Cupa Primaverii Moara Vlasiei 2013 -proiect

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Cupa Primaverii Moara Vlasiei 2013 -proiect

Mesaj de Andrei I »

Eu zic ca formatul ultimului concurs este foarte ok, cu singura mentiune ca atat timp cat fiecare echipa va pescui si pe A si pe B si pe C, se poate renunta la clasamentul de calitate..nu prea mai face sens. Mai mult, la acest ultim concurs, primii trei clasati ar fi ramas aceeasi, in aceeasi ordine si daca se elimina calitatea.
Milionar excentric

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Cupa Primaverii Moara Vlasiei 2013 -proiect

Mesaj de Dan Mitranescu »

florinbrasov scrie:domnule dan mitranescu ,stiti bine ca va respect si am aratat asta,cred.la ultimul concurs de la corbul, am pierdut locul 3 la 9 kg in spatele d-voastra.
eu am facut referire sa se pescuiasca cu plumb fara momitor.
si sa se pescuiasca exclusiv cu boilies pe firul de par.
aici am facut referire iar daca am deranjat imi cer scuze
Si eu respect pescarii de competitie indiferent de nada pe care o folosesc si de bugetul pe care il detin.
A interzice plasticele si mamaliga inseamna a interzice accesul unui nr. destul de mare dintre acestia la competitii. Acest lucru este in neconcordanta si cu faptul ca doriti sa tindem catre regulamentul international ( ce nu interzice momelile enumerate ) . Sau este valabil numai la momitor ?!
... Trecem peste "camatari" si inapoiati ( ca stil de pescuit ) ...
Nu este un deranj pentru mine ( am avut momente mult mai grele, dar acum suntem multi :D ) ci o incercare de a fi mai intelegatori .

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Cupa Primaverii Moara Vlasiei 2013 -proiect

Mesaj de popescu59 »

Indiferent de ce formula va fi adoptata pentru concursuri vor fi vesnic nemultumiti. Problema este foarte simpla dupa ce se afiseaza un concurs fiecare citeste si vede daca este pe calapodul lui, in cazul cind regulamentul este ok particip cind nu imi convine ceva nu particip.Se vor face aici sute de postari cu Nsi N formule de joc si tot asa pina la primavara
Sunt in stare sa fac prinsoare cu orcine vrea ca nu va fi gasita NICIODATA formula care sa multumeasca pe toti pescari doritori sa participe la concursuri, poate o majoritate.
Asa cum am scris mai sus este foarte simplu pentru toata lumea.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Cupa Primaverii Moara Vlasiei 2013 -proiect

Mesaj de Dan Mitranescu »

Andrei I scrie:Eu zic ca formatul ultimului concurs este foarte ok, cu singura mentiune ca atat timp cat fiecare echipa va pescui si pe A si pe B si pe C, se poate renunta la clasamentul de calitate..nu prea mai face sens. Mai mult, la acest ultim concurs, primii trei clasati ar fi ramas aceeasi, in aceeasi ordine si daca se elimina calitatea.
Trebuie sa deschidem un topic separat pe aceasta idee. Sunt multe de spus.
Lasam faptul ca majoritatea clasamentelor de calitate se castiga pe porumb . Lasam faptul ca inca se mai crede ca nada face diferenta ... ( nu locul , nu aruncatul la distante mari , nu pescuitul izolat ... :!: ) Sa lasam faptul ca orice mica eroare de calcul sau de cantar in clasamentul calitatii schimba radical clasamentul general ...

Ajungem la clasamentul final.
Sa presupunem ca echipa A are 1 la cantitate si 2 la calitate , iar echipa B are 2 la cantitate si 1 la calitate. Conform regulamentului echipa A este pe locul 1 la general. In aceasta situatie oricare alta echipa , chiar si din coada clasamentului , sa zicem echipa C prinde un crap cu care intrece la calitate echipa A. Astfel echipa A trece pe 2 la general si echipa B pe 1. Asta numai in situatia in care echipa C nu are o slabiciune pentru echipa A :!:
Situatii asemanatoare sunt pentru tot podiumul. Toate echipele depind de ce "calitate" prinde chiar si ultima clasata , sau de ce "calitate" scapa din minciog "accidental" pana si ultima clasata.

Stie cineva cati crapi au fost eliberati fara a fi cantariti la ultimul concurs de pe MV2 ? La toti acestia mai adaugati cam 20 ( si piese ) ca sa aflati numarul total !


Oare de ce am ajuns in situatia aceasta ?

carp_master
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 258
Membru din: Joi Mar 24, 2011 9:27

Re: Cupa Primaverii Moara Vlasiei 2013 -proiect

Mesaj de carp_master »

Dan Mitranescu scrie:
Andrei I scrie:Eu zic ca formatul ultimului concurs este foarte ok, cu singura mentiune ca atat timp cat fiecare echipa va pescui si pe A si pe B si pe C, se poate renunta la clasamentul de calitate..nu prea mai face sens. Mai mult, la acest ultim concurs, primii trei clasati ar fi ramas aceeasi, in aceeasi ordine si daca se elimina calitatea.
Trebuie sa deschidem un topic separat pe aceasta idee. Sunt multe de spus.
Lasam faptul ca majoritatea clasamentelor de calitate se castiga pe porumb . Lasam faptul ca inca se mai crede ca nada face diferenta ... ( nu locul , nu aruncatul la distante mari , nu pescuitul izolat ... :!: ) Sa lasam faptul ca orice mica eroare de calcul sau de cantar in clasamentul calitatii schimba radical clasamentul general ...

