Cupa SNAP ed. a III-a CENUSARU - 11-14 Mai 2017

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Matei Marin
Veteran
Mesaje: 7482
Membru din: Lun Mai 23, 2011 20:27

Re: Cupa SNAP ed. a III-a CENUSARU - 11-14 Mai 2017

Mesaj de Matei Marin »

MILLY scrie:se voteaza pe topic :shock: nu telefonic :wink:
vrem sa stim si noi echipa Nea Matei :?: :?: :?:
E democratie!!!!
Da !.......cum sa nu.....se poate, doar este democratie !
Sunt trei echipe care nu sunt de acord....aici este vorba de echipa de la pozitia nr. 2.

Stoica dragos
Mesaje: 562
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 21:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cupa SNAP ed. a III-a CENUSARU - 11-14 Mai 2017

Mesaj de Stoica dragos »

Dupa ce o sa vada prima oara balta si o sa pescuiasca pe B-uri se vor convinge de cele spuse de mine mai sus .... dar las concursul de saptamana aceasta sa imi confirme afirmatiile !
Dragos Stoica
Presedinte - CS CARP LEGION CLUB ....

Avatar utilizator
Mihai Valca
Mesaje: 564
Membru din: Vin Dec 10, 2010 8:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cupa SNAP ed. a III-a CENUSARU - 11-14 Mai 2017

Mesaj de Mihai Valca »

Florin G scrie:
Salut,
In primul rand vreau sa il asigur pe nea Matei ca nu are nicio contra in persoana mea Poz. 1 Florin Georgescu dar vreau sa spun ca varianta propusa mareste decalajul dintre A si B.
Am urmarit desfasurarea concursurilor din 2017 - Cenusaru si am si participat la unul 8-9.04.2017 ( cantitate + calitate ).
Toate au avut un numitor comun : pe A se prind pesti mai mari si mai multi, mult mai mari si mult mai multi.
Ex.: la concursul la care am participat standul 1 a avut 249 kg in conditiile in care TOT B-ul nu stiu daca a strans 100 kg. Nu cred ca explicatia este ca pe B erau numai prosti si pe A numai destepti. Cine a fost pe balta stie ca in zona A este de 100 -120 m si are adancime si pe B de pe la 13 pana pe la 21 dai cu undita pe mijloc si este apa mica. Eu am fost pe 21 unde este maxim de ingusta 50 m.

Concluzie : ramane calitate si 5 pesti pe A cu 3 pe B ( eu chiar zic 6 cu 3 )
varianta calitate + cantitate ingroapa definitiv sectorul B



Sa nu fie cu suparare, dar din ceea ce descri mai sus reiese ca nu intelegi cum functioneaza un clasament valoric (puncte), bazat pe cantitate-calitate. Te rog verifica topicul ultimului concurs Cupa Cenusaru' Editia a IV-a, unde am fost locul 2 la general pana in ultima jumatate de ora de concurs, cand echipa aflata pe standul B2, a luat un peste de 9 kg+ si a rasturnat tot clasamentul, respectiv avand un numar mai mic de puncte (3) ne-au devansat de pe locul 2 pe 3. Ca idee noi am prins o cantitate 156 kg, din care calitate 54 kg, iar ei au avut 60 kg cantitate, din care 30 kg calitate.
Ma rog, ideea clasamentului valoric este aceea ca, la final castiga echipa cu cel mai mic numar de puncte nu neaparat cu cea mai mare cantitate, sau calitate la general. Conteaza doar sa aiba cea mai mare cantitate, sau calitate in sectorul in care participa in felul acesta acumuland cele mai putine puncte.
"Lansez precis la buza stufului si astept....... atacul nu m-a surprins"

Florin G
Mesaje: 129
Membru din: Mie Sep 18, 2013 14:39

Re: Cupa SNAP ed. a III-a CENUSARU - 11-14 Mai 2017

Mesaj de Florin G »

Salut,
Inteleg cum se calculeaza , multumesc pt explicatie , dar trebuie sa ai ce sa calculezi pt. o eventuala bataie la pct. cu A.
Oricum nu ma mai bag, o sa ma limitez la inscrierea in concurs, pt. ca tot ceea ce vroiam era sa fie o varianta cu cat mai multi concurenti in joc si tot ce a fost propus ( calitate cu nr. diferit de pesti , cantitate calitate ) era mai bun decat 22 standuri - un sector - 5 pesti = vreo 10 standuri la plaja.
Mai mult , sper sa fiu eu cel care nu intelege , nu se pricepe.....sau natura sa rastoarne statistica.. sau ... si sa fie un concurs frumos cu pesti multi si mari prinsi pe toate standurile,cu rasturnari de clasament , cu multa adrenalina etc
Toate bune !

