LACUL CORBU-CUPA RIG