CN 2010 -pareri si sugestii

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CN 2010 -pareri si sugestii

Mesaj de cornelserbu »

mirceaef scrie:Eu va propun un sistem inspirat din sistemul de la stationar. Pe divizii sau categorii de manse.

Ca observatie, calificarile din acest an aduc in premiera un aspect bun si altul neplacut. E extrem de imbucurator faptul ca atat de multe echipe doresc sa participe. E neplacut faptul ca vor fi inghesuite pe balti a caror capacitate vor fi sigur depasite. Ma refer la primele doua manse in special. Din punctul meu de vedere, ideal, atat pe Hobaia cat si pe Darvari se pot organiza manse de calificare cu 24 sau 27 de echipe, pe trei sectoare, in conditii excelente.

Revin. Sistemul propus ar arata astfel:
1. Manse preliminare (divizia C) organizate la nivel local de CLUBURI, de ex, Ardeal, Transilvania, Oltenia, Bucuresti/Muntenia, Dobrogea, Moldova. Pe balti omologate de un consiliu director format din cluburile organizatoare al CN din anul respectiv. Un fel de liga lui Mitica. Aici pot participa echipele debutante. Din toate mansele se selecteaza un numar X de echipe care merg mai departe.
2. Manse B (sau manse de divizia B). Aici participa echipele ramase de anul trecut in divizia B plus echipele venite din C. Propunerea mea ar fi ca aici sa nu fie mai mult de 27, maxim 30 de echipe participante, pe trei sectoare, balti gen Hobaia si Darvari. Ori o singura mansa, ori cel mai bine doua, organizate si pe una si pe cealalta balta.
3. Mansele A. Trei concursuri, pe trei sectoare. Nu mai mult de 18, maxim 21 de echipe. Participa un numar de 3, 6 (sau maxim 9, nu cea mai fericita solutie) echipe de divizia A (ramase de anul trecut) plus restul venite din B.
La final de an se fac clasamentele, raman 3…9 in divizia A, X in divizia B, restul o iau de la cap cu mansele de C.

In felul acesta mie mi se pare ca se exercita o deschidere foarte mare catre echipele din toata tara, sunt incurajate sa-si masoare fortele la nivel local, cele bune merg mai departe, cele inca nepregatite nu-si mai pierd timpul cu manse suplimentare la care oricum n-au sansa, pe balti inghesuite si poate de multe ori in concursuri a caror relevanta incepe sa scada din cauza numarului mare de participanti (care de altfel sunt de dorit, participantii, zic). Se elimina mult din sansa, bulan, noroc, etc. In felul acesta, orice club poate participa cu cate echipe vrea! In felul acesta, o echipa venita din C si ajunsa in A chiar este o echipa valoroasa. Iar ce iese pe podium in urma acestui sistem, zic eu, e cea mai in forma echipa nationala a momentului respectiv.

Lasand la o parte conditiile actuale, e un debut si noul val de pescari doritori sa participe la CN trebuie incurajat s-o faca nu numai acum ci si pe viitor, si parerea mea este ca, poate de la anul, cu anunturile de rigoare facute din timp, participarea la CN sa fie permisa strict doar membrilor unor cluburi sportive.
mircea, n-ar fi mai bine ca pe hobaia 300 ha si darvari 100 ha sa fie cate o singura echipa de doi pescar eventual impartita in 3 sectoare ???
cred ca atunci ar fi echilibrat si din punctul tau de vedere...cam hilar, zic eu vis a vis de suprafata de luciu de apa a baltilor citate... :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CN 2010 -pareri si sugestii

Mesaj de mirceaef »

cornelserbu scrie: mircea, n-ar fi mai bine ca pe hobaia 300 ha si darvari 100 ha sa fie cate o singura echipa de doi pescar eventual impartita in 3 sectoare ???
chiar trebuia sa citezi toata pagina ca sa scoti comentariul ala plin de substanta?!
ca sa-ti raspund, ba da, cornele! asa-mi place mie, pescaru' si hectaru' :D sau putem lua oricare din cele doua balti, de la izvoare pan' la varsare, un singur sector si putem baga din prima cel putin o mie de echipe. pt ca scopul acestor manse e se imparti cat mai eficient numarul de echipe la suprafata de luciu, nu?!

si nu, scopul postarii mele nu e acele de a ma lua de organizatorii actuali. am vazut ca au destule pe cap in momentul de fata, plus ca pe net se gasesc o gramada de isteti care sa faca comentarii de genul celui facut de tine. e o parere personala si am specificat lucrul asta. poate ca era mai bine sa nu fi facut o asemenea observatie pt moment. de sistem in sine, ce parere ai?
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
sandu p
Mesaje: 175
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 20:24
Puncte: 0

