DESFASURARE CUPA S.N.A.P. ed.a-II-a - 05-08.07.12 - GREACA

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: DESFASURARE CUPA S.N.A.P. ed.a-II-a - 05-08.07.12 - GR

Mesaj de RazvanG »

mihai1578 scrie:Nu incercam sa dau vina pe nimeni cu atat mai putin pe arbitri (care apropo au depus o munca infernala la o temperatura de peste 40 de grade la soare), nu stiu de ce s-a inteles asa, iar daca pestii cu pricina ar fii fost eliberati tot ar fii murit, atat de calda era apa, nu aveai cum sa observii la primele semne asa cum a spus cineva mai sus, pur si simplu vedeai ca iese sacul la suprafata si atunci era prea tarziu. Ce era sa faci sa stai lipit langa saci in apa sa-i urmaresti si sa nu mai pescuiesti?
Au fost si pesti care de cum au fost prinsi si am observat ca au probleme au fost eliberati imediat, deci nu am tinut neaparat sa cantarim orice peste.
Au fost anuntati toti concurentii sau a fost supusa la vot, decizia de a nu depuncta echipele care prezentau pesti morti la cantar?
Au mai fost episoade de acest gen in concursuri.Unul dintre ele ,a fost acum 2 sau 3 ani ,iar cel in cauza a fost Tata Nitu.In momentul in care Tata Nitu si-a strans sculele sa plece acasa,in unanimitate s-a votat impotriva eliminarii lui.Dar repet a fost un vot.Aici din cate inteleg,nu s-a votat ci doar s-a anuntat faptul ca nu se depuncteaza absolut nimic.
Nume utilizator schimbat din shimanobig in RazvanG

Avatar utilizator
booghy28
Pescar de competitie
Mesaje: 141
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:48

Re: DESFASURARE CUPA S.N.A.P. ed.a-II-a - 05-08.07.12 - GR

Mesaj de booghy28 »

gor965 scrie:
mihai1578 scrie:........."(Sunt convins insa ca pestii morti nu au fost din vina concurentilor si ca si-au luat toate masurile sa nu li se intample acest lucru)"...........
Daca isi luau toate masurile pestele nu trebuia sa moara ! Siguranta pestelui primeaza in orice concurs ! Fara peste, nu ai obiectul muncii ! In regulament e specificat clar ca : "...concurentii SUNT OBLIGATI sa nu prezinte pesti morti la cantar..." ! Asta presupune ca pescarii sa faca tot ce trebuie ca pestele sa ramana in viata ! Daca vezi ca exista riscul ca pestele sa moara nu te ambitionezi sa-l tii in sac pana ajunge arbitrul la tine sa ti-l cantareasca ! Ii dai drumul ca altfel risti si viata pestelui si risti si o sanctiune ! Cine isi asuma riscul de a cantarii un peste aproape mort, trebuie sa-si asume si o eventuala sanctiune, daca pestele moare. Chestia cu sunatul arbitrilor, suna mereu ca o spalare pe maini din partea concurentilor care cred ca daca au anuntat telefonic ca au o problema, responsabilitatea lor de a prezenta pestele viu la cantar, dispare, si mai departe , daca pestele moare, e vina arbitrilor ! S-o credeti voi ! Pe pestele ala care trage sa moara nu-l poate ajuta nea Ghiorghita, arbitrul care-i la mama draqu pe nu stiu ce stand si cantareste alti pesti, care la randul lor pot sa traga sa moara ! Pe pestele ala il poate ajuta doar concurentul care l-a prins, si care are obligatia cf. regulamentului sa-l tina in viata daca vrea neaparat sa-l cantareasca ! Legat de modificarea regulamentului in timpul partidei, nu e ok atata timp cat absolva de vina anumiti concurenti ! Daca modificarea s-ar fi produs anterior oricarui astfel de incident, cu acordul tuturor concurentilor, parea o chestiune corecta, ce privea exclusiv siguranta pestelui. Asa in schimb pare o masura ce priveste siguranta concurentilor ... siguranta in clasament !
Am inteles deci al 3-lea pescar trebuia sa stea linga saci sa verifice pesti din 10 in 10 minute ca sa vada care are probleme ca sa-i dea drumu , si ca idee am dat drumul la cativa care i-am prins care trageau dupa iei alte monturi de baboieri(fara aluzii), si erau vai de ei si chear unul saracu avea un fir intrat prin gura si iesit prin ureche.....eram constienti ca aia nu rezista, dar asa-i la noi la romani toata lumea isi da cu parerea chear daca nu au fost la fata locului.
Noi ne-am prezentat argumentele la fata locului si organizatorul a luat o hotarare, daca se intampla pe finalul concursului mai ziceam , dar totul s-a intamplat in primele 24 ore.
Ne cerem scuze ca sa hotarat sa nu se depuncteze echipele care au prezentat pesti la cantar.
Si cu asta am incheiat discutia pe acest subiect , daca vreti alte lamuriri intrebati organizatorii si nu mai bateti in echipele care au tras pe calduriile alea.
O seara placuta.
Divizia de crap al Clubului Sportiv Green Lake
Imagine

