Desfasurare Cupa Armonia 20-22 iulie - Balta Solacolu

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

zemo
Mesaje: 31
Membru din: Sâm Iul 28, 2012 9:34

Re: Desfasurare Cupa Armonia 20-22 iulie - Balta Solacolu

Mesaj de zemo »

georgeoprea_ph scrie:Va salut!
Asa cum am promis , va prezint punctual rezultatele evaluarii facute luni 30.07.2012 - am intarziat putin datorita nevoii imediate de a aprecia cat mai corect populatia piscicola existenta.:
In urma evaluarii, s-a constatat:

- populatie densa de peste cuprins intre 1 si 3 kg, aproximativ 900 kg/ha
- populatie piscicola de peste 4 kg - aproximativ 500 kg/ha
- populatie piscicola cu greutati cuprinse intre 7-15 kg- aproximativ 10-15 bucati /ha
- Ten cu greutati de 5-10 kg - aproximativ 20 bucati/ha.
Ca si mentiune, din observatiile noastre pestele mare de peste 5 kg, sta in mare parte pe capetele baltii (Locurile 1-5), respectiv (Locurile (32-37), iar cel de 1-3 kg spre zona centrala a baltii.

Calitatea evaluarii a depins foarte mult si de conditiile meteo actuale - caldura foarte mare.
.In consecinta vom reevalua in aceasta toamna si in functie de rezultat vom lua decizia de populare in aceasta toamna sau in primavara anului viitor.

Atasez si cateva poze facute in perioada de evaluare.

Toate cele bune!

George Oprea
Administrator
Balta Solacolu
info@baltasolacolu.ro
0756290471

mai taie din ele tata, anu asta nu sa prins peste mai mare de 5 kg nici la concursuri iar aia de peste 10 kg sunt povesti sf ! daca gresesc postati poze cu crapii de 15 kg din balta ca din post reiese ca sunt destui.

Avatar utilizator
cristian505ro
Mesaje: 556
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 22:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Desfasurare Cupa Armonia 20-22 iulie - Balta Solacolu

Mesaj de cristian505ro »

Stiind ca balta are 8 ha imi iese ca ar fii aprox. 13 tone de peste in balta.
La ultimul concurs s-au prins 122 de pesti cu greutate totala de 212 kg. ( 20 de echipe x 4 lansete = 80 lansete in 48 de ore ).
In decurs de 1 an (iulie 2011-iulie 2012 ) am fost la 4 concursuri la care s-a prins din ce in ce mai putin.
Pestele de 4 kg este foarte rar( ar trebuie sa fie 4 tone),iar cel de 5-6 kg extrem de rar ( La Armonia 1 anul trecut eu am prins captura 6 kg., anul asta captura a avut sub 6). Cel de peste 7 kg. este invizibil,este postat un ex. de peste 11 kg. la primul concurs de anul asta. In schimb e plin de ciortan intre 0,5 -1 kg. care nu apare in evaluare.

georgeoprea_ph scrie:Va salut!
Asa cum am promis , va prezint punctual rezultatele evaluarii facute luni 30.07.2012 - am intarziat putin datorita nevoii imediate de a aprecia cat mai corect populatia piscicola existenta.:
In urma evaluarii, s-a constatat:

- populatie densa de peste cuprins intre 1 si 3 kg, aproximativ 900 kg/ha
- populatie piscicola de peste 4 kg - aproximativ 500 kg/ha
- populatie piscicola cu greutati cuprinse intre 7-15 kg- aproximativ 10-15 bucati /ha
- Ten cu greutati de 5-10 kg - aproximativ 20 bucati/ha.
Ca si mentiune, din observatiile noastre pestele mare de peste 5 kg, sta in mare parte pe capetele baltii (Locurile 1-5), respectiv (Locurile (32-37), iar cel de 1-3 kg spre zona centrala a baltii.

