CUPA PRIMAVERII 2015-SONDAJ

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Avatar utilizator
clinci
Pescar de competitie
Mesaje: 268
Membru din: Vin Noi 20, 2009 17:39
Puncte: 0
Localitate: Ilfov

Re: CUPA PRIMAVERII 2015-SONDAJ

Mesaj de clinci »

2A
CPK

0721406017

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CUPA PRIMAVERII 2015-SONDAJ

Mesaj de Marian Constantin »

1B
X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

Avatar utilizator
dani dan
Pescar de competitie
Mesaje: 325
Membru din: Mar Iun 14, 2011 19:55
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: CUPA PRIMAVERII 2015-SONDAJ

Mesaj de dani dan »

se poate face calitatea la sfarsitul concursului din toti pestii prinsi.
castigator este cel cu punctele putine din mansa 1+2+3(cantitate)+4(calitate pe toti pestii prinsi).
asa zic eu ca se joaca frumos pana la sfarsit.
e doar o parere.sa nu ma certati.
Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Avatar utilizator
David
Mesaje: 89
Membru din: Mie Oct 15, 2008 21:35
Puncte: 0
Localitate: Würzburg

Re: CUPA PRIMAVERII 2015-SONDAJ

Mesaj de David »

Parerea mea
o cupa a primaverii fara mutari, clasament pe cantitate, trei sectoare , premii, balta locul 1 2 3 , sector 1, captura,se poate pescui cu momitor, taxa poate fi si 650.-€
si cred ca ar fi cel mai bine daca nu te mai muti, iti poti face o strategie, si atunci poti spune ca pescuiesti din stiinta si nu din bulan!!!
David
TEAM DAVID
***Crapul este un adversar formidabil!***

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CUPA PRIMAVERII 2015-SONDAJ

Mesaj de Madalin Dirla »

Vio,nu mai zi asa ca se supara Petre Iulian si partenerul lui.

David scrie:Parerea mea
o cupa a primaverii fara mutari, clasament pe cantitate, trei sectoare , premii, balta locul 1 2 3 , sector 1, captura,se poate pescui cu momitor, taxa poate fi si 650.-€
si cred ca ar fi cel mai bine daca nu te mai muti, iti poti face o strategie, si atunci poti spune ca pescuiesti din stiinta si nu din bulan!!!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CUPA PRIMAVERII 2015-SONDAJ

Mesaj de Dan Mitranescu »

David scrie:Parerea mea
o cupa a primaverii fara mutari, clasament pe cantitate, trei sectoare , premii, balta locul 1 2 3 , sector 1, captura,se poate pescui cu momitor, taxa poate fi si 650.-€
si cred ca ar fi cel mai bine daca nu te mai muti, iti poti face o strategie, si atunci poti spune ca pescuiesti din stiinta si nu din bulan!!!
Este ca si cum ai face un concurs fara schimbare.
Adica pe A-uri iti castiga padurea , pe B-uri un B1 sau B3 si pe C-uri castiga C1.
Ce faci daca tragi A3,4,5,6 B2,5,6,7,8, C2,3,4,5,6,7 ?
Grilele valorice echilibreaza cel mai bine.
Chiar si cu vremea care a incurcat mult valoarea standurilor in ultima mansa , tot am avut cel mai disputat concurs de pana acum.

Ideea cu rezultatele secrete nu prezinta niciun avantaj. In plus chiar este deranjanta pentru cei de acasa.
In schimb , ce vreau sa remarc este ca nu a existat decat noncombat pasiv, mult mai putin de judecat fata de cel activ, in care o echipa iesita din carti, trage si se foloseste de orice mijloace sa o subclaseze pe alta. Imi doresc ca acest lucru sa se fi intamplat datorita fairplayului sau a "maturizarii" concurentilor , nu datorita regulilor sau a vremii. :)

Ce ma mai bucura este ca nu am avut nicio suspiciune de "stricare a locurilor", ca de "imbunatatire" a lor sa zicem ca nu a fost cazul, datorita grilelor secrete.
Cam aceste aspecte au fost discutate inaintea concursului si au iesit bine. :wink:

Asa ca "grile secrete" eu consider ca trebuie sa ramana, din toate punctele de vedere.

