Cupa Primaverii Moara Vlasiei 2013 -proiect

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Cupa Primaverii Moara Vlasiei 2013 -proiect

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mitranescu scrie: Stie cineva cati crapi au fost eliberati fara a fi cantariti la ultimul concurs de pe MV2 ? La toti acestia mai adaugati cam 20 ( si piese ) ca sa aflati numarul total !
Pentru asta vad o situatie cat se poate de simpla : se mai adauga cate 100 ron/echipa participanta,se suplimenteaza numarul de arbitri cu minim 5 persoane care au rol de arbitri observatori rezultand aproximativ un arbitru per 5 standuri cu rolul de a contabiliza numarul de pesti 24 din 24 pentru fiecare stand (in 24 ore vor fi inlocuiti la cart de 4 ore de brigada normala de arbitri de la un concurs de asemenea anvergura,asta in cazul in care nu se opteaza pentu 10 arbitri mai "ieftini" care doar sa numere pestii fara alte atributii).Desigur pentru Moara s-ar rezolva mai ieftin cu 2-3 oameni pe camerele de supraveghere :idea:
Cat pentru partea de scapat pesti la minciog si alte "combinatii" de N luate cate K...mai puneti 100 ron/echipa participanta,angajati doar arbitrii observatori de "calitate" si formulati un tabel de penalizare pentru non-combat+ alte prevederi in functie de regulamentul concursului respectiv pe care arbitri il completeaza in permanenta pe standuri.( Se anunta o iarna lunga, deci timp e destul ! )
La finalul concursului daca o echipa acumuleaza sa zicem: 30 puncte de penalizare nu va mai fi acceptata pentru o perioada de X luni la urmatoarele concursuri organizate de Senior,APS,APCR etc(cine semneaza protocolul).,daca acumuleaza 20 de puncte va participa doar daca plateste taxa dubla de participare (taxa care va intra in fondul de logistica al brigazii de arbitrii pentru o mai buna desfasurare a viitoarelor concursuri sau se va adauga la premierea locului 1 2 3 depinde de la caz la caz ),daca acumuleaza 10 puncte la urmatorul concurs se vor reportata respectivele puncte echipei din care va face parte cel putin unul din membri echipei penalizate...punctele acumulate vor fi expuse doar la finalul competitiei si vor fi incarcate diverselor echipe subiectiv pe baza experientei arbitrului deoarece obiectiv sunt prea multe necunoscute si mereu se gasesc scuze (EX: militianul cu care susti examenul de conducere nu-ti justifica de ce te-a incarcat cu X puncte de penalizare ,el doar bifeaza intr-un tabel :!: ).

DACA VA LIPSESTE O FEDERATIE SI NU VRETI CA ALDE POPESCU SA-SI VERSE "EXCRETIILE" IN PARADISUL VOSTRU ATUNCI CONSTRUITI...CONSTRUITI-VA FEDERATIA !
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Cupa Primaverii Moara Vlasiei 2013 -proiect

Mesaj de Vladut Mateianu »

Ce legatura are una cu alta nu inteleg....

In fine, discutia initiala era alta, nu poti atinge perfectiunea suprema in niciun sport... cu o exceptie : http://www.youtube.com/watch?v=olT8v8yMUEU
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Dan Badarcea
Mesaje: 881
Membru din: Lun Mai 19, 2008 11:19
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Cupa Primaverii Moara Vlasiei 2013 -proiect

Mesaj de Dan Badarcea »

Multi bat campii pe aici.
sa-mi spuna mie cineva,cum poate un arbitru,sau un observator din asta de calitate
sa demonstreze ca eu in dril am scapat pestele intentionat sau accidental :D
si dupa aia sa ma si penalizeze cu n etape de suspendare :lol: :lol:
expuneti idei concrete nu scenarii sf :mrgreen:
Ovidius Constanta

Avatar utilizator
cioara
Mesaje: 173
Membru din: Mie Apr 12, 2006 13:21
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Cupa Primaverii Moara Vlasiei 2013 -proiect

Mesaj de cioara »

