DESFASURARE CUPA S.N.A.P. ed.a-II-a - 05-08.07.12 - GREACA

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: DESFASURARE CUPA S.N.A.P. ed.a-II-a - 05-08.07.12 - GR

Mesaj de clabuc »

FELICITARI !!! Este un exmplu de atitudine pe care ar trebui sa o avem toti si nu numai la pescuit. Nu s-au respectat clauzele = la revedere fara alte discutii

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DESFASURARE CUPA S.N.A.P. ed.a-II-a - 05-08.07.12 - GR

Mesaj de zfcristian »

clabuc scrie:FELICITARI !!! Este un exmplu de atitudine pe care ar trebui sa o avem toti si nu numai la pescuit. Nu s-au respectat clauzele = la revedere fara alte discutii
Fratilor in viata nu exista decat alb si negru, exista si gri si altele , daca s-a luat adhoc o decizie unanim acceptata nu poate sa apara cineva si sa fie mai cu mot, uitati-va in jur , in general majoritatea decide :mrgreen: sper sa nu se mute discutiile cu referendumul lui B aici .

mariusd
Mesaje: 82
Membru din: Mar Oct 12, 2010 9:54
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DESFASURARE CUPA S.N.A.P. ed.a-II-a - 05-08.07.12 - GR

Mesaj de mariusd »

zfcristian scrie:
clabuc scrie:FELICITARI !!! Este un exmplu de atitudine pe care ar trebui sa o avem toti si nu numai la pescuit. Nu s-au respectat clauzele = la revedere fara alte discutii
Fratilor in viata nu exista decat alb si negru, exista si gri si altele , daca s-a luat adhoc o decizie unanim acceptata nu poate sa apara cineva si sa fie mai cu mot, uitati-va in jur , in general majoritatea decide :mrgreen: sper sa nu se mute discutiile cu referendumul lui B aici .
Nu poti schimba regulile in timpul jocului.
Cei care vedeau ca au probleme, puteau sa elibereze pestii cu probleme. Nu te obliga nimeni sa ti in sac pestele pana vine arbitru.
Marius Dumitru

Avatar utilizator
Mihai Valca
Mesaje: 564
Membru din: Vin Dec 10, 2010 8:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: DESFASURARE CUPA S.N.A.P. ed.a-II-a - 05-08.07.12 - GR

Mesaj de Mihai Valca »

Vedeti cum va contraziceti singur, mai sus afirmati "concret... pe la jumatatea concursului echipele de pe locul 1 si 2 au prezentat pesti morti la cantar" si ati hotarat sa va retrageti datorita nedepunctarii acestora, iar ulterior reveniti si spuneti ca toate acestea sau intamplat in prima seara si a doua zi dimineta si apoi "am asteptat sa vad ce masuri se iau".
Eu cred ca ati asteptat cam mult pana la jumatatea concursului, desi masurile care s-au luat le stiati din prima seara, doar nu cantareati mai multi pesti odata (incalcand astfel regulamentul) asa ca vroiati... Dvs si nu sunati arbitri la fiecare 10 pesti prinsi sa vina la cantar tot ca asa doreati Dvs. La fel ati stiut si de decizia de a nu depuncta pe nimeni din acest motiv, ce sperati sa se razgandeasca?
Asa cum a dat exemplu si Bogdan mai sus "(Da ..... intradevar la noi pe standul A12 la cantarul de seara din 36 pesti unul de 1,06 a fost mort, dar
eu la ora 18 (ora la care trebuia sa vina cantarul) am sunat si arbitrii si organizatorul ca sa vina la cantar ca am multi pesti , apa este foarte mica ( intram in apa la jumatatea baltii ca sa tin pestii), si era foarte calda ... iar arbitrii au venit la 21,30... in aceste conditii nu ma consider vinovat de moartea pestelui si nu consider ca trebuia sa fiu depunctat)"
, concurentii au anuntat arbitrii, dar acestia fiind o singura echipa nu au putut face fata ritmului de a cantarii bucata cu bucata.
Cred ca daca s-ar fii depunctat asa cum doreati Dvs, ar fii fost o decizie incorecta care la momentul respectiv putea duce la anularea concursului datorita mai multor concurenti nemultumiti de ceea ce se intampla fara vina lor asa cum sustineati si Dvs mai sus "(Sunt convins insa ca pestii morti nu au fost din vina concurentilor si ca si-au luat toate masurile sa nu li se intample acest lucru)"
In concluzie si cu asta am incheiat, toti concurentii au muncit si au suportat o caldura infernala (inclusiv pestii prinsi :) ) si Dvs ati fii vrut sa castigati printr-un viciu de procedura ca sa zic asa, fara sa tineti cont de toate aspectele mai sus mentionate si fara sa va ganditi la altcineva in afara de propia persoana (cum era sa depuncteze echipa Green Lake sau oricare alta echipa , daca oamenii au anuntat dar nu s-a ajuns la timp la ei cu cantarul). Oricum in ultima Dvs postare ne-ati arat cat respect ati avut pentru toti cei de acolo (concurenti, gazde, organizatori si chiar colegii Dvs de echipa) "(spalati-va pe cap cu concursul vostru)".