Re: CN 2010 -pareri si sugestii

Mesaj de sandu p »

o balta mare unde cred c-ar intra 100 de echipe lejer si echilibrate ar fi bugeac,cine o cunoaste poate confirma,preliminariile ptr calificari s-ar putea ...
CARP IS NOT CRAP.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CN 2010 -pareri si sugestii

Mesaj de cornelserbu »

@ mirceaf

tocmai pe mine te-ai gasit sa te superi ??? sau ai uitat ca mai exiista si tica ??? :lol:

imi place mai mult propuunere lui Vladut
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: CN 2010 -pareri si sugestii

Mesaj de Vladut Mateianu »

Sandu, eu am organizat un concurs pe Bugeac, am facut tura completa a lacului(cam intr-o ora ! :D ) , dar din pacate nu am putut sa fac decat 24 de standuri si alea inghesuite.....sunt locuri doar pe dig, in rest 2-3 acolo, peste 1-2 km inca 2-3 locuri etc.....

Stai linistit, balti avem, problema este sa stabilim sistemul...... :wink: :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CN 2010 -pareri si sugestii

Mesaj de mirceaef »

n-am de ce sa ma supar cornele. cu atat mai putin pe tine. iar lui nea tica ii fac o dedicatie:
tiiiiiiiiime it's on my side ... yes it iiisss, tanana nana!!! tiiii iiii iiime ..... :D :D :D

ps.
sa nu ma spui :D
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CN 2010 -pareri si sugestii

Mesaj de EX-UL »

Salut baieti ,

acum citeva saptamini , ideea este de campionat national pe 4-6 balti , a trecut cu greu peste avizul AGVPS , din motive care se stiu si nu mai revin acum asupra lor . Ideea a fost argumentata la modul organizatoric de dl. Rosioru si a capatat in final avizul favorabil .
Observ cu tristete ca si o initiativa buna , se transforma in noroi , in acest mecanism care inseamna pescuitul competitional la crap din tara noastra . Anul acesta este un an de tranzitie si iata ca lumea isi doreste sa vina macar la 1 etapa de CN . De ce ?
- pretul cel mai ieftin la orice concurs din Romania
- posibilitatea de a pescui linga echipe cu rezultate interne si internationale
- dorinta de te simti ca faci parte din sistem si din circuit
- samd

Iata ca in ciuda unui dezinteres preconizat si afirmat de opozantii initiali ai acestei idei , sistemul are un succes imens in rindul maselor . Ce putem face ? Dl. Rosioru , plus cei alesi in functie de director de concurs si antrenorul sau capitanul echipei nationale ( alesi ) sa explice pe indelete tuturor , ca in orice competitie exista anumite reguli de bun simt . Sa le explice si sa le faca acceptate , pe argumentatie logica
( ca niste buni manageri in competitia la crap ) :

- nu orice echipa se poate inscrie la acest CN - doar pentru ca doreste . Trebuie sa aiba si un minim CV in competitie si un minim de echipament si experienta de concurs
- nu orice club isi poate inscrie toti membrii la aceasta competitie . Nic macar la fotbal nu se intimpla - sunt 30 fotbalisti in lot - 20 pe foaie de arbitraj si maxim 14 joaca !
- regulile de concurs sunt ferme - iar numarul echipelor / concurs este fix si deja comunicat . In cazul in care exista mai multe inscrieri se vor lua masuri de catre cei responsabili astfel incit participarea sa se faca in baza unei selectii anterioare , ale caror criterii sunt liberi sa le cuantifice intr-un cadru profesional
- sa elaboreze odata pentru totdeauna aceste criterii , de care sa se tina cont si pe urmatorii 20 ani , in competitia la crap .

Doresc sa spun ca din pacate pescarii de valoare nu ne lipsesc , dar organizatori DA . Ma refer la toata lumea implicata in acest proiect - de la cel care traseaza standurile la cei din varf ! Nu stiu daca nu cumva cineva doreste ca si acest proiect excelent sa se umple de probleme , doar pentru a mai avea ce contesta la anul , la sedinta de bilant a AGVPS . Eu unul cred ca planul de atac s-a mutat de la fatis , la subteran . Iarasi spun , cine are urechi de auzit sa auda , cine nu .......... Haosul este evident si vad ca nu nimeni nu isi poate asuma RISCUL de organiza un turneu de tinuta si sa impuna un regulament unic , bine gandit , bine organizat si chibzuit ,samd . Si cine raspunde sa si hotarasca , mai ales acum cind avem si niste pescari experimentati si titrati international , pe functii de conducere si management al competitiei .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”