" FANATIK Casting Cup " - 2017 Cluj

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
carbocalm
Mesaje: 513
Membru din: Joi Mai 16, 2013 21:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: " FANATIK Casting Cup " - 2017 Cluj

Mesaj de carbocalm »

La geamul tau ce stralucea
Privii atat de des;
O lume toata-ntelegea -
Tu nu m-ai inteles.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re:

Mesaj de Dan Mitranescu »

adibogdan scrie:
Dan Mitranescu scrie:
adibogdan scrie: Salut Dan,
Singura forta care actioneaza asupra plumbului dupa ce e eliberat, este cea gravitationala, de aceea si traiectoria este una parabolica. Nu exista nicio forta care sa traga firul dupa ea. Pentru distanta luam in calcul viteza plumbului, acceleratia gravitationala si unghiul la care este eliberat. De aici calculele se simplifica.
Forța este acțiunea unui corp asupra altuia. O forță este fie o împingere fie o tragere. O forță tinde să deplaseze un corp în direcția acțiunii sale. Acțiunea unei forțe este caracterizată prin magnitudinea (mărimea) sa, prin direcția sa și prin punctul său de aplicare. Astfel, forța este o mărime vectorială, pentru că efectul său depinde de direcția sa (acțiunii), precum și de raportarea la magnitudinea acțiunii.

Daca era cum spui, plumbul cadea in fata lansetei.

Plumbul la plecarea din lanseta are o forta egala cu masa * acceleratia data.
Acestei forte i se opun:
- forta de frecare cu aerul.
- forta de frecare a firului cu inelele
- forta de inertie a firului. Inerţia este proprietatea generală a corpurilor de a se opune schimbării stării de repaus sau de mişcare rectilinie uniformă.

Forta de care spui, generata de gravitatie, prin descompunerea ei prin regula paralelogramului pe directia de lansare si pe normala ei( perpendiculara pe pamanta), la inceputul aruncarii se opune fortei de propulsie a plumbului, pana acesta ajunge in cea mai inalta pozitie a lui, moment in care greutatea actioneaza perpendicular pe forta plumbului, dupa care forta generata de gravitatie incepe sa ajute plumbul in caderea catre punctul final, tot cu o forta generata de regula paralelogramului.
Am sa inchei subiectul acesta din respect pt fizica elementara. Saracul Newton se zvarcoleste.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nici macar nu l-ai inceput. Ce este gresit ?
Nu intelegi. Nu este meci Brasov - Bucuresti.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: " FANATIK Casting Cup " - 2017 Cluj

Mesaj de Dan Mitranescu »

Mihalcea Cristian scrie:Bravo Dane pentru explicatia data referitoare la ce se intampla din punct de vedere descompunere a fortelor…Normala la suprafata…ce amintiri…
Cu un singur lucru nu prea sunt impacat…nu imi place ca ai privit cu un nivel mai jos teoria aruncarii…nu spun ca ai gresit insa ca sa fie treaba completa distanta o da lucrul mecanic nu doar forta :wink: mai avem si un brat care face multe :D.Ca sa concluzionam Forta este cum stii sa iti alegi plumbul (masa) + actiunea lansetei si zona plumbului pe blanc (acceleratia).Lucrul mecanic(energia care o tranferi plumbului, acea viteza dupa cum ii spunem noi astia mai fara scoala ) este dat/data de Forta si Bratul Fortei(arcul de cerc format numit si TEHNICA, mai exact ce fac bratele) :wink:

Referitor la vorbele astea care te caracterizeaza…adica aruncate fara nici o baza( Mihalcea arunca mai mult cu 14 decat cu Class, Mihalcea da mai bine cu lansete mai moi, etc. ) vreau sa te anunt ca Mihalcea ala care il stii tu din 2013 era mai slabut (tehnica si intelegerea unei aruncari extreme).De cand cu creierul asta al meu mic am dezvoltat aceasta tehnica noua s-a cam inmuiat MTX 14 SPOD, atat de tare ca am pierdut vreo 1-2 metri in Turcia punand 147 grame..acum 141 grame este ce trebuie in conditiile in care in 2013 ma ajutam de un 150 grame sa il pot incarca insa nu la capacitate maxima. Ce sa ii faci in ultimul timp sunt intr-o crestere de talent :lol: :lol: :lol:

Nu vreau sa dezbat teoria(cam departe de adevar :wink: ) asta a ta care o scrii tu pe aici cu testul de curbura insa vreau sa te intreb un lucru…esti 100% convins ca MTX Class are 4 lbs ?

By the way…ce spune Adrian despre categorii si limitarea plumbului este foarte inteligent insa trebuie sa si vrei sa intelegi scopul..acesta este unul simplu…sa se evite cat mai tare vrajeala si norocul :wink:
Pe scurt Categoriile de TC fac ca rezultatele finale sa puna in evidenta cel mai bun concurent(trebuie sa gandesti un pic ca sa poti face tare la toate) iar limitarea plumbului asigura ca nimeni sa nu umble cu prosteala (taierea din varf a lansetelor si minciunile producatorilor referitor la testul de curbura de care tocmai ce ai mentionat :wink: )

Vezi ca ai uitat sa ii raspunzi lui Adrian la ce te-a intrebat :wink:
" Partea cu " dezavantajezi PESCARII" nu o inteleg. Cei care participa la casting nu sunt tot pescari?"
Sa stii ca majoritatea( 90%) nu o sa poata arunca niciodata departe cu lansete gen Class de aceea e bine sa poti afla si lansete cu test de curbura mai mic ce pot face in raport cu distanta :wink:
Pe cuvant ca este prea mult pentru mine. Am spicuit ceva, dar nu am timp sa-ti raspund la fiecare idee.
Ai ales drumul asta, pe care eu nu am vrut sa ti-l platesc si asta este motivul pentru care discutam acum. Am platit si am sa platesc rezultate, nu vrajeli in media de profil.
Am spus ca te-am sustinut sa participi la competitii. Sunt singurul care a facut asta pentru tine ( pana la schimbare )
Si tu m-ai sustinut cu rezultatele, dar te pierzi printre multe astfel de realizari, fiind multe alte rezultate peste cele facute de tine.
Iar daca vorbim de cei care m-au sustinut cu adevarat ( prieteneste, neconditionat, facand asta fara niciun compromis moral ) , nu cred ca pot spune ca mai existi din punctul asta de vedere.
Este la mintea cocosului ca existam unul fara altul, numai nivelul moral ne-a fluctuat putin.

Nu am nimic cu tine, sau cu alegerea ta. Ai ales sa-mi copiezi promovarea si sa faci bani din asta.
Nici asta nu este o problema . Totul incepe sa intreaca o masura in momentul in care depasesti cele spuse de mine, numai din vorbe, fara nicio sustinere sau proba.

Ca stii partea contabila a vanzarilor la fel cum o stiu eu pe a mea si din o mie ale mele faci 10000 ale tale, nu am cum sa-ti dovedesc ca nu ai cum sa cunosti treaba asta si nici nu ma pasioneaza aspectul, dar cand vine vorba de , ... sa zicem, panza 3K , cand ai auzit de la mine ca mareste puterea lansetei cu 15% si tu o faci de 20% , atunci am o problema. Este vorba ori de cuvantul meu, ori de calitatea produsului.

Si atunci trebuie sa intervin. Trebuie sa ma intelegi.
Adica sa spun ca panza 3k nu este folie cu imitatie 3k, iar folia 3k nu mareste deloc puterea unei lansete. Cand am facut MTX14 eu am curatat folia aia ( adica un desen imprimat si lacuit ) , pentru a obtine o lanseta buna. Costa undeva la 10 lei sa spoiesti o lanseta cu ea.
Panza 3k , este chiar o panza de carbon si ii difera calitatea in functie de tara de provenienta. Asta este alta treaba si mai mult de 15% nu poate sa mareasca puterea lansetei. Si costa inca o data cat lanseta. Este materialul ala care daca incerci sa il cureti cu cheia, se curata cheia pe el, nu se umple cheia de lac exfoliat.

-Concursurile facute de mine sunt modeste, alea la care paricipi numai tu, sunt superi tari.
- regulile mele din concursuri pentru care am platit nu sunt bune, regulile tale prin care vrei sa castigi bani fara sa bagi nimic , sunt bune.
- la mine inelele cu un picior dau o revenire mai buna, la tine mai intaresc si lanseta....
Si multe alte intersectii pe care eu nu le consider atat de normale.
Asa ca o sa le discutam de fiecare data cand avem ocazia.
Nu am cum altfe.
Si nu te gandi ca le discut cu tine neaparat, chiar daca aparent in directia asta ma adresez.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: " FANATIK Casting Cup " - 2017 Cluj

Mesaj de DumiD »

Am si eu o intrebare, de ce nu se face separarea lansetelor pe categorii de greutate si se face pe baza tc-ului. Conteaza asa de mult ca una are 3.5 si alta 4 la aceeasi greutate?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: " FANATIK Casting Cup " - 2017 Cluj

Mesaj de Dan Mitranescu »

Sa tii cont numai de testul de curbura al unei lansete ( popular numit putere in toate descrierile ) cand vorbim de calitatile acesteia in aruncare este o copilarie. Am mai intervenit pe acest aspect.

Testul de curbura este o valoare statica.
Lansete cu acelasi test de curbura se comporta total diferit in aruncare in functie de alti parametrii: moment maxim, greutate, revenire.
Toate la un loc dau valoare reala lansetei, nu numai fiecare marime in parte.

Sa intrebi cati lbs are , fara sa te intereseze celelalte aspecte, este o superficialitate care atunci cand o auzi la "cunascatorii" ai domeniului, imi pune ceva semne de intrebare.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: " FANATIK Casting Cup " - 2017 Cluj

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:Am si eu o intrebare, de ce nu se face separarea lansetelor pe categorii de greutate si se face pe baza tc-ului. Conteaza asa de mult ca una are 3.5 si alta 4 la aceeasi greutate?
Pentru ca este aspectul care pune in cap majoritatea producatorilor si "promovatorilor".

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”