P.S.
"CE ROST AR MAI AVEA CONCURSURILE DACA NU LE-AM PIERDE!!!"
"Lansez precis la buza stufului si astept....... atacul nu m-a surprins"

Avatar utilizator
Mihai Valca
Mesaje: 564
Membru din: Vin Dec 10, 2010 8:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: DESFASURARE CUPA S.N.A.P. ed.a-II-a - 05-08.07.12 - GR

Mesaj de Mihai Valca »

mariusd scrie:
zfcristian scrie:
clabuc scrie:FELICITARI !!! Este un exmplu de atitudine pe care ar trebui sa o avem toti si nu numai la pescuit. Nu s-au respectat clauzele = la revedere fara alte discutii
Fratilor in viata nu exista decat alb si negru, exista si gri si altele , daca s-a luat adhoc o decizie unanim acceptata nu poate sa apara cineva si sa fie mai cu mot, uitati-va in jur , in general majoritatea decide :mrgreen: sper sa nu se mute discutiile cu referendumul lui B aici .
Nu poti schimba regulile in timpul jocului.
Cei care vedeau ca au probleme, puteau sa elibereze pestii cu probleme. Nu te obliga nimeni sa ti in sac pestele pana vine arbitru.
Chiar daca ar fii eliberat pestii cu probleme, acestia tot ar fii murit, asa ca nu asta era solutia, ar fii fost ca si cum ai fii strans gunoiul, dar in loc sa-l duci la pubela l-ai fii bagat sub pres.
Mai bine ati aprecia corectitudinea acelor concurenti decat sa ii blamati (puteau foarte usor sa ascunda aceasta problema), dar ei au preferat sa anunte si inca din timp.
"Lansez precis la buza stufului si astept....... atacul nu m-a surprins"

mariusd
Mesaje: 82
Membru din: Mar Oct 12, 2010 9:54
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DESFASURARE CUPA S.N.A.P. ed.a-II-a - 05-08.07.12 - GR

Mesaj de mariusd »

mihai1578 scrie:
mariusd scrie:
Nu poti schimba regulile in timpul jocului.
Cei care vedeau ca au probleme, puteau sa elibereze pestii cu probleme. Nu te obliga nimeni sa ti in sac pestele pana vine arbitru.
Chiar daca ar fii eliberat pestii cu probleme, acestia tot ar fii murit, asa ca nu asta era solutia, ar fii fost ca si cum ai fii strans gunoiul, dar in loc sa-l duci la pubela l-ai fii bagat sub pres.
Mai bine ati aprecia corectitudinea acelor concurenti decat sa ii blamati (puteau foarte usor sa ascunda aceasta problema), dar ei au preferat sa anunte si inca din timp.
Daca pestii erau eliberati la primele semne de probleme va asigur ca nu mureau. Echipele respective meritau penalizate pentru ca daca a fost vorba de 2 pesti de aprox 1kg pentru o echipa nu cred ca contau in economia concursului.
Marius Dumitru

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: DESFASURARE CUPA S.N.A.P. ed.a-II-a - 05-08.07.12 - GR

Mesaj de gor965 »

mihai1578 scrie:........."(Sunt convins insa ca pestii morti nu au fost din vina concurentilor si ca si-au luat toate masurile sa nu li se intample acest lucru)"...........
Daca isi luau toate masurile pestele nu trebuia sa moara ! Siguranta pestelui primeaza in orice concurs ! Fara peste, nu ai obiectul muncii ! In regulament e specificat clar ca : "...concurentii SUNT OBLIGATI sa nu prezinte pesti morti la cantar..." ! Asta presupune ca pescarii sa faca tot ce trebuie ca pestele sa ramana in viata ! Daca vezi ca exista riscul ca pestele sa moara nu te ambitionezi sa-l tii in sac pana ajunge arbitrul la tine sa ti-l cantareasca ! Ii dai drumul ca altfel risti si viata pestelui si risti si o sanctiune ! Cine isi asuma riscul de a cantarii un peste aproape mort, trebuie sa-si asume si o eventuala sanctiune, daca pestele moare. Chestia cu sunatul arbitrilor, suna mereu ca o spalare pe maini din partea concurentilor care cred ca daca au anuntat telefonic ca au o problema, responsabilitatea lor de a prezenta pestele viu la cantar, dispare, si mai departe , daca pestele moare, e vina arbitrilor ! S-o credeti voi ! Pe pestele ala care trage sa moara nu-l poate ajuta nea Ghiorghita, arbitrul care-i la mama draqu pe nu stiu ce stand si cantareste alti pesti, care la randul lor pot sa traga sa moara ! Pe pestele ala il poate ajuta doar concurentul care l-a prins, si care are obligatia cf. regulamentului sa-l tina in viata daca vrea neaparat sa-l cantareasca ! Legat de modificarea regulamentului in timpul partidei, nu e ok atata timp cat absolva de vina anumiti concurenti ! Daca modificarea s-ar fi produs anterior oricarui astfel de incident, cu acordul tuturor concurentilor, parea o chestiune corecta, ce privea exclusiv siguranta pestelui. Asa in schimb pare o masura ce priveste siguranta concurentilor ... siguranta in clasament !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
adrian apetrea
Mesaje: 493
Membru din: Mar Mar 28, 2006 8:29
Puncte: 0
Localitate: brasov
Contact:

Re: DESFASURARE CUPA S.N.A.P. ed.a-II-a - 05-08.07.12 - GR

Mesaj de adrian apetrea »

@gor
Amin!
:lol: :lol: :lol:
LIFE IS FISHING!
Imagine

mariusd
Mesaje: 82
Membru din: Mar Oct 12, 2010 9:54
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DESFASURARE CUPA S.N.A.P. ed.a-II-a - 05-08.07.12 - GR

Mesaj de mariusd »

gor965 scrie:
mihai1578 scrie:........."(Sunt convins insa ca pestii morti nu au fost din vina concurentilor si ca si-au luat toate masurile sa nu li se intample acest lucru)"...........
Daca isi luau toate masurile pestele nu trebuia sa moara ! Siguranta pestelui primeaza in orice concurs ! Fara peste, nu ai obiectul muncii ! In regulament e specificat clar ca : "...concurentii SUNT OBLIGATI sa nu prezinte pesti morti la cantar..." ! Asta presupune ca pescarii sa faca tot ce trebuie ca pestele sa ramana in viata ! Daca vezi ca exista riscul ca pestele sa moara nu te ambitionezi sa-l tii in sac pana ajunge arbitrul la tine sa ti-l cantareasca ! Ii dai drumul ca altfel risti si viata pestelui si risti si o sanctiune ! Cine isi asuma riscul de a cantarii un peste aproape mort, trebuie sa-si asume si o eventuala sanctiune, daca pestele moare. Chestia cu sunatul arbitrilor, suna mereu ca o spalare pe maini din partea concurentilor care cred ca daca au anuntat telefonic ca au o problema, responsabilitatea lor de a prezenta pestele viu la cantar, dispare, si mai departe , daca pestele moare, e vina arbitrilor ! S-o credeti voi ! Pe pestele ala care trage sa moara nu-l poate ajuta nea Ghiorghita, arbitrul care-i la mama draqu pe nu stiu ce stand si cantareste alti pesti, care la randul lor pot sa traga sa moara ! Pe pestele ala il poate ajuta doar concurentul care l-a prins, si care are obligatia cf. regulamentului sa-l tina in viata daca vrea neaparat sa-l cantareasca ! Legat de modificarea regulamentului in timpul partidei, nu e ok atata timp cat absolva de vina anumiti concurenti ! Daca modificarea s-ar fi produs anterior oricarui astfel de incident, cu acordul tuturor concurentilor, parea o chestiune corecta, ce privea exclusiv siguranta pestelui. Asa in schimb pare o masura ce priveste siguranta concurentilor ... siguranta in clasament !
my point exactly!!!
Marius Dumitru

Avatar utilizator
Mihai Valca
Mesaje: 564
Membru din: Vin Dec 10, 2010 8:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: DESFASURARE CUPA S.N.A.P. ed.a-II-a - 05-08.07.12 - GR

Mesaj de Mihai Valca »

Nu incercam sa dau vina pe nimeni cu atat mai putin pe arbitri (care apropo au depus o munca infernala la o temperatura de peste 40 de grade la soare), nu stiu de ce s-a inteles asa, iar daca pestii cu pricina ar fii fost eliberati tot ar fii murit, atat de calda era apa, nu aveai cum sa observii la primele semne asa cum a spus cineva mai sus, pur si simplu vedeai ca iese sacul la suprafata si atunci era prea tarziu. Ce era sa faci sa stai lipit langa saci in apa sa-i urmaresti si sa nu mai pescuiesti?
Au fost si pesti care de cum au fost prinsi si am observat ca au probleme au fost eliberati imediat, deci nu am tinut neaparat sa cantarim orice peste.
"Lansez precis la buza stufului si astept....... atacul nu m-a surprins"

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”