Avatar utilizator
Mihai Valca
Mesaje: 564
Membru din: Vin Dec 10, 2010 8:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cupa SNAP ed. a III-a CENUSARU - 11-14 Mai 2017

Mesaj de Mihai Valca »

Imi cer scuze daca te-am jenat, dar nu asta a fost scopul meu, am incercat sa iti explic, crezand ca nu nu stii cum functioneaza un clasament valoric, pt ca initial am inteles ca esti contra sectorizarii, acum imi dau seama ca nu este asa. Desigur ai dreptate, ca nici asa nu se va realiza un echilibru perfect, dar totusi in comparatie cu varianta actuala cu cei mari 5 pesti si un singur sector toata balta, (care sincer in opinia mea va fi un dezastru), varianta cu balta sectorizata si clasament cantitate-calitate va fi infinit mai echitabila pt toti participanti. Aceasta varianta fiind mult mai flexibila, permitand mai multe criterii de departajare.
Exemplu:
Doua sectoare A si B
Clasament cantitate-calitate
Pt calitate puncteaza:
Cei mai mari 7 pesti pt sectorul A
Cei mai mari 4 pesti pt sectorul B
Pt cantitate puncteaza:
Incepand de la 3 kg pt sectorul A
Incepand de la 1 kg pt sectorul B
"Lansez precis la buza stufului si astept....... atacul nu m-a surprins"

Florin G
Mesaje: 129
Membru din: Mie Sep 18, 2013 14:39

Re: Cupa SNAP ed. a III-a CENUSARU - 11-14 Mai 2017

Mesaj de Florin G »

Nu trebuie sa iti ceri scuze , nu ma intep asa usor , si sunt constient ca am de invatat tot timpul si de aceea sunt deschis ( zic eu ). Exemplul tau este f bun si infinit mai bun decat asa cum este acum. Eu ma gandisem ca macar la 2 sectoare si nr. diferit de pesti si ramaneam pe ideia de calitate, dar asta este .
Spun clar si raspicat : Balta este f tare , adm. fara repros , investitii , bunavointa, etc - nu am reprosuri ci laude. Nea Matei are tot respectul meu si stie acest lucru. Stiu ce inseamna competitia si imi respect adversarii. Nu am ceva cu cineva sau ....... Toate baltile au standuri cu potential mai mare sau mai mic dar la Cenusaru cred ca este cam jumate/jumate ceea ce este mult si am gandit ca din pix putem reduce semnificativ acest lucru. Cel mai important este discutia pe fond si cu bunavointa nu altceva.
Deocamdata ma apuc de wodoo pt. a prinde vineri sectorul A , daca nu ... sanatate si ebrietate !
Respect!

Avatar utilizator
Mihai Valca
Mesaje: 564
Membru din: Vin Dec 10, 2010 8:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cupa SNAP ed. a III-a CENUSARU - 11-14 Mai 2017

Mesaj de Mihai Valca »

Ma bucur ca ne-am inteles.
Atunci nu mai am sa iti spun, decat... "forta sa fie cu tine" la tragerea la sorti si fire intinse in concurs!
:wink:
"Lansez precis la buza stufului si astept....... atacul nu m-a surprins"

Alexandru,S
Mesaje: 89
Membru din: Mie Iun 08, 2016 1:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cupa SNAP ed. a III-a CENUSARU - 11-14 Mai 2017

Mesaj de Alexandru,S »

Echipa DemiCarp este de acord cu desfasurarea concursului pe 2 sectoare!

Cornel carp team
Mesaje: 33
Membru din: Joi Oct 08, 2015 15:06

Re: Cupa SNAP ed. a III-a CENUSARU - 11-14 Mai 2017

Mesaj de Cornel carp team »

Echipa Carp team Formata din Vintila Cornel Stefan Nutu Viorel Crivat Marius Ciprian !!!

Avatar utilizator
Matei Marin
Veteran
Mesaje: 7482
Membru din: Lun Mai 23, 2011 20:27

Re: Cupa SNAP ed. a III-a CENUSARU - 11-14 Mai 2017

Mesaj de Matei Marin »

ECHIPE INSCRISE IN CONCURS :
snap 3.jpg
snap 3.jpg (300.55 KiB) Vizualizat de 712 ori
Program competitie:
Joi – 11 Mai 2017
Ora 08.30...................adunarea pe balta (acreditarea echipelor……)
Ora 09.30 ..................va incepe tragerea la sorti (in caz de neprezentare la aceasta ora, un arbitru va extrage in locul echipei intarziate)
Ora 10.00 – 12.00……..... pregatire ptr. concurs
Ora 12.00...................start competitie
Duminica – 14 Mai 2017
Ora 12.00...................final competitie
Ora 14.00...................festivitatea de premiere

Va rugam sa postati echipele complete ptr. concurs.
08 Mai 2017 - este termenul limita ptr. postarea echipei ptr. concurs.
In cazul in care, o echipa intra in concurs cu 2…..3.....4 pescari, va ramane in aceasta formula pana la terminarea concursului, cu drept de schimbare din 2.....3......4 pescari.
Multumim anticipat !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”