Fox, intre calitate si bataie de joc

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

danutlupu
Mesaje: 287
Membru din: Mar Aug 23, 2005 14:11
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Fox, intre calitate si bataie de joc

Mesaj de danutlupu »

Cand te ieftinesti la 2 EUR pentru un fermoar mai bun si pui acea mizerie de fermoar, da, E O BATAIE DE JOC !
Am incercat sa-l schimb dar tehnic e greu, e spatiu ingust si trebuie descusuta toata husa ca se coase intr-o anumita ordine ce e acolo.
Lansez precis la buza stufului si deodata...........

Avatar utilizator
Daniel Ene
pescar de competitie
Mesaje: 1151
Membru din: Joi Noi 18, 2010 9:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fox, intre calitate si bataie de joc

Mesaj de Daniel Ene »

American components, Russian components...ALL MADE IN TAIWAN
sau mai rau...in China
http://www.naviscarpo.ro
NAVIS CARPO - bait boats

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fox, intre calitate si bataie de joc

Mesaj de osc1or »

Si eu consider ca e bataie de joc.
3 tevi metalice, 2 suruburi de plastic, o husa si 2 fermoare daca costa 300euro, trebuie sa fie IMPECABILE!
Mai ales ca internetul este full de review-uri cu problemele sky-pod-ului de care sunt convins ca cei de la Fox nu sunt straini.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Fox, intre calitate si bataie de joc

Mesaj de DumiD »

aiure mi se pare ca citesc fel si fel de comentarii cu vizite la cizmari si croitori, da' in rest sunt impecabile. treziti-va oameni buni ! cizmarul sau croitorul nu v-a luat mai mult de 10 lei, e o rusine ca trebuie sa va duceti husele la remat pentru ca s-au zgarcit englezoii la 3 lire !

Avatar utilizator
soare_33
Mesaje: 218
Membru din: Joi Sep 08, 2011 18:37
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fox, intre calitate si bataie de joc

Mesaj de soare_33 »

Eu am sky-ul din 2011 și nu am avut nici un fel de problema cu husa și nici a partenerului meu care îl are din 2008. Intradevar husa nu este foarte încăpătoare......
LogiCarp Team

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fox, intre calitate si bataie de joc

Mesaj de freespirit »

danutlupu scrie:Cand te ieftinesti la 2 EUR pentru un fermoar mai bun si pui acea mizerie de fermoar, da, E O BATAIE DE JOC !
Am incercat sa-l schimb dar tehnic e greu, e spatiu ingust si trebuie descusuta toata husa ca se coase intr-o anumita ordine ce e acolo.
Am un mic amendament! In China se produc majoritatea articolelor de pe piata, insa...primesti calitatea pe care o ceri...prin pretul pe care il platesti...ca producator...adica...putin platesti...prost primesti...la fel de bine, pentru un pret mai mare decat minimum-ul absolut - spre care tind si firmele cu renume - dar, oricum, mult mai mic decat oriunde altundeva, poti avea parte de un standard de calitate superior(in China) fata de multi alti producatori din alte tari!!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fox, intre calitate si bataie de joc

Mesaj de freespirit »

Navis Carpo scrie:American components, Russian components...ALL MADE IN TAIWAN
sau mai rau...in China
Scuze, am citat gresit!
Am un mic amendament! In China se produc majoritatea articolelor de pe piata, insa...primesti calitatea pe care o ceri...prin pretul pe care il platesti...ca producator...adica...putin platesti...prost primesti...la fel de bine, pentru un pret mai mare decat minimum-ul absolut - spre care tind si firmele cu renume - dar, oricum, mult mai mic decat oriunde altundeva, poti avea parte de un standard de calitate superior(in China) fata de multi alti producatori din alte tari!!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
bdan81
Mesaje: 335
Membru din: Lun Dec 17, 2012 10:06
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Fox, intre calitate si bataie de joc

Mesaj de bdan81 »

SkyPod-ul il am de 1.5 ani, la inceput trageam rapid de fermoar si se bloca, dar acum trag mai cu grija si nu are nici un fel de problema, spatiul acordat buzzbar-ilor mi se pare suficient, dupa folosire eu pastrez avertizorii montati, nu ii dau jos. Ar fi fost mai practica husa daca se putea deschide pe toata lungimea spatiului rodpod-ului. Poate la urmatorul model o sa fie mai "practica".
Dan B

Avatar utilizator
Razvan Paunoiu
Mesaje: 135
Membru din: Mar Noi 27, 2007 20:52

Re: Fox, intre calitate si bataie de joc

Mesaj de Razvan Paunoiu »

Si eu am sky pod, in afara de faptul ca ma chinui sa inchei fermoarul cand bag rod podul inapoi nu am avut probleme.
Daca faceau husa cu 2 cm mai mare era OK.
Nume utilizator schimbat din Friday

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Fox, intre calitate si bataie de joc

Mesaj de freespirit »

In primul rand ca, dupa cum am precizat de la bun inceput, nu mai retin cand a aparut Sky Pod-ul, dar eu am achizitionat ambele Sky-Pod-uri in 2007, noi-noute, si nu mi se poate reprosa ca nu am grija de scule, mai ales ca imi si plac, si am ca pasiune, pe langa pescuit, si colectionarea echipamentelor de pescuit, dar fermoarele acestea fac un contrast evident cu calitatea materialului huselor, care este realmente superioara, tocmai din acest motiv am dreptul sa fiu nemultumit, ba chiar mai mult decat nemultumit, mai ales ca am DOUA, daca aveam doar unul, se mai putea discuta, dar la ambele sa patesc aceeasi problema, e deja prea mult! Aceste fermoare, alaturi de cablul incarcatorului de iPhone le consider in top 3 cele mai proaste produse pe care le-am avut/vazut vreodata, fara sa mai ating si argumentul pretului!
Dat fiind ca cel putin jumatate din detinatori/utilizatori reclama aceasta problema - dupa parerea mea, mai multi decat jumatate - ce ar trebui, sau cati ar trebui sa atraga atentia asupra acestui aspect pentru a nu mai putea fi interpretate ca subiective aceste pareri/reclamatii/critici?
Daca iti iei un Rolls-Royce, sau, hai sa zic, un X 5, e normal sa zici, sau sa ti se spuna "domn'e, ce sa-i faci, te duci la service, sau la atelier la capatul blocului si iti umbla nea Gica mecanicul si dibuieste el problema"? Atunci, de ce mama naibii nu iei o Dacie, dar la pretul corespunzator, ca asa nu poti pretinde sa platesti cu zecile si sutele de mii de euro si sa se aplice aceeasi regula si sa fii tratat la fel, in cazul nostru, respectand proportiile, de ce sa nu iei un rod-pod Anacomda din inox la 1.000 lei(pentru cine stie, il poti lua si cu 250-300 lei, daca stii de unde, si daca nu te deranjeaza sa stii ca a fost utilizat de cateva ori, fara sa aiba nicio urma, este din INOX), desi nu este cea mai potrivita comparatie, Anaconda nu poate fi comparat cu Fox cum am comparat Dacia cu BMW, doar ca pret, pentru varianta folosita, pe care cred ca mi-o voi lua si eu, chiar daca nu renunt nici la Sky-Pod-uri!
Tot ce vreau este sa fie recunoscuta problema, nu in stilul autohton "lasa, ca merge si asa", ca si cu X 5-ul sunt probleme, pentru care nu prea gasesti rezolvare in Romania, nici in service-reprezentanta, nici in instanta, trebuie sa ajungi tot in afara granitelor...din nefericire
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”