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: DESFASURARE CUPA S.N.A.P. ed.a-II-a - 05-08.07.12 - GR

Mesaj de gor965 »

booghy28 scrie:...........dar asa-i la noi la romani toata lumea isi da cu parerea chear daca nu au fost la fata locului..........
Bogdane, nu va acuza nimeni ca nu ati avut grija de pesti...ca nu cred ca vine nimeni la concurs, sa-i chinuie sau sa-i macelareasca ! Problema pe care o intrezaresc eu si la care m-am referit a fost cea legata de modul in care se paseaza responsabilitatea ptr. siguranta pestelui, de la concurenti la arbitrii, via organizator ! Cand ai scos din regulament sanctiunea ptr. peste mort, ai pus siguranta pestelui in plan secund, iar lucrul asta nu-i normal ! Atat !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Mihai Valca
Mesaje: 564
Membru din: Vin Dec 10, 2010 8:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: DESFASURARE CUPA S.N.A.P. ed.a-II-a - 05-08.07.12 - GR

Mesaj de Mihai Valca »

"(Sunt convins insa ca pestii morti nu au fost din vina concurentilor si ca si-au luat toate masurile sa nu li se intample acest lucru)"..

Citatul de mai sus apartine Domnului Ghiti si totusi dumnealui a fost singurul concurent care s-a retras la mijlocul competitie datorita modificarii anumitor parti din regulament (cantarirea mai multor pesti odata, anutarea arbitrilor sa vina la cantar la max. 10 pesti prinsi si nedepunctarea echipelor care au avut sau vor avea pesti cu probleme), desi aceste modificari asa cum am mai spus au fost facute si aduse la cunostinta concurentilor in primele 24 de ore de concurs (mai exact o parte au fost informati joi seara daca au cerut cantar suplimentar, iar o parte la cantarul de vineri dimineata) si nimeni nu a avut nimic de obiectat la momentul respectiv.
De asemenea cred ca, modificarile facute nu au fost pt protejarea anumitor echipe (asa cum a spus cineva), ci pt ca acest concurs sa poata continua, regulamentul initial afisat fiind impropiu pt acel moment, respectiv canicula si adancimea apei foarte scazuta pe anumite standuri. Drept dovada echipa care s-a clasat pe locul intai la final, se afla pe pozitia 6 sau 7 in momentul in care sau facut aceste schimbari.
Parearea mea personala este aceea ca la jumatea concursului (pt ca pana atunci nu era nimic jucat), cand anumite echipe au inceput sa se distanteze sau sa vina puternic din urma (asa cum a fost cazul echipei castigatoare) au inceput sa-si spuna cuvantul invidia si orgoliul.
Si am sa ma repet cu un citat:

CE ROST AR MAI AVEA CONCURSURILE DACA NU LE-AM PIERDE!!!! :D
"Lansez precis la buza stufului si astept....... atacul nu m-a surprins"

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: DESFASURARE CUPA S.N.A.P. ed.a-II-a - 05-08.07.12 - GR

Mesaj de Albert »

mihai1578 scrie:"
......... Domnului Ghiti ............... a fost singurul concurent care s-a retras la mijlocul competitie datorita modificarii anumitor parti din regulament ................. desi aceste modificari asa cum am mai spus au fost facute si aduse la cunostinta concurentilor in primele 24 de ore de concurs
Restul "povesti" nu mai conteaza.In momentul in care schimbi regulile in timpul jocului ti-ai pierdut orice urma de credibilitate(si ca organizator si ca si concurs).
Nu inteleg ce tot insisti pe chestia asta. Las-o asa: omul a fost singurul care a luat atitudine, elegant si fara scandal pe cand tu tot o dai inainte cu daca si cu parca. Daca altii au acceptat sueta voastra nu inseamna ca a fost ok. Nu stiu ce loc ai ocupat, nici nu ma intereseaza dar te rog, nu mai incerca sa ne spui ca albu-i negru.

Avatar utilizator
Mihai Valca
Mesaje: 564
Membru din: Vin Dec 10, 2010 8:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: DESFASURARE CUPA S.N.A.P. ed.a-II-a - 05-08.07.12 - GR

Mesaj de Mihai Valca »

Albert scrie:
mihai1578 scrie:"
......... Domnului Ghiti ............... a fost singurul concurent care s-a retras la mijlocul competitie datorita modificarii anumitor parti din regulament ................. desi aceste modificari asa cum am mai spus au fost facute si aduse la cunostinta concurentilor in primele 24 de ore de concurs
Restul "povesti" nu mai conteaza.In momentul in care schimbi regulile in timpul jocului ti-ai pierdut orice urma de credibilitate(si ca organizator si ca si concurs).
Nu inteleg ce tot insisti pe chestia asta. Las-o asa: omul a fost singurul care a luat atitudine, elegant si fara scandal pe cand tu tot o dai inainte cu daca si cu parca. Daca altii au acceptat sueta voastra nu inseamna ca a fost ok. Nu stiu ce loc ai ocupat, nici nu ma intereseaza dar te rog, nu mai incerca sa ne spui ca albu-i negru.
Corect, omul a luat atitudine nimic de zis, a fost decizia si dreptul dumnealui, dar daca ar fii fost "elegant si fara scandal" nu am fii ajuns la aceste discutii. Si nu incerc nici decum sa spun ca albul este negru, doar am explicat in detaliu ceea ce s-a intamplat si in plus punctul meu de vedere, de aceea exista acest forum ca fiecare sa-si exprime parerea. Tu de ce ai postat?
"Lansez precis la buza stufului si astept....... atacul nu m-a surprins"