Hai sa mai pun in vedere si alte probleme ale "calitatii" :
1. Dublarea posibilitatilor de noncombat ( doua clasamente) .
2. Usurinta de a face noncombat. Este vorba de un singur peste care poate schimba clasamentul.
3. Imposibilitatea de a verifica clasamentele de "calitate" . Greselile sunt omenesti , mai ales intre atatea cifre. Am pierdut doua locuri pe podium pentru un punct. In situatia mea au fost multe echipe. Un punct ce inseamna ... sa zicem dublarea unui peste la oricare din echipele care au luat un punct la cantitate pe sectoarele celor in discutie. Sunt zeci de variante de verificat. Eu am sesizat o gresala cu care am urcat de pe 6 pe 4 si asta pentru ca era la mine in fise. Pai ca sa fac o verificare a tuturor celor care m-au batut la "calitate" in trei zile, trebuia sa stau o zi. Si cum spuneam , era vorba de doua locuri pe podium si cateva zeci de milioane. M-am simtit in imposibilitatea de a-mi verifica rezultatele. Trebuie sa luam totul ca atare si asta este...
4. Nu vreau sa iau in calcul ideea de masluire a fiselor, pentru ca nu este cazul , cunoscand valoarea arbitrilor. Totusi concursurile pe "calitate" au mai multi arbitrii si cum in majoritatea cazurilor diferentele in clasament sunt de grame , oricand dupa virgula se poate face din 1 , 7 sau din 2 sau 3 , 8 ... Cine verifica si cine probeaza asta ? Sunt la mijloc ceva bani totusi ...
5.Diferenta drastica de punctaj intre cei care prin 4 pesti si cei care prind 5 , mai ales pe sector C ( sau in alte conjuncturi ca cea cu vremea de la ultimul concurs ). Nu are nicio logica aceasta departajare . Adica unul care prinde 4 pesti mari ( ca Petre Iulian in prima mansa ) , sa ia aceleasi puncte ca unul care nu a prins nimic. In cazul cantitatii lucrurile nu prezinta aceasta problema. Adica daca nu prinzi sa zicem minimum 50kg sa iei punctaj ca unul care nu a prins nimic. Asa este corect ... !?
5. Cea mai mare problema si prima cu care trebuia inceput este norocul de a prinde un peste mare, cu care sa intreci nejustificat alt concurent. Nu ma refer neaparat la capturi sau la varful clasamentului . Ma refer la cei care prind sa zicem 5 crapi de 7 kg si altul care prinde 4 de 7 si unul de 8 . Majoritatea cazurilor asta este ( ca idee, nu ca valori ) . Pai cum poti sa faci diferenta la asa ceva si pe deasupra sa o mai numesti si sport ???

Astept si eu de la "concurenta" avantajele "calitatii" ca beneficiu pentru competitie.
Nici macar avantajele alea care nu se pot spune public, nu sunt reale. Garantez eu. :wink: Din ce in ce , cred ca numai despre ele este vorba . Asta la cei despre care cred ca totusi stiu pescuit. La ceilalti inteleg perfect :D

Vasilica Baboieru
Mesaje: 500
Membru din: Dum Feb 07, 2010 19:51

Re: CUPA PRIMAVERII 2015-SONDAJ

Mesaj de Vasilica Baboieru »

Sunt o gramada de cluburi . de ce nu se poate face pe loturi ,pe grile ,fara mutare ?
vreau sa pescuiesc in ape limpezi

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CUPA PRIMAVERII 2015-SONDAJ

Mesaj de Dan Mitranescu »

Vasilica Baboieru scrie:Sunt o gramada de cluburi . de ce nu se poate face pe loturi ,pe grile ,fara mutare ?
Varianta ideala. O sa se faca la BEST TEAM.
Insa pe echipe trebuiesc grile si mutare.

P.S. Parerea ta despre "calitate" care este ?

Vasilica Baboieru
Mesaje: 500
Membru din: Dum Feb 07, 2010 19:51

Re: CUPA PRIMAVERII 2015-SONDAJ

Mesaj de Vasilica Baboieru »

2A Cu momitor
vreau sa pescuiesc in ape limpezi

Avatar utilizator
David
Mesaje: 89
Membru din: Mie Oct 15, 2008 21:35
Puncte: 0
Localitate: Würzburg

Re: CUPA PRIMAVERII 2015-SONDAJ

Mesaj de David »

exact ce spune Vasilica, de ce nu se poate face pe loturi ,pe grile ,fara mutare ?
si asta ar fi o varianta, dar va rog mai mult strangem si desfacem decat sa pescuim, sa nu mai vorbim de nadire sau strategie,
in orice caz eu unul nu mai particip la nici un concurs unde se practia mutatul.


Dane de ce castigai cu anii in urma dupa oricare loc ? spune de ce???
David
TEAM DAVID
***Crapul este un adversar formidabil!***

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”