare că să am nevoie de o pârghie pe măsură. Ba chiar doua spoduri fl, unul de 5 și unul de 6 as lua, unul pt nadirea cu cpombul mare, altul pt distanțe mai mari cu spombul midi și pt marker
Mai exact, cam la ce distanta e poziționată fata de capătul de jos al lansetei?

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Alegere Spod

Mesaj de Simu Alexandru »

Alexandru Mihai scrie:
marian_popescu scrie:Mă supărați acum cu toții și-mi iau acuma direct mtx spod...
Nu recomand MTX 14 spod, este foarte tare, am dat zilele astea cu Spodul de la Baracuda, îl recomand.
salut max. cu cel de la shimano tx de 5 lbs ai dat ? si daca da cum t-i se pare?
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

marian_popescu scrie:Nu as avea vreo problema cu fl-urile, daca nu ar fi mandrina poziționată prea spre cotorul lansetei. Sunt și destul de înalt și, implicit, suficient de lung in gheare că să am nevoie de o pârghie pe măsură. Ba chiar doua spoduri fl, unul de 5 și unul de 6 as lua, unul pt nadirea cu cpombul mare, altul pt distanțe mai mari cu spombul midi și pt marker
Mai exact, cam la ce distanta e poziționată fata de capătul de jos al lansetei?
Am vrut sa fac o astfel de masuratoare sa o pun pe site, dar nu am stiut la ce sa ma raportez.
La locul de unde incepe mandrina ? ( nu este concludent, datorita matisajelor sau a lungimii mandrinei )
La locul unde vine piciorul mulinetei ? ( nu prea se repereaza usor )
La locul in care se termina mandrina , eventual la bucsa fixa ? ( geu de explicat ca expicat ca reper )
Puteau sa iasa confuzii.
M-am lasat pagubas.

Am sa le masor si le pun aici, ca aici este loc de explicatii. :)

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Alegere Spod

Mesaj de marian_popescu »

La bucșa fixa. Tot cam acolo vine si degetul care ție firul în lanseu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

marian_popescu scrie:La bucșa fixa. Tot cam acolo vine si degetul care ție firul în lanseu
Am masurat.
La MTX-uri sau la lansetele cu "talon lung" distanta de la cotor si pana la varful piciorului din fata al mulinetei ( capatul indepartat al bucsei fixe ) este de 72cm.

Pentru lansetele cu "talon scurt", in cazul discutiei de fata noile lansete FL, aceeasi distanta este de 66cm.

Deci o diferenta de 6cm.

Alex_Sebastian
Mesaje: 478
Membru din: Sâm Sep 27, 2014 10:11
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Alegere Spod

Mesaj de Alex_Sebastian »

Alexandru Mihai scrie:
marian_popescu scrie:Mă supărați acum cu toții și-mi iau acuma direct mtx spod...
Nu recomand MTX 14 spod, este foarte tare, am dat zilele astea cu Spodul de la Baracuda, îl recomand.
Dane, am vazut ca este in magazin BARACUDA COMPETITION SPOD, de ce nu zici nimic de el ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

Alex_Sebastian scrie:
Alexandru Mihai scrie:
marian_popescu scrie:Mă supărați acum cu toții și-mi iau acuma direct mtx spod...
Nu recomand MTX 14 spod, este foarte tare, am dat zilele astea cu Spodul de la Baracuda, îl recomand.
Dane, am vazut ca este in magazin BARACUDA COMPETITION SPOD, de ce nu zici nimic de el ?
Din respect. :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

Alex_Sebastian scrie:
Dane, am vazut ca este in magazin BARACUDA COMPETITION SPOD, de ce nu zici nimic de el ?
Are inele cu un picior, dar ceramicile sunt generatie cu alea de pe Hi-s -uri. :) Mai grosute ... :)
Actiunea bate spre parabolica. Mufarea nu tin minte exact, dar nu cred ca este rectificata. Se mufeaza direct.
Banii ii merita, totusi diferenta este mica pana la urmatorul nivel.
Lanseta este buna in banii ei, dar mi-am format ochiul pe modele mai noi.
Asa ca, pentru ca respect firmele romanesti de articole de pescuit, prefer sa tac. :)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”