Dane,nu stiu ce str cauti sau unde ai vrut sa bati! important e ca si eu am fost in situatia la care tu te referi. pe C-uri e adevarat,n-am nadit decat 10 kg bile,amestecate,tari si solubile, cu toate ca nu mai aveam nici macar cum sa visam la podium. am nadit pt ca asa e normal,pt ca asa se face. in ultima mansa am nadit mai mult decat tot sect la un loc,tot pt a nu se interpreta,ca sincer nu aveam nici-un chef sa muncesc de nebun cand nu aveam nici-o sansa la nimic. am nadit,am pescuii cat am avut chef si ne-am bagat la somn cand ne-am plictisit de munca in zadar !Eu cred ca situatiile astea nu se pot evita atata timp cat exista miza (bani) in carpfishing. Si nu vreau sa apar ca Cioara nevinovatul pt ca nu sant,asa cum nu sant 99 la 100 din pescarii nostri,vb de pescari care vin la concursuri,platesc,se bucura cand au noroc la tragere sau plang de nervi ca n-a fost sa fie,ca daca stam sa judecam lumea dupa nr de postari pe CRAPMANIA inseamna sa ne jucam intr-o lume virtuala,frumoasa altfel,doar ca nu are legatura cu realitatea.Sincer m-am cam saturat de sfaturi si povete de la oameni care nu stiu ce inseamna sa arunci de 2,3,5 ori cu lanseta si sa rupi la aruncare pana iti dai seama ca ai o fisura pe primul inel.imi e scarba de oamenii care isi dau cu parerea despre lucruri care sant grele pt ei,care le-au auzit de la altii,care le-au adjudecat ca pe nimic,"E SIMPLU,BAGI O VASLA DEDESUBT SI MERGE SINGURA ! Merge pe dracu,merge doar daca bagi mana in buzunar si pierzi timpul pe balta frate.Cand o sa fim satui de taste,cand or sa fie doar pescari,fara sa ne mai gandim ca daca stam 3 zile pe balta si ne ia altcineva nr record de postari pe vre-un sait e problema mare,cand o sa pescuim mai mult,mai bine,mai rapid decat altii inseamna ca am evoluat si speram la mai mult. Si daca tot am dat-o din Cola-N Fanta Dane iarta-ma ca m-am simtit cu musca pe caciula,atat am putut atat am facut ! BAFTA LA PESCUIT TUTUROR !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Cupa Primaverii Moara Vlasiei 2013 -proiect

Mesaj de Dan Mitranescu »

cioara scrie:Dane,nu stiu ce str cauti sau unde ai vrut sa bati! important e ca si eu am fost in situatia la care tu te referi. pe C-uri e adevarat,n-am nadit decat 10 kg bile,amestecate,tari si solubile, cu toate ca nu mai aveam nici macar cum sa visam la podium. am nadit pt ca asa e normal,pt ca asa se face. in ultima mansa am nadit mai mult decat tot sect la un loc,tot pt a nu se interpreta,ca sincer nu aveam nici-un chef sa muncesc de nebun cand nu aveam nici-o sansa la nimic. am nadit,am pescuii cat am avut chef si ne-am bagat la somn cand ne-am plictisit de munca in zadar !Eu cred ca situatiile astea nu se pot evita atata timp cat exista miza (bani) in carpfishing. Si nu vreau sa apar ca Cioara nevinovatul pt ca nu sant,asa cum nu sant 99 la 100 din pescarii nostri,vb de pescari care vin la concursuri,platesc,se bucura cand au noroc la tragere sau plang de nervi ca n-a fost sa fie,ca daca stam sa judecam lumea dupa nr de postari pe CRAPMANIA inseamna sa ne jucam intr-o lume virtuala,frumoasa altfel,doar ca nu are legatura cu realitatea.Sincer m-am cam saturat de sfaturi si povete de la oameni care nu stiu ce inseamna sa arunci de 2,3,5 ori cu lanseta si sa rupi la aruncare pana iti dai seama ca ai o fisura pe primul inel.imi e scarba de oamenii care isi dau cu parerea despre lucruri care sant grele pt ei,care le-au auzit de la altii,care le-au adjudecat ca pe nimic,"E SIMPLU,BAGI O VASLA DEDESUBT SI MERGE SINGURA ! Merge pe dracu,merge doar daca bagi mana in buzunar si pierzi timpul pe balta frate.Cand o sa fim satui de taste,cand or sa fie doar pescari,fara sa ne mai gandim ca daca stam 3 zile pe balta si ne ia altcineva nr record de postari pe vre-un sait e problema mare,cand o sa pescuim mai mult,mai bine,mai rapid decat altii inseamna ca am evoluat si speram la mai mult. Si daca tot am dat-o din Cola-N Fanta Dane iarta-ma ca m-am simtit cu musca pe caciula,atat am putut atat am facut ! BAFTA LA PESCUIT TUTUROR !
Nicule nu este vorba despre tine sau despre mine ( singurii care recunosc unele slabiciuni ... ) . Ma refer la faptul ca in baza prieteniilor se influenteaza clasamente si cu atat mai mult acest lucru este posibil cand avem concursuri cantitate-calitate in primul rand si apoi sistemul pe puncte.
Vreau sa spun ca in acest sistem de punctare daca eu sunt pe standul A1 si tu pe A9 , tu esti in carti si eu la gara , eu prind un crap mare cu care te las pe tine in jos in clasamentul de calitate , nu exista clipa in care eu sa nu "scap" acel crap ... pentru ca tu esti prietenul meu.
Am incercat sa trag un semnal de alarma sesizand jocurile de culise .
Concret "cantitate-calitate" este turnat pentru combinatii.

