Cupa Primaverii editia a X-a, Moara Vlasiei 2016

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kyosmin
Mesaje: 477
Membru din: Dum Iul 10, 2011 22:12
Puncte: 0
Localitate: Roman

Re: Cupa Primaverii editia a X-a, Moara Vlasiei 2016

Mesaj de kyosmin »

..
Membru Fondator - Enjoy Fishing Club
Web : www.enjoyfishing.ro
Facebook : Enjoyfishingclub

Avatar utilizator
dani dan
Pescar de competitie
Mesaje: 325
Membru din: Mar Iun 14, 2011 19:55
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Cupa Primaverii editia a X-a, Moara Vlasiei 2016

Mesaj de dani dan »

kyosmin scrie:Salut.
Noi am platit deja avans la acest concurs.(enjoy fishing) si nu mi se pare ok ca un organizator ca Vladut (cel mai bun organizator din romania de cand e pescuitul la crap) sa intrebe concurestii cum sa se desfasuare.Tu cu patronul baltii veti gasi solutia.
PROBLEMA ESTE CA NU S A SATURAT LUMEA DE PESCARII VETERANI (RESPECT PT EI ) SI CA LA ACELEASI CONCURSURI SA FIE DOAR EI ?
DE CE CA UN CLUB CA NOI(si mai sunt si altele) NU AVEM SANSA DE A PARTICIPA LA CONCURSURI DIN CAPITALA(TAXE FOARTE MARI ,CEL PUTIN 70% DIN CELE DIN 2016 SUNT TAXE DE PESTE 2000 RON) sau chiar la nationale.
Din ce vad sunt multi colegi pescari care nu au sansa ca vina pt ca veteranii schimba regurile ca vor doar bani ca asta au ajuns sa faca din aceasta placere : pescuit sportiv la crap.
Taxa de 1500 e posibila pt orice club din tara ,sau doresti .Vladut sa va luati doar voi la tranta (aceleasi cluburi) ca si pana acum.Spor.
S-AU FACEM CUM S-A FACUT CU CONCURSUL CELOR DE LA DRAGAN CARE S-A ORGANIZAT DOAR
CU TAXA MICA FARA PREMII CA SA FACA BANI PT MONDIALE.
DAR ASTA E ALTA POVESTE SI DE MAINE VOI DESCHIDE UN TOPIC DESPRE ACEST PESCUIT DE COMPETITIE CARE NU VEDE DECAT PROFIT .
PS : la acest concurs vom participa doar daca se Va mentine varianta A sau B
RESTUL DIN CE AM ZIS PANA ACUM VOI DESCHIDE UN ALT SUBIECT PT A NU STRICA ACEST TOPIC.
CA PRESEDINTE LA CLUBUL MEU, ENJOY FISHING CLUB, ASTEPT CA TOTI CEI LA INCEPUT DE DRUM SA ISI DEE CU PAREREA(DOAR VB ADEVARATE NU POVESTI ) SI POATE ASA VOM INCAPEA SI NOI PRINTE TITANII(CARE AU FOST ODATA .CA ACUM PESCUIESC PT BANI,IAR PT MINE AU FOST UN EXEMPLU DAR PANA AU LUAT BANII SI NU PLACEREA DE A PESCUI
VA ROG CA PE TOTI CEI CARE VOR SA SE IEIE DE MINE SA VB PE SUBIECTUL CARE IL DESCHID MAINE SI SA LASE ACEST TOPIC CURAT.

VLADUT, CA ADMINISTRATOR A UNUI CLUB AS DORI SA VB TARE MULT FATA CU TINE,(POATE CHIAR LA ACEST CONCURS).
RESPECT SI FIR INTINS.
RESTUL CARE NU LE CONVINE TAXA ,SUCCES LA EVITAREA PLASELOR IN DELTA

cosmine draga,la inceput e greu,dar cu timpu' o sa-ti dai seama...

e greu din bazar sa treci la competitii.am invatat pe pielea mea ca e mai bine sa iesi ultimul dintre cei mai buni decat sa fii primul printre particulari :wink: nu vei invata(fura)nimic folositor :!:
ce am postat eu a fost o propunere si tu te-ai atacat.
nu-mi spune mie de placerea de a pescui,sau ca-ti murdaresc eu topicu :mrgreen:
referitor la delta,cred ca o cunosti cum scrii :mrgreen:
voi veni la moara sa schimbam niste pareri...
Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

maty
Mesaje: 581
Membru din: Mar Ian 11, 2005 20:37
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cupa Primaverii editia a X-a, Moara Vlasiei 2016

Mesaj de maty »

