Desfasurare Cupa Solacolu

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
THL
Mesaje: 449
Membru din: Dum Noi 22, 2009 19:05
Puncte: 0

Re: Desfasurare Cupa Solacolu

Mesaj de THL »

milosh scrie:Ca unul care pescuieste la crap de peste 20 de ani cred ca stiu. Oricum, nu mai conteaza, nu vreau sa intru in polemica cu dvs. mai ales ca va urmaresc cu interes emisiunile. Experienta se castiga pescuind. Poate peste cativa ani o sa reluam discutia .
In conditiile in care pescuiesc si eu de pe la 13 ani... si am 39, cred ca puteam discuta si acum. Cu producerea si realizarea de emisiuni cum stati?

Avatar utilizator
xdocx
Mesaje: 318
Membru din: Lun Noi 02, 2009 8:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Desfasurare Cupa Solacolu

Mesaj de xdocx »

gor965 scrie:
THL scrie:
gor965 scrie:casca ochii bine de tot la numarul de capturi, cantitate si mai ales MEDIA pestilor prinsi in perioada asta a anului...poate ai o revelatie ! :wink:
Sa urmarim impreuna ultimul concurs de la MV2 sa vedem cine are revelatii si de ce!
Ha ha...comparam Loganul cu Mercedes ! :lol:
Eu m-am referit la o paralela Solacolu vs. Greaca prin prisma marimii pestilor existenti in balta vs media capturilor ! Densitatea pestelui la Moara nu lasa loc la nici o comparatie cu baltile respective !
ce treaba are apetitul pestilor cu densitatea?
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Cred ca am "revelatia".. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Daniel Spoiala

Avatar utilizator
SERBAN_77
Mesaje: 334
Membru din: Mar Ian 27, 2009 22:29
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Desfasurare Cupa Solacolu

Mesaj de SERBAN_77 »

Pe aceasta balta am in prezent cele mai multe concursuri in numar de 6 participari din care si doua concursuri organizate de mine. Ce pot spune ca aceasta balta este o oaza de civilizatie, administrata de oameni de calitate. Un lucru este adevarat ca la acest ultim concurs pestele nu a colaborat cu pescari dar nu este vina balti sau a administratorului, este posibil ca din primavara sa vedem cu alti ochi aceasta balta la primul concurs Cupa Memoriala Gabi Neamtu Ed. 3-a.

PS: Pentru pescari care anul trecut in primavara pe MW2 filma pesti alora si ii baga la montaj ca sunt prinsi de ei le spun decat un singur lucru RUSINICAAAAA
Serban Ionescu
0744.627.647
ionescu.serban@yahoo.com

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Desfasurare Cupa Solacolu

Mesaj de gor965 »

xdocx scrie:
ce treaba are apetitul pestilor cu densitatea?
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Cred ca am "revelatia".. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Chiar ca avem nevoie de mai multe revelatii ! :D ... hai sa ne luam si de MV2 ca se prinde 3 ori mai prost ca in primavara ...deci, ori s-a furat pestele, ori a scazut densitatea ... apetitul pestelui e clar ca a ramas constant, mai ales in randul crapilor mari (media fiind de 5 KG) ! :wink: :lol:
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Desfasurare Cupa Solacolu

Mesaj de RazvanG »

THL scrie:
shimanobig scrie:...Pentru ca la cate am facut si am zbierat pe acolo,in alt concurs eram zburat.Sa se uite toti vecinii de standuri cum scot un peste la Vladut (adevarat nepunctabil) si nimeni sa nu zica nimic,nu poate decat sa-mi confirme faptul nimeni din cei prezenti nu au fost decat niste oameni deosebiti si fara ranchiune.La fel de bine cand m-am dus si am aruncat o varga in apa sa prind caras,Maty venea sa-mi nadeasca locul...
Pai daca tot te lauzi cu faptele tale "de arme", atunci de ce a mai fost nevoie de asta:
Cristi Matei scrie: REGULAMENT:

1. 4 lansete / echipa, un singur carlig fiecare.
2. Este interzisa nada sau momeala vie.
3. Concurentii sunt obligati sa nu prezinte la cantar pesti raniti sau morti.
4. Pestii trebuie manevrati cu grija pe mal.
5. Numarul minim de saci pe care trebuie sa-l aiba o echipa este de 10. Pestii se vor pastra cate unul in fiecare sac.
6. Sunt obligatorii monturile care sa permită eliberarea rapida a plumbului în caz de ruptură.
7. Concurentii sunt obligati sa anunte potentialii vizitatori ca nu au voie cu masina pe lac. Se pot primi vizite la stand pana la ora 19.
8. Concurentii au voie sa circule cu masina pe toata durata concursului.
9. Concurentii sunt obligati sa trateze competitia cu sportivitate, fara urlete, scandal, consum excesiv de bauturi alcoolice, muzica sau alte manifestari huliganice.
10. Este interzisa folosirea oricarui tip de de sonar sau barca de nadit.
11. In cort este permis iluminatul de orice fel. In afara acestuia nu este permisa decat lanterna de cap si lampa de masa cu leaduri.
12. Concurentii sunt rugati sa lase standul in perfecta stare de curatenie la final, fara chistoace de tigari, coji de seminte sau gunoaie imprastiate.
13. Toate activitatile legate de pescuit (nadit, lansat, drill) se desfasoara din stand.
14. Se poate intra cu minciocul sau lanseta in apa numai pana la nivelul cizmelor sau al genunchilor.
15. Pe durata concursului echipele pot face o singura schimbare dar nu cu un membru al altei echipe. Schimbarea trebuie anuntata arbitrilor de sector si consemnata in foaia de concurs.
16.Nadirea grea este permisa doar pe timpul zilei, intre orele 8 si 19.
17.Se poate folosi arc naditor sau feeder.

