Alegere Spod

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere Spod

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bum scrie:
Mar Mai 25, 2021 14:50
Da dilema mea era de ce nu ai facut din start un spod de 5-6 lbs...multumesc de informatii.
Vrei sa spui ca nu ai inteles de ce nu am scris in descriere ca are peste 5 lbs !? :)

Pentru ca are, dar prin faptul ca este usor, nu pot sa il amestec cu notiunea de spod de 5-6 lbs, deoarece astfel de lansete sunt considerate ca a fi grele si implicit greu de incarcat, iar X-Spod-ul nu este.
Din tabelul din acest articol :
https://danmitranescu.ro/blog/clasifica ... p-b10.html
se poate observa ca X-Spod-ul se indoaie cu un kg 98cm, adica este mai tare ca majoritatea lansetelor studiate, asta in timp ce Class-ul se indoaie 93cm si ramane cea mai tare lanseta, dar si cea mai usoara, iar asta o face cea mai buna lanseta pentru lansat orice greutate.

Peste puterea lansetei intervine greutatea lansetei, care si ea este foarte importanta.
O spun si cu ocazia asta, asa cum o repet de 15 ani, valoarea lbs nu reprezinta nimic concret la o lanseta si ramane ceva pur orientativ. Poti sa-ti faci o idee, dar nici pe departe ceva concret.
Caracteristicile prioritare pentru blank sunt greutatea si puterea, iar pe modelele pe care le recomand am detaliat valorile in tabelul amintit.
In acel tabel se poate introduce orice alta lanseta pentru a se putea compara. Trebuie doar cantarita si verificat cat se indoaie cu o masa de 1kg.

P.S. Class-ul se indoaie cel mai putin. Puteam sa spun despre el ca are peste 5 lbs ? Se indoaie mai putin ca orice spod. Asta inseamna ca este lanseta pentru nadit ? Nu. O lanseta buna, pentru plumb, momitoare, bulgari, spomb, sau oricare alta masa pe care vrem sa o aruncam cat mai departe, o sa fie intodeauna o lanseta cat mai rigida si cat mai usoara. Restul sunt baliverne comerciale.

Bum
Mesaje: 93
Membru din: Joi Apr 13, 2017 0:51

Re: Alegere Spod

Mesaj de Bum »

da am sa vad cand iau ... multumesc :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”