Calitatea evaluarii a depins foarte mult si de conditiile meteo actuale - caldura foarte mare.
.In consecinta vom reevalua in aceasta toamna si in functie de rezultat vom lua decizia de populare in aceasta toamna sau in primavara anului viitor.

Atasez si cateva poze facute in perioada de evaluare.

Toate cele bune!

George Oprea
Administrator
Balta Solacolu
info@baltasolacolu.ro
0756290471
Cristian Bebesel

florian
Mesaje: 832
Membru din: Mar Feb 26, 2008 18:48
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Desfasurare Cupa Armonia 20-22 iulie - Balta Solacolu

Mesaj de florian »

georgeoprea_ph scrie:...si alte cateva poze
din pozele pe care le-ati postat nu se vede nici un peste trecut de 7kg.
daca balta ar avea atat peste cat spune-ti dumneavoastra la orice concurs desfasurat acolo s-ar prinde cel putin 1tona de peste.

georgeoprea_ph
Mesaje: 9
Membru din: Lun Iul 30, 2012 19:58

Re: Desfasurare Cupa Armonia 20-22 iulie - Balta Solacolu

Mesaj de georgeoprea_ph »

Buna ziua!
Am postat cateva poze, sa puteti vedea ca asa cum am anuntat, am facut verificarile ce se impuneau in urma sesizarilor dvs.
Consider ca stiti mai bine decat mine ca in conditii de canicula si de variatii atat de mari de presiune, pestele (mai ales cel mare) raspunde mai greu.
Inca un aspect deloc de neglijat este ca fundul baltii prezinta nenumarate neregularitati (gropi).
Nu am postat poze cu peste mare din doua considerente:
1. E destul de greu sa facem poze cu peste de 10 kg sau mai mult, din barca , pe canicula si cu riscul de a-l ranii.
2. Nu am considerat relevant acest tip de poze , am postat doar cateva poze sa explicam si prin imagini ca am intreprins actiunea de verificare de care am vorbit anterior.
Estimarile transmise, au fost facute si cu aportul si sub supravegherea a doi ingineri piscicoli , iar cantitatile transmise sunt aproximative (asa cum am specificat)
Ca sa raspund celor care au facut referire la concursurile desfasurate aici, pot da exemplu concursul desfasurat in perioada 27-29 aprilie 2012 “ Party Cup” , concurs in care, in conditii optime de temperatura , s-a prins peste 3000 kg de crap (sunt postate comentariile in sectiunea aferenta concursului – “un concurs intr -adevar minunat la care s-au prins peste 3000 kg crap, dar doar 500 kg au contat”.

Fire intinse!
George Oprea

zemo
Mesaje: 31
Membru din: Sâm Iul 28, 2012 9:34

Re: Desfasurare Cupa Armonia 20-22 iulie - Balta Solacolu

Mesaj de zemo »

georgeoprea_ph scrie:Buna ziua!
Nu am postat poze cu peste mare din doua considerente:
1. E destul de greu sa facem poze cu peste de 10 kg sau mai mult, din barca , pe canicula si cu riscul de a-l ranii.
2. Nu am considerat relevant acest tip de poze , am postat doar cateva poze sa explicam si prin imagini ca am intreprins actiunea de verificare de care am vorbit anterior.
George Oprea
Mai nea Georgele chiar ne iei de prosti ? Se vede ca nu ai tangente cu pescuitul poate de aia si postarile astea tip propaganda fara suport real. Vezi la topicurile MV,TANCABESTI,MAGURA,ETC si vei vedea poze cu crapi OVER 10 prinsi si pozati pe canicula ! Sti de ce ? Pentru ca EXISTA in balta ! La concursurile din primavara cand apa era numai buna si se pescuia doar dupa captura lumea a plecat dezamagita, sau prins doar pesti pana in 7 kg (si aia foarte rari) si unul doar de 11 kg. Intre timp au mai plecat si din aia spre Bucuresti, asa ca lasa textele si baga peste mare daca mai vrei pescari C&r pe balta Solacolu !

Mircea Zenosky

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”