ARBITRAJ
Arbitrii sunt obligati sa aplice regulamentul, sa se AUTOSESIZEZE cand este cazul si sa noteze avertismentele in foaia de arbitraj.

SANCTIUNI
Incalcarea punctelor 4, 5, 6, 7, 9, 11, 13, 14 si 16 din regulament atrage dupa sine un AVERTISMENT (la a doua incalcare a unuia din punctele de mai sus se dicteaza depunctarea cu 20 de kilograme, iar la a treia eliminarea echipei din concurs).
Incalcarea punctelor 1, 2, 3, 10 si 15 atrage dupa sine ELIMINAREA DIRECTA din concurs.
Incalcarea punctului 12 atrage depunctarea cu 20 de kilograme.
Poate nu stiai, dar ai incalcat punctele 9 si 13, deci doua AVERTISMENTE, deci... mai departe spune tu.

Eu am vrut sa punctez altceva,faptul ca a fost un concurs mai mult decat prietenesc si ca absolut nimeni nu a avut nimic de comentat la adresa vecinilor sau la adresa celor care au organizat.
Pe mine avertismentul ma lasa impasibil deoarece am prins numai nepunctabili,asa ca...voi plati la anul taxa ptr acest concurs fara sa ma duc avand in vedere faptele de care ma fac vinovat :wink:
Nume utilizator schimbat din shimanobig in RazvanG

Avatar utilizator
Cristi Matei
pescar de competitie
Mesaje: 1246
Membru din: Dum Sep 23, 2007 20:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Desfasurare Cupa Solacolu

Mesaj de Cristi Matei »

la anul s-ar putea sa fii invitat :wink: si de obicei invitatii nu platesc

Avatar utilizator
costi_costi
Mesaje: 85
Membru din: Dum Iul 19, 2009 21:29
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Desfasurare Cupa Solacolu

Mesaj de costi_costi »

elephunk scrie:
costi_costi scrie:
.....pt mine e ok, e greu sa-mi doboare cineva recordul deocamdata :wink: ...Cristi sunt sigur ca la anul nu vor mai fi remarci negative la adresa acestui lac...vei avea grija sa multumesti majoritatea pescarilor !
Foarte tare acest post, desi eu in locul tau nu ma laudam cu asta, m-as fi laudat cu puterea de munca pe care ai avut-o, nu cu, cantitatea luata!!!

Pentru cei ce nu stiu despre ce e vorba, Costi a prins in 72 ore pe Solacolu, la Cupa Gabi Neamtu din aprilie 2011 (vreme urata, frig, ca naiba) in jur de 350 kg! :shock: Nu se va mai prinde cantitatea asta pe Solacolu probabil niciodata, decat daca vor fi doar 2 echipe in concurs :? , una pescuind pe jumatate de balta, cealalta pe cealalta jumatate!

Pentru cei ce nu stiu despre ce vorbesc eu, cantitatea mentionata mai sus a fost luata pescuindu-se pe vreo 6 standuri libere la vremea aceea in stanga (in acel concurs, capul de balta dinspre padure nu a fost balizat, permitand echipei de acolo sa pescuiasca in voie)

Conditiile atmosferice la acest concurs au fost similare, tot ultimul stand, cel de la padure, a castigat balta, insa cu 80 kg, nu 350 si asta pentru ca, din cate stiu eu, de data asta a fost balizata...

Eu am mari sperante legate de aceasta balta incepand cu primavara viitoare, cand ar trebui sa manance si pestele recent introdus.

Oricum, dupa cum am spus si la inceput, nu vreau sa ma iau cu nimic de performanta si de puterea de munca de care au dat dovada cei din echipa lui Costi, ii felicit inca o data si acum, dupa multe luni pentru ca au stiut cum sa pescuiasca acolo, insa eu nu m-as lauda asa tare cu acest record (ce va ramane probabil mult timp in picioare), date fiind conditiile de atunci!

Numai bine!
Aha ! Da ! :)
Costi Pascu

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Desfasurare Cupa Solacolu

Mesaj de Vladut Mateianu »

Balta Solacolu este o balta de exceptie. Bine gospodarita, cu foarte multa liniste si preturi decente.
Veti vedea ca la anul va fi in top 5 , zona Bucuresti.... :wink:

PS Iar casutele sunt dotate si mobilate de 5 stele, nu avem acasa ce este acolo... :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Hert
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Apr 16, 2011 17:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Desfasurare Cupa Solacolu

Mesaj de Hert »

cine nu crede, e invitat sa incerce :)
Bogdan Chiriac

Avatar utilizator
THL
Mesaje: 449
Membru din: Dum Noi 22, 2009 19:05
Puncte: 0

Re: Desfasurare Cupa Solacolu

Mesaj de THL »

Vladut Mateianu scrie:Balta Solacolu este o balta de exceptie. Bine gospodarita, cu foarte multa liniste si preturi decente.
Veti vedea ca la anul va fi in top 5 , zona Bucuresti.... :wink:
PS Iar casutele sunt dotate si mobilate de 5 stele, nu avem acasa ce este acolo... :D
N-am zis nimic de balta, nici ca are, nici ca n-are peste, doar am punctat ca media a fost extrem de mica... de aici si pana unde s-a ajuns cu discutia e cale lunga! Nu la tine ma refer Vladute, stii bine, dar se pare ca parerile "neconforme" nu prea sunt apreciate pe aici... E de preferat unanimitatea in cuget si-n simtiri!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”