Si tot concret propunerea mea este : schimbare in fiecare zi PE O GRILA secreta cu clasament de cantitate totala in cele trei zile. Asa nu te mai are tot sectorul la mana . Fara matematica combinatorica :D si fara telefoane ...

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Cupa Primaverii Moara Vlasiei 2013 -proiect

Mesaj de eugen dragnea »

Dan,poti sa detaliezi te rog ideea de grile secrete ?
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
vioril
Mesaje: 627
Membru din: Vin Aug 06, 2010 13:18
Puncte: 0
Localitate: mihailesti

Re: Cupa Primaverii Moara Vlasiei 2013 -proiect

Mesaj de vioril »

Si tot concret propunerea mea este : schimbare in fiecare zi PE O GRILA secreta cu clasament de cantitate totala in cele trei zile. Asa nu te mai are tot sectorul la mana . Fara matematica combinatorica :D si fara telefoane ...




iar ca totul sa fie cat mai bine securizat (strict in favoarea competitiei in sine ) consider ca ar putea fi un plus sa nu se afiseze sau sa se comunice nici un clasament provizoriu , decat la finalul concursului . Concurentii pot sa-si verifice si singuri rezultatul din fisele de arbitraj .
catch & release DOAR DACA E CAZUL

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Cupa Primaverii Moara Vlasiei 2013 -proiect

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:Dan,poti sa detaliezi te rog ideea de grile secrete ?
Se fac grile valorice prin care se echilibreaza balta.
La inceputul concursului tragi un loc si intri pe o grila. "Secreta" vine de la faptul ca primesti numai la schimbare numarul standului pe care urmeaza sa pescuiesti. Un avantaj in plus deoarece se elimina timpul pierdut cu tragerea la sorti din timpul schimbarilor de stand .

Vladut face grilele singur si le tine secrete de la mansa la mansa , in plicuri sigilate sau alta varianta de securizare.

Avatar utilizator
booghy28
Pescar de competitie
Mesaje: 141
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:48

Re: Cupa Primaverii Moara Vlasiei 2013 -proiect

Mesaj de booghy28 »

Dan Mitranescu scrie:
eugen dragnea scrie:Dan,poti sa detaliezi te rog ideea de grile secrete ?
Se fac grile valorice prin care se echilibreaza balta.
La inceputul concursului tragi un loc si intri pe o grila. "Secreta" vine de la faptul ca primesti numai la schimbare numarul standului pe care urmeaza sa pescuiesti. Un avantaj in plus deoarece se elimina timpul pierdut cu tragerea la sorti din timpul schimbarilor de stand .

Vladut face grilele singur si le tine secrete de la mansa la mansa , in plicuri sigilate sau alta varianta de securizare.
Buna idee, cu grile secrete cred ca ar fi cel mai echilibrat.
Divizia de crap al Clubului Sportiv Green Lake
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Cupa Primaverii Moara Vlasiei 2013 -proiect

Mesaj de Dan Mitranescu »

vioril scrie:iar ca totul sa fie cat mai bine securizat (strict in favoarea competitiei in sine ) consider ca ar putea fi un plus sa nu se afiseze sau sa se comunice nici un clasament provizoriu , decat la finalul concursului . Concurentii pot sa-si verifice si singuri rezultatul din fisele de arbitraj .
... se duce tot farmecul competitiei si pentru concurenti cat si pentru cei de acasa .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”