Alegere Spod

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de ejas »

malavita scrie:Daca tot este targul arunca o privire si la fox warrior.3.6 lungime,inel de 40,5.5lbs
Cam greu pentru mine in lansare si cu toate ca nu am cine stie ce tehnica ma decurc bine cu ea.
Salut,

Fox Worrior Spod pare interesant la 400 de grame si 5.5 lbs, dar prefer o pirghie de 3.9 (in loc de una de 3.6) si un inel de baza de 50 (daca tot am mulinete cu tambur de 80).
Pina acum, ma tenta FL Strategist Spod, e de generatie mai noua, 3.9 m, 466 grame.. dar ma deranjeaza talonul scurt si mandrina de 18.
Il mai astept pe Dan vreo luna..

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de ejas »

Dan Mitranescu scrie:
ejas scrie: Ok.

Si atunci intre FL Strategist Spod, 466 grame , 5 lbs, 275 lei, dar TALON SCURT, MANDRINA 18, actiune semiparabolica si MTX Uni Spod, 520 grame (+ 54 grame), 5 lbs, pret 370 lei, talon normal, mandrina 20, actiune semi rapida, ce vei recomanda ?
Vreau sa folosesc spombul mare.
Multumesc!
Nu pot sa ma pronunt in legatura cu o lanseta pe care nu am vazut-o in viata mea, respectiv MTX UNI SPOD.
Salut Dane,

Am inteles ca MTX Uni Spod a intrat in stoc. Esti multumit cum au iesit?
Adauga te rog la FL Strategist Spod, MTX Uni Spod si MTX 10 in comparatie, ce imi recomanzi?

Vreau sa folosesc spombul mare.
Multumesc!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

ejas scrie: Salut Dane,

Am inteles ca MTX Uni Spod a intrat in stoc. Esti multumit cum au iesit?
Adauga te rog la FL Strategist Spod, MTX Uni Spod si MTX 10 in comparatie, ce imi recomanzi?

Vreau sa folosesc spombul mare.
Multumesc!
Salut,
Toate trei se pot folosi la nadit.
FL-ul are talonul scurt, celelalte il au "normal".

Spodul UNI este mai tare ca celelalte, iar faptul ca are numai 520g il face favorit in alegerea mea.

P.S. conform principiilor pe care merg de 20 de ani , daca un produs mai ieftin este mai bun ( sau asemanator ) ca unul mai scump, in aprecierea mea, atunci ala mai scump nu mai ajunge in magazinul meu. Poate iti spune si asta ceva.

Avatar utilizator
pokemonu
pescar de competitie
Mesaje: 1173
Membru din: Lun Oct 08, 2012 21:38
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Alegere Spod

Mesaj de pokemonu »

Eu unul personal am un mtx 12 de 3.90 si 4 lbs pt nadire.Am dat cu el si nu vrea al naibii sa se rupa. E excelent pt nadit cu spombul

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk
"Când ești mort, nu știi că ești mort. Pentru ceilalti e trist. La fel și când ești prost..." Philippe Geluck

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: Alegere Spod

Mesaj de Bum »

LANSETA TAZURA X-SPOD NEW 2021 ... la 4,5 lb e suficient de rezistenta pentru a forta cu un spomb mare incarcat spre 200 g ... din curiozitate la testele cu aruncatori buni la ce distante sa ajuns cu spomburile medii si mari ? ... multumesc.

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: Alegere Spod

Mesaj de Bum »

LANSETA TAZURA X-SPOD NEW 2021 ... la 4,5 lb e suficient de rezistenta pentru a forta cu un spomb mare incarcat spre 200 g ... din curiozitate la testele cu aruncatori buni la ce distante sa ajuns cu spomburile medii si mari ? ... multumesc.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bum scrie:
Dum Mai 23, 2021 22:49
LANSETA TAZURA X-SPOD NEW 2021 ... la 4,5 lb e suficient de rezistenta pentru a forta cu un spomb mare incarcat spre 200 g ... din curiozitate la testele cu aruncatori buni la ce distante sa ajuns cu spomburile medii si mari ? ... multumesc.
Greu de dat un raspuns deoarece lipsesc mai multi parametrii din ecuatie.
In opinia mea nu exista lanseta pentru care sa garanteze cineva ca poate rezista cu 200g, dar in acelasi timp, cu o aruncare adaptata acestei mase, pot fi atinse distante de pana la 140m cu fir de 0,20 .
Cu spombul mediu se pot atinge distante de 170- 180m cu fir de 0,20.

Lanseta specificata rezista cel putin la fel de bine ca oricare alta lanseta cu puterea ei, dar castiga prin faptul ca este mai usoara, iar acest lucru da plus valoare atat in lungimea aruncarii, cat si ca permisivitatea in utilizare.

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: Alegere Spod

Mesaj de Bum »

da intrebam deoarece pe viitor doresc sa achizitionez o lanseta pt spod ... din cate stiu cele mai folosite lansete pt spod sunt de 6 si 5 lb ... am folosit mtx 14 pana la 100 m cu spombul mediu fir de 0,25 pe mx 14000 ... mi se pare totusi putin 4,5 lb pt un spomb mare incarcat la maxim in conditii de fortare ... poate atinge greutati de peste 170 g ... gresesc?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bum scrie:
Lun Mai 24, 2021 16:59
da intrebam deoarece pe viitor doresc sa achizitionez o lanseta pt spod ... din cate stiu cele mai folosite lansete pt spod sunt de 6 si 5 lb ... am folosit mtx 14 pana la 100 m cu spombul mediu fir de 0,25 pe mx 14000 ... mi se pare totusi putin 4,5 lb pt un spomb mare incarcat la maxim in conditii de fortare ... poate atinge greutati de peste 170 g ... gresesc?
X-Spod la 4,5lbs este mai tare ca multe spod-uri de 5 sau 6lbs. Pot sa mai fac o rubrica pe site, daca asta era problema. :) Glumesc incercand sa exprim realitatea, respectiv faptul ca lbs-urile de pe lansete nu ofera mari informatii. Din 10 lansete de 4 lbs, nu gasesti doua sa se indoaie la fel.

Cum spuneam mai sus, nu se poate garanta pentru nicio lanseta ca poate rezista cu 180g ( mai ales daca se arunca gresit si nu se adapteaza viteza de executie unei astfel de mase ), dar ce pot sa spun este ca Tazura X-Spod rezista foarte bine la solicitari raportat la alte modele.
P.S. Pana in acest moment nu s-a rupt nici macar o lanseta Tazura, indiferent de model.

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: Alegere Spod

Mesaj de Bum »

Da dilema mea era de ce nu ai facut din start un spod de 5-6 lbs...multumesc de informatii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”