CUPA RIG LA CRAP EDITIA A 14-A - LACUL CORBU

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: CUPA RIG LA CRAP EDITIA A 14-A - LACUL CORBU

Mesaj de eugen dragnea »

Felicitari tuturor participantilor si in mod special pentru ocupantii primelor pozitii pentru care doar cateva kg i-au aranjat pe podium :wink:
Felicitari speciale echipei Senzor pentru ocuparea locului 1 si pentru intuitia de abordare a partidei...se vede ca in componeta echipei au fost "vulpi batrane" :D
Vladut Mateianu scrie: Spor la lectura apoi puteti comenta aici... :wink:
Ce bile spuneai ca ai folosit la carlig pe alea doua aruncate la "Cuca-Macaii" ?! :twisted:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

iulixa
Mesaje: 253
Membru din: Mar Aug 27, 2013 11:01
Puncte: 0
Localitate: Constanta/Bucuresti

Re: CUPA RIG LA CRAP EDITIA A 14-A - LACUL CORBU

Mesaj de iulixa »

Se zice ca pe Corbu nu poti castiga doua competitii la rand. O fi adevarat? Challenge curat!

iulixa
Mesaje: 253
Membru din: Mar Aug 27, 2013 11:01
Puncte: 0
Localitate: Constanta/Bucuresti

Re: CUPA RIG LA CRAP EDITIA A 14-A - LACUL CORBU

Mesaj de iulixa »

Vladut Mateianu scrie:
roni scrie:Salut Vladut si felictari pentru castigarea concursului alaturi de unii din cei mai bnni pescari din tara. Din ce am citit in articol am vazut ca ai folosit 3 tipuri de bile. Le-ai alternat la carlig sau ai folosit doar un tip?
Alternanta, doar ca nu am observat diferente ! Nu cred ca exista bila pe care sa nu o manance hoardele de crapi si ciortani de pe Corbu, ideea este sa o amplasezi unde trebuie....

Din punctul meu de vedere insa, consider ca boiliesurile Bogdan Dragan sunt in clipa de fata cea mai buna alegere ptr un pescar care doreste sa prinda peste mare la Corbu, chit ca este folosita doar ca momeala ptr carlig ! :wink:
O intrebare de novice, daca imi permiteti... Cu cate kg de bile ati intrat in stand? Multumesc.

Rep
Mesaje: 160
Membru din: Mar Mai 01, 2012 17:09

Re: CUPA RIG LA CRAP EDITIA A 14-A - LACUL CORBU

Mesaj de Rep »

Epilog la Povestea concursului.
Vladut, cam mult 3kg de bile. Noi am folosit pentru nadire 1kg, iar cirligele le dipuiam cu Gemzet -noroc ca citisem prospectul. Sper ca tii la gluma.Ca in bancul cu -tu ai inceput-o.

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: CUPA RIG LA CRAP EDITIA A 14-A - LACUL CORBU

Mesaj de George-Alexandru »

Un super concurs care a aliniat la startul lui unele dintre cele mai bune echipe din tara la ora actuala.La fel de bine cred ca ar fi fost si mai bine daca competitia sa r fi desfasurat pe sectorul A,din mai multe puncte de vedere.
Personal sunt fericit si multumit pentrut clasarile pe care le am obtinut la nivel de club.Regret faptul ca dupa ce am condus aproape tot concursul si am tinut prima pozitie a clasamentului,ultima noapte a fost una de cosmar pentru colegii nostrii care au reusit sa revina si sa recupereze terenul pierdut pe final dar au avut marele ghinion sa piarda locul 1 la 8 kg.

Felicitari Iulian,Pompi si Alex pentru Locul 2 si pentru efortul depus!!

Cu acest podium castigat de voi,ati adus cupa cu numarul 25 in acest an pentru Green Lake.


Am venit increzatori in sansele noastre,am pescuit ambele echipe cu boilies/uri 4Carp in care am avut mare incredere dupa rezultatele pe care le am obtinut pana acum in acest an.
Dupa tragerea la sorti stiam ca avem sanse la podium cu cel putin o echipa,standul C19 se afla langa C20 unde Iulian in echipa din care a facut parte la CN/ul din acest an a obtinut locul 2 pe sector si ceea mai mare medie de pe balta.

Eu,alaturi de colegii mei de echipa Dan Stoica si Cristian Stanoi am tras standul C5.Un stand aflat intr-o zona unde nu sa mai pescuit de anul trecut si care influenta intr un mod negativ startul celor 72 de ore de concurs avand in vedere ca pestele este mai prezent in zonele pescuite si nadite mai des cum erau standurile din capatul opus al sectorului.
Am inceput concursul cu previziuni sumbre avand in vedere conjunctura in care ne aflam,un stand nepescuit de foarte mult timp,un stand aflat pe zona retrasa a sectorului avand in vedere ca linia malului in sectorul C nu este dreapta si creeaza un dezechilibru din acest punct de vedere.