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: DESFASURARE CUPA S.N.A.P. ed.a-II-a - 05-08.07.12 - GR

Mesaj de Albert »

Tu de ce ai postat?
Pt aveam niste nelamuriri vis-a-vis de ce-a zis omu'. Mi-a raspuns, totul era ok apoi ai aparut tu cu d-astea:
ar daca ar fii fost "elegant si fara scandal" nu am fii ajuns la aceste discutii.
Adeca ar fi fost ideal sa nu spuna nimic, nu? Vezi cate posturi are el aici si cate ai tu.
In fine, v-ati facut o jucarie, v-ati jucat bravo voua. Daca v-a si placut , aia e. Dar, te rog, las-o asa. Nu imi spune cat de curata si uscata a fost jucaria si cat de fair-play jocul...e prea mult pt. mine.

FLORIN61
Mesaje: 338
Membru din: Sâm Iun 25, 2011 20:05
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: DESFASURARE CUPA S.N.A.P. ed.a-II-a - 05-08.07.12 - GR

Mesaj de FLORIN61 »

fratilor!!!!!!!ne-ati alterat cu discutia asta de doua zile plus pe balt alte doua.cine a castigat trebuie felicitati iar cine a pierdut.....MUCLES>>>>>ce tot la aia amurit peste ,la aia s-au facut nustiu ce schimbare etc.eu am pescuit pe A7 si a fost OK vis-a-vis de importanta concursului,avand in vedere ca prima editie am castigat-o si afost fara pramii importante!daca era un concurs mondial aveam posibilitatea sa calcam pe cadavre,deoarece multi dintre concurenti mureau de oftica.A7-locul6=peste200kg.multumim organizatorilor,administratorului baltii si multe felicitari castigatorilor!!!!!![omul cu 4 picioare].sa ne vedem sanatosi !!!!!!

Avatar utilizator
booghy28
Pescar de competitie
Mesaje: 141
Membru din: Lun Iun 21, 2010 10:48

Re: DESFASURARE CUPA S.N.A.P. ed.a-II-a - 05-08.07.12 - GR

Mesaj de booghy28 »

FLORIN61 scrie:fratilor!!!!!!!ne-ati alterat cu discutia asta de doua zile plus pe balt alte doua.cine a castigat trebuie felicitati iar cine a pierdut.....MUCLES>>>>>ce tot la aia amurit peste ,la aia s-au facut nustiu ce schimbare etc.eu am pescuit pe A7 si a fost OK vis-a-vis de importanta concursului,avand in vedere ca prima editie am castigat-o si afost fara pramii importante!daca era un concurs mondial aveam posibilitatea sa calcam pe cadavre,deoarece multi dintre concurenti mureau de oftica.A7-locul6=peste200kg.multumim organizatorilor,administratorului baltii si multe felicitari castigatorilor!!!!!![omul cu 4 picioare].sa ne vedem sanatosi !!!!!!
florine sti ceva de poze.....parca ati facut si voi cateva....?
Divizia de crap al Clubului Sportiv Green Lake
Imagine

Avatar utilizator
Mihai Valca
Mesaje: 564
Membru din: Vin Dec 10, 2010 8:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: DESFASURARE CUPA S.N.A.P. ed.a-II-a - 05-08.07.12 - GR

Mesaj de Mihai Valca »

Albert scrie:
Tu de ce ai postat?
Pt aveam niste nelamuriri vis-a-vis de ce-a zis omu'. Mi-a raspuns, totul era ok apoi ai aparut tu cu d-astea:
ar daca ar fii fost "elegant si fara scandal" nu am fii ajuns la aceste discutii.
Adeca ar fi fost ideal sa nu spuna nimic, nu? Vezi cate posturi are el aici si cate ai tu.
In fine, v-ati facut o jucarie, v-ati jucat bravo voua. Daca v-a si placut , aia e. Dar, te rog, las-o asa. Nu imi spune cat de curata si uscata a fost jucaria si cat de fair-play jocul...e prea mult pt. mine.
Nu am sustinut asa ceva si anume ca nu trebuia sa spuna nimic, doar ca trebuia sa fii spus corect.... si nu asa ''Concret...pe la jumatatea concursului" , pentru ca nu asa a fost.
"Lansez precis la buza stufului si astept....... atacul nu m-a surprins"

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”