Este de dorit,dar mai ales logic ca la un eveniment jubiliar sa participe cei aniversati,sarbatoritii.
Astfel marea majoritate a participantilor este data de catre cei ce dea lungul timpului sau implicat in acel eveniment.
Mai corect, de catre veterani.
Intrucat C. Primaverii ce se va desfasura anul acesta pe MV 2 este un concurs jubiliar,este cat se poate de normal ca la acesta sa participe cei vizati (cum de fapt au si fost initial nominalizati de catre Vladut)
E corect ?
Sigur ca da !
Atunci de unde si pana unde lehamitea aia vizavi de veterani ? si de ce ? si care lume sa saturat de ei ?
Sunt competitii ptr. toti,ptr. toate categoriile de pescari,deaceia e bine sa avem stima cum sa spus,nu altfel de sentimente.
Sper sa auzim de bine.
ajutorul vine de sus.

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cupa Primaverii editia a X-a, Moara Vlasiei 2016

Mesaj de arsinel »

maty scrie:Este de dorit,dar mai ales logic ca la un eveniment jubiliar sa participe cei aniversati,sarbatoritii.
Astfel marea majoritate a participantilor este data de catre cei ce dea lungul timpului sau implicat in acel eveniment.
Mai corect, de catre veterani.
Intrucat C. Primaverii ce se va desfasura anul acesta pe MV 2 este un concurs jubiliar,este cat se poate de normal ca la acesta sa participe cei vizati (cum de fapt au si fost initial nominalizati de catre Vladut)
E corect ?
Sigur ca da !
Atunci de unde si pana unde lehamitea aia vizavi de veterani ? si de ce ? si care lume sa saturat de ei ?
Sunt competitii ptr. toti,ptr. toate categoriile de pescari,deaceia e bine sa avem stima cum sa spus,nu altfel de sentimente.
Sper sa auzim de bine.
Corect!
Nu a fost vorba ca este concurs de incepatori sau veterani.
Este concurs adresat tuturor persoanelor mai ales celor din lista de invitati, DAR DE DATA ASTA CONCURSUL SE DORESTE A SE TINE IN VARIANTA A sau B.
Sunt invitati toti veteranii sa participe|( nu a zis nimeni ca ei sa nu vina|)
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Dan Draguloiu
Mesaje: 658
Membru din: Lun Apr 29, 2013 17:53
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cupa Primaverii editia a X-a, Moara Vlasiei 2016

Mesaj de Dan Draguloiu »

Corect!
Nu a fost vorba ca este concurs de incepatori sau veterani.
Este concurs adresat tuturor persoanelor mai ales celor din lista de invitati, DAR DE DATA ASTA CONCURSUL SE DORESTE A SE TINE IN VARIANTA A sau B.
Sunt invitati toti veteranii sa participe|( nu a zis nimeni ca ei sa nu vina|)


Arsinel, nu e vorba daca este, sau nu este un concurs adresat unei anumite categori de pescari (veterani sau incepatori). Nea Maty a intreat de unde adversitatea asta vizavii de pescarii cu state vechi in pescuit, veteranii.
Reactia vine in urma exprimarii total nefericite ca sa nu-i spun altfel a user-ului Kyosmin.
Si cred ca e normal sa se intrbe omul cu ce a gresit, cand el nu supara pe nimeni si face eforturi financiare sa participe la o sumedenie de concursuri.
danezu
Nume utilizator schimbat din drdan

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cupa Primaverii editia a X-a, Moara Vlasiei 2016

Mesaj de petre iulian »

eu vad alfel "problema "

-Daca se face concurs cu taxa mica nu prea se inghesuie "veteranii" si sincer pe mine nu ma deranjeaza ca nu sunt premii in joc dar ma deranjeaza intre ghilimelele de rigoare ca scade mult in valoarea competitiei . Eu merg in concursuri sa `ard cat mai multe echipe veterane si nu are nici un farmec pentru mine sa castig in fata unor echipe incepatoare . Avem multe poilite de platit intre veterani si se merge pe sistemul " sa le scot pescuitul din cap si sa-i umilesc cat mai mult " Eu pescuiesc de placere in competitii si din minimul de 20 de concursul pe an , aleg sa merg si la concursuri ieftine fara miza dar si scumpe cu miza mare .Este o parere personala de-a mea si poate multi nu inteleg aceasta competitie intre veterani .
In concluzie nu se pot ocupa toate locurile la acst concurs cu taxa mica fara aportul echipelor "veterane "

