Asezareaa firului pe Shimano Ultegra 14000 XTD

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Oliver24
Mesaje: 28
Membru din: Vin Aug 04, 2017 1:09

Asezareaa firului pe Shimano Ultegra 14000 XTD

Mesaj de Oliver24 »

Am achiziționat de curând niște Ultegre XTD și aș dori să le încarc cu fir însă nu știu dacă trebuie sau nu trebuie adăugate șaibe în plus pe ax pentru o așezare dreaptă a firului. Am citit că modelele mai vechi de Ultegra așezau firul cu o ușoară conicitate inversă și era nevoie de adăugarea a două șaibe, una subțire și alta mai groasă.
În manualul de utilizare al mulinetelor îmi spune că firul se va așeza drept în cazul în care nu adaug alte șaibe în plus, însă aș vrea să obțin și o părere de la voi.

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Asezareaa firului pe Shimano Ultegra 14000 XTD

Mesaj de cipibm »

Salut!
Din experienta proprie iti spun,ca asa cum vin echipate din fabrica,mulinetele vor incarca firul cu o usoara "conicitate inversa".

Alex_Sebastian
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Sep 27, 2014 10:11
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Asezareaa firului pe Shimano Ultegra 14000 XTD

Mesaj de Alex_Sebastian »

Ultegra scoasa din cutie este reglata pentru a pune firul drept daca acesta are un diametru real de 0.30. La un fir de 0.28 poti inlocui saiba groasa cu una subtire. La unul de 0.26 sau 0.25 linistit poti scoate o saiba.

post642756.html#p642756

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Asezareaa firului pe Shimano Ultegra 14000 XTD

Mesaj de cipibm »

Ai probat tu?
Daca scoate saibe clar accentueaza conicitatea inversa.
Eu cu saibele montate din fabrica nu am vazut diferente intre firul de 0,23 si 0,35.
Am adaugat saibe si a fost ok(paralel).
Fişiere ataşate
xtd 14000 002.jpg
xtd 14000 002.jpg (73.11 KiB) Vizualizat de 4197 ori

Alex_Sebastian
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Sep 27, 2014 10:11
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Asezareaa firului pe Shimano Ultegra 14000 XTD

Mesaj de Alex_Sebastian »

Nu am probat, am pus firul respectiv de 4 ori pana cand a iesit drept, si eu am pus saibe ca si tine prima data si mi-a iesit exact ce prezinti tu, adica firul spre varf.

Oliver24
Mesaje: 28
Membru din: Vin Aug 04, 2017 1:09

Re: Asezareaa firului pe Shimano Ultegra 14000 XTD

Mesaj de Oliver24 »

Se pare că nu există consens. M-am mai informat și eu: Vlad Pavlovici de la Shimano spune că pentru o așezare paralelă perfectă ar trebui adăugate două șaibe în plus, una groasă și una subțire. Același lucru spun și cei de la Shimano Anglia. Mai aștept păreri...

Alex_Sebastian
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Sep 27, 2014 10:11
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Asezareaa firului pe Shimano Ultegra 14000 XTD

Mesaj de Alex_Sebastian »

Oliver24 scrie:Se pare că nu există consens. M-am mai informat și eu: Vlad Pavlovici de la Shimano spune că pentru o așezare paralelă perfectă ar trebui adăugate două șaibe în plus, una groasă și una subțire. Același lucru spun și cei de la Shimano Anglia. Mai aștept păreri...
ia o rola de fir cu 15 lei si fa o proba, daca colegul mai sus spune ca are firul asezat drept poate are dreptate si il vad eu conic spre varf. la XSC nu am pus nici o saiba la 0,26 si nici la 0,40 si l-a asezat perfect drept. decat sa stai sa astepti mai bine faci o proba cu o rola cu un fir diametru care vrei sa-l pui pe mulinete si vezi cum aseaza.

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Asezareaa firului pe Shimano Ultegra 14000 XTD

Mesaj de cipibm »

Poza e cu saibele "standard"(din fabrica).

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Asezareaa firului pe Shimano Ultegra 14000 XTD

Mesaj de cipibm »

Alex,sa iti explic:cu cat pui mai multe saibe sub tambur,vei scoate tamburul mai "in afara",implicit si o cantitate mai mare de fir se va bobina mai inspre baza tamburului(asta este conicitatea clasica). Simplu,nu? :D

Alex_Sebastian
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Sep 27, 2014 10:11
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Asezareaa firului pe Shimano Ultegra 14000 XTD

Mesaj de Alex_Sebastian »

Imagine

Imagine

uite,

mai stiu faptul ca sunt reglate din fabrica pentru fire de 0.30 asa cum le scoti din cutie.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”