Ajungem la clasamentul final.
Sa presupunem ca echipa A are 1 la cantitate si 2 la calitate , iar echipa B are 2 la cantitate si 1 la calitate. Conform regulamentului echipa A este pe locul 1 la general. In aceasta situatie oricare alta echipa , chiar si din coada clasamentului , sa zicem echipa C prinde un crap cu care intrece la calitate echipa A. Astfel echipa A trece pe 2 la general si echipa B pe 1. Asta numai in situatia in care echipa C nu are o slabiciune pentru echipa A :!:
Situatii asemanatoare sunt pentru tot podiumul. Toate echipele depind de ce "calitate" prinde chiar si ultima clasata , sau de ce "calitate" scapa din minciog "accidental" pana si ultima clasata.

Stie cineva cati crapi au fost eliberati fara a fi cantariti la ultimul concurs de pe MV2 ? La toti acestia mai adaugati cam 20 ( si piese ) ca sa aflati numarul total !


100% adevarat , dar aproape imposibil de evitat chiar daca se opteaza numai pt cantitate , cred ca singura solutie ar fii un sistem de premiere la care chiar daca esti ultimul pe clasament , in ultima mansa sa ai sanse la un premiu mic , care cat de cat sa iti compenseze macar partial cheltuielile facute pt acest concurs.

80% din echipe nu au dat nici un interes sa mai prinda peste in ultima mansa , este si logic , dece sa mai consumi nada care te a costat cand nu ai nici-o sansa pt nimic , dece sa te obosesti si sa nu dormi etc.
o parte din echipele aceste au fost vecini cu echipele care erau in carti ...
http://www.flufy.ro
Paturica cu maneci

Avatar utilizator
geod
Mesaje: 205
Membru din: Mie Sep 23, 2009 14:41
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Cupa Primaverii Moara Vlasiei 2013 -proiect

Mesaj de geod »

domnu Dan Mitranescu ,ma scuzati ca va intreb ,acestea sunt doar inchipuiri sau chiar stiti cazuri concrete?atunci pt ce mai dam banii si pt ce mai participam
stiu ca nimeni nu vrea sa intre intr.o polemica pe faza asta si mai ales pe forum
regulamentul este sa se cantareasca toti pestii prinsi si retinuti in sac ,ce se scapa intentionat @minciog nu se contabilizeaza si nici nu se poate demonstra
va multumesc
numai bine
Doamne ajuta
nihil sine deo

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Cupa Primaverii Moara Vlasiei 2013 -proiect

Mesaj de Dan Mitranescu »

carp_master scrie: 80% din echipe nu au dat nici un interes sa mai prinda peste in ultima mansa , este si logic , dece sa mai consumi nada care te a costat cand nu ai nici-o sansa pt nimic , dece sa te obosesti si sa nu dormi etc.
o parte din echipele aceste au fost vecini cu echipele care erau in carti ...
Nu ! Au existat si echipe in ultima mansa care chiar daca nu mai aveau nicio sansa au pescuit cat de puternic au putut deoarece aveau alte echipe prietene pe care le ajutau in acest fel ...Problema nu este ca au pescuit tare ci ca cu o mansa in urma au dormit non-stop ajutand in acest fel echipele protejate.
Atentie !!! Nu acuz pe nimeni. Sunt lucruri normale , omenesti . Nu poti sa dai in cap prietenilor . Chiar ma dau exemplu in acest caz .
Incerc numai sa spun lucrurilor pe nume pentru a incerca sa eliminam pe viitor o parte substantiala a jocurilor de culise .

Atat timp cat poti sa influentezi un clasament indiferent pe ce pozitie te aflii mie nu mi se pare normal. In clasamentul capturilor este foarte simplu.

Inclusiv sistemul "pe puncte" nu este adecvat competitiilor noastre. Am sustinut acest sistem si consider ca este cel mai bun , dar acum spun ca acest lucru este valabil numai daca ne punem ochelari de cal ...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Cupa Primaverii Moara Vlasiei 2013 -proiect

Mesaj de Dan Mitranescu »

geod scrie:domnu Dan Mitranescu ,ma scuzati ca va intreb ,acestea sunt doar inchipuiri sau chiar stiti cazuri concrete?atunci pt ce mai dam banii si pt ce mai participam
stiu ca nimeni nu vrea sa intre intr.o polemica pe faza asta si mai ales pe forum
regulamentul este sa se cantareasca toti pestii prinsi si retinuti in sac ,ce se scapa intentionat @minciog nu se contabilizeaza si nici nu se poate demonstra
va multumesc
numai bine
Doamne ajuta
Nu vorbesc din inchipuiri. Nu am filmat pe nimeni si nimeni nu a filmat cum eliberam ,"scapam" , "ratam" ... eu pestii ( nu este interzis de regulament , daca era gaseam alta varianta ... ).

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Cupa Primaverii Moara Vlasiei 2013 -proiect

Mesaj de Dan Mitranescu »

Corect cred ca este sa intervina toti cei care au purtat discutii de influentare a clasamentului profitand ( omeneste ) de slabiciunea sistemului de punctare.
Poate au avut avantaj sau nu , poate le este jena , dar eu consider ca este spre binele nostru sa spargem buba acum .

carp_master
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 258
Membru din: Joi Mar 24, 2011 9:27

Re: Cupa Primaverii Moara Vlasiei 2013 -proiect

Mesaj de carp_master »

din pacate este o utopia cea ce ai zis acum ... maybe on an other world, @ an other time...
http://www.flufy.ro
Paturica cu maneci

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”