- Daca se face concursul cu o taxa mare ,apar veteranii dar dispar echipele mai incepatoare si iar sunt sanse sa nu se ocupe toate locurile . Eu personal nu merg la Cupa Primaverii din mai multe motive pe care le voi enumera :

in primul rand daca ma mut in fiecare zi nu-mi pot face o strategie buna si pescuiesc mai mult la ciupeala si nu este un stil pe care-l agreez . Practic nu pot sa nadesc calumea ca nu beneficiez de ce-am nadit eu in cele 20 de ore petrecute in stand . Aici intervine si vina mea pentru ca eu vreau sa pescuiesc cu boiliesuri dar in 20 ore n-o pot face calumea si cei cu naditoare si mamaliga ,ma "face" usor in timp scurt ....pe termen mai lung sunt sigur ca se schimba situatia . Un exemplu ar fi in toamna cand s-a castigat locul 1 pescuind cu momitoare si mamaliga si multe alte editii care s-au castigat la fel ...... Eu personal am castigat locul 1 tot cu mamaliga acum ceva ani dar intre timp am refuzat sa mai pescuiesc cu asa ceva .Acum e vorba si de "mandria" mea ca pescar care promovez boiliesul, sa pescuiesc cu mamaliga . Chiar daca castig cu mamaliga parca nu are farmec daca n-o fac cu ce promovez eu si sunt dedicat de ceva ani .... Asa gandesc eu si am niste chestii cam tampite de care nu trec . Practic nu vreau sa ma intorc in timp si sa ma "prostituez" cu o nada pe care n-o folosesc de ceva timp dar pe urma daca castig sa mint c-am prins la boiliesuri ... Nu am nimic cu mamaliga , este bune in multe situatii dar am trecut peste aceasta etapa de ceva ani .....eu zic ca evoluez :wink: . Si uite asa daca pescuiesc doar 20 de ore pe un stand nu pot pescuii si nadi cu ce vreau eu ....boiliesurile dupa parerea mea le trebuie minim un 24 ore ca sa-si faca treaba .

In concluzie nu mai particip la concursuri in care nu stau pe loc minim 48 ore ... Pe orice balta ...

Sa revenim la subiect - Eu cred ca sunt mai multi care gandesc la fel referitor cu mutatul la 20 ore si multi zic `pas din cauza asta .Eu asta cred pentru ca an de an acest concurs care era cu ,casa-nchisa din decembrie , de ceva vreme nu prea se mai strang echipe .

Vladut este prins la mijloc acum si incearca sa-i impace pe toti dar " nu prea se amesteca merele cu perele " Ani la rand dupa Cupa Primaverii cu taxa mare urma alt concurs mai ieftin numit Cupa Senior si fiecare avea de unde alege . Eu am participan la ambele mult timp pana nu mai se strangeau pescari la taxe mici si a trebuit sa renunte la aceste concursuri sportive cu taxa mica si fara premii in bani :oops: .

Sper sa nu se supere Victoras pe mine iar si sa ma acuze ca am eu ceva cu Moara Vlasiei . Decizia sa nu particip se aplica tuturor baltilor cu acest regulament de pescuit "ciupeala" cu mutat la 20 ore ...Conduc un club in care invat membrii sa pescuiasca curat si cu tehnici moderne si nu vreau sa ma intorc in timp ....cu ceaune ,tigai,lopeti etc ... :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cupa Primaverii editia a X-a, Moara Vlasiei 2016

Mesaj de petre iulian »

Am uitat sa specific ca nu vreau sa jignesc pe cei care pescuiesc la mamaliga cu postarea mea . Se poate interpreta ... :wink: . Au respectul meu ...
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Cupa Primaverii editia a X-a, Moara Vlasiei 2016

Mesaj de Alexandru Mihai »

Calitate / cantitate , 3 sectoare, fără mutat, cel mai mic punctaj câștiga balta.
Taxa sa fie exact cât trebuie sa merite deranjul.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cupa Primaverii editia a X-a, Moara Vlasiei 2016

Mesaj de petre iulian »

Alexandru Mihai scrie:Calitate / cantitate , 3 sectoare, fără mutat, cel mai mic punctaj câștiga balta.
Taxa sa fie exact cât trebuie sa merite deranjul.
-------
corect ... prefer sa trag o gherla de sector si sa nu prind nimic 3 zile dar sa am sanse sa-mi "fac joaca mea " decat sa ma mut de 3 ori si sa am tot sansa sa trag tot 3 gherle ....
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cupa Primaverii editia a X-a, Moara Vlasiei 2016

Mesaj de petre iulian »

si ca sa-i impaci pe toti merge modelul 2 in 1 ...
sectorul A si B taxa mare si premii pe masura iar sectorul C taxa mica /fara pemii. Impaci pe toti ... :D
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”