Peste toate acestea mai aveam si un C25 considerat din cauza pozitiei imbatabil si o serie de echipe foarte bine cotate asezate pe standuri aflate pe zona buna a sectorului.....deci...dezastru:)

In ciuda acestor lucruri nefavorabile noua,am reusit cu o strategie foarte bine pusa la punct avand in vedere conjunctura in care ne aflam sa urcam in clasament dupa primele cantare si sa tinem trena podiumului pe pozitia 4-5 pana la finalul competitiei,unde am sperat ca vom reusi o fortare si o clasare pe podium.
Acest lucru din pacate nu a fost posibil de data aceasta.Balta nu sa comportat cum se comporta de obicei,vantul nu a batut favorabil pt sectorul C si pestele nu a fost cooperant,asta sa vazut si din cantitatile de peste prinse.


Una peste alta am scos o clasare buna din punctul meu de vedere de pe acel loc si cu aceasta ocazie tin sa le multumesc colegilor de echipa!


Felicitari castigatorilor si tuturor participantilor!
Felicitari organizatorilor si administratiei !


O seara placuta!
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: CUPA RIG LA CRAP EDITIA A 14-A - LACUL CORBU

Mesaj de Vladut Mateianu »

eugen dragnea scrie:Felicitari tuturor participantilor si in mod special pentru ocupantii primelor pozitii pentru care doar cateva kg i-au aranjat pe podium :wink:
Felicitari speciale echipei Senzor pentru ocuparea locului 1 si pentru intuitia de abordare a partidei...se vede ca in componeta echipei au fost "vulpi batrane" :D
Vladut Mateianu scrie: Spor la lectura apoi puteti comenta aici... :wink:
Ce bile spuneai ca ai folosit la carlig pe alea doua aruncate la "Cuca-Macaii" ?! :twisted:
MAi multe tipuri, a fost o alternanta....dar nu prea am observat diferente !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: CUPA RIG LA CRAP EDITIA A 14-A - LACUL CORBU

Mesaj de Vladut Mateianu »

iulixa scrie:
Vladut Mateianu scrie:
roni scrie:Salut Vladut si felictari pentru castigarea concursului alaturi de unii din cei mai bnni pescari din tara. Din ce am citit in articol am vazut ca ai folosit 3 tipuri de bile. Le-ai alternat la carlig sau ai folosit doar un tip?
Alternanta, doar ca nu am observat diferente ! Nu cred ca exista bila pe care sa nu o manance hoardele de crapi si ciortani de pe Corbu, ideea este sa o amplasezi unde trebuie....

Din punctul meu de vedere insa, consider ca boiliesurile Bogdan Dragan sunt in clipa de fata cea mai buna alegere ptr un pescar care doreste sa prinda peste mare la Corbu, chit ca este folosita doar ca momeala ptr carlig ! :wink:
O intrebare de novice, daca imi permiteti... Cu cate kg de bile ati intrat in stand? Multumesc.
De intrat am intrat cu vreo 40-50 de kg, mult mai putin decat multe dintre echipele de pe balta ! Si am nadit vreo 15 kg pana sa schimbam tactica.... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: CUPA RIG LA CRAP EDITIA A 14-A - LACUL CORBU

Mesaj de petre iulian »

Cand am ajuns pe balta la Corbu am aflat ca se tine concursul pe sectorul C . Eu sincer m/am bucurat pentru ca la C.N am pescuit mai mult pe acest sector dar stiam ca standurile cu numere mari sunt favorite si cele cu numere mici sunt pierzatoare din prima (asa sta treaba si pe sectorul A ).George Alexandru sustinea ca in orice stand ai sanse reale sa castigi locul 1 si eu tot sustineam ca numerele mari sunt favorite .....George a picat pe stand cu numar mic si a vazut pe propria piele ca am avut dreptate. La extragerea numarului de ordine extrag exact numarul 22(am zis 22 pana sa deschida bila :lol: ) adica ce ramane in bol este standul nostru .... :oops: Am zis ca ne ramane in bol standul 20 unde mai pescuisem la C.N si ocupasem locul 2 dar ne/a ramas 19 :P . Ajungem pe stand si vad ca standul nostru este mai in spate decat vecinii nostrii stanga /dreapta cu 15 /20 metrii dar nu/mi fac probleme .
Am descarcat din masina 110 kg de bile dar mai aveam o rezerva de inca 40 lasate in masina in caz de nevoie :shock: :shock: .Am nadit din prima 10 kg si pescuiam cu 10/20 metrii peste patul de nada .Am observat ca intra destul de greu pe patul de nada si pestele se hranea foarte prost dar am intretinut patul de nada constant cu 2/3 kg de bile pe ora la inceput si cu 1/2 kg de bile pe ora dupa 12 ore de concurs dar am tot scazut portia care era destinata intretinerii patului . Cand intra pe pat faceam `tambale` ca pleca cate 3 deodata dar nu statea mai mult de 1/2 ore asa ca aveam perioade cand nu prindeam nimic si cate 4/5 ore .Am incercat si pescuit pe `izolate` la distante mari de mal dar cum nu aveam rezultate bune si prindeam foarte rar ne/am retras in jurul patului de nada sa asteptam `recitalul `.

Faceam noi pauze dar cand ne intra pe pat. in doua ore recuperam cat asteptam .Diferenta intre locurile 1-6 erau foarte mici si stiam ca orice peste la final o sa faca diferenta si putem oricand sa terminam chiar si pe locul 6 . Avantajul nostru in clasament era foarte mic asa ca se putea rasturna in orice moment asa ca am stat intr/un stres permanent pana in ultimele minute din concurs .

In ultima noaptea vantul nu a mai batut deloc si am vazut ca era ceva in neregula ca trecusera 4 ore si noi nu am avut nici un bip :oops: Am incercat cu doua lansete pe izolat dar tot nimic ....orele treceau repede si noi nu prindeam nimic si uite asa dimineata la cantar am avut doar 5 pesti si aia mici ... :oops: Vine clasamentul si vad ca noaptea neagra ne/a aruncat direct pe locul 4 si eram in cadere libera . Pescuim in jurul patului si ne rugam sa intre pestele si cu o ora inaintea finalului incepe sa intre dar avem ghinion si scapam unul la minciog de 8-9 kg ,mai parcam unul de 5-6 kg in stuf...... :oops: :oops: dar si prindeam destul de bine ca am prins peste 30 de kg si inca mai tragea dar s/a terminat concursul :oops: :oops: :oops: O jumatate de ora daca mai tinea concursul, 8 kg cat ne mai trebuia sa recastigam locul 1 era o nimica toata la cum intrase pe pat ...

Ne/am multumit si cu locul doi stiind ca daca nu intra in ultima ora pe pat pestele terminam pe locul 4 ...
Am avut onoarea sa fac echipa cu Mircea Neacsu (pompierul ) si cu un coleg de club debutant , ...a fost primul lui concurs Alexandru Dragnea .Am castigat in familia nostra verde un membru nou in circuitul competitional si asta este castigul cel mai mare consider eu :wink: . Am format in decursul anilor zeci de pescari in club care s/au alaturat de mine in circuitele competitionale si sunt mandru ca am facut echipa cu Neacsu Micea care a fost `invatacel ` acum 3 ani si a ajuns un pescar complet si cu `noua generatie ` Alex Dragnea care pe viitor o sa fie la fel . Am avut incredere sa ma arunc in `lupta cu un `invatacel si nu regret asta :wink:

De bile dupa cum stiti clubul nostru are propriul atelier de rulat bile cu bunavointa lui George Alexandru si retetele de bile sunt facute de George si mine dupa ceva ani de pescuit in regim competitional .Am consumat DOAR in jur de 70 kg de bile 4Carp pentru ca am simtit ca nu se hraneste bine pestele .

Felicitari tuturor participantilor ,arbitrilor si stafului tehnic care a fost la inaltime
Felicitari si echipei Green Lake /4 Carp -GEorge /Dan /Cristi care pe un loc foarte prost a scos un rezultat foarte bun :wink: loc 5 ...data viitoare sa trageti numar mare de stand :wink:

o zi bun tuturor si sa ne vedem la Cupa Carpina pe lacul Corbu .
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Alex dragnea
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Apr 07, 2012 12:27

Re: CUPA RIG LA CRAP EDITIA A 14-A - LACUL CORBU

Mesaj de Alex dragnea »

Felicitări maxime tuturor celor angrenati in aceasta competiție!
A fost un concurs foarte dificil cu rasturnari de clasament din cântat in cantar.
S-a muncit f mult, s-a trăit f intens si finalul a fost unul nebun cu pesti decisivi prinși in ultimele 30 de minute ale concursului.
Felicitări incă o data tuturor participantilor , dar mai ales celor ce s-au aflat pe podium.
Ne vedem la ediția a 15-a!

Avatar utilizator
culita
Mesaje: 97
Membru din: Mar Noi 15, 2011 19:35

Re: CUPA RIG LA CRAP EDITIA A 14-A - LACUL CORBU

Mesaj de culita »

felictari castigatorilor
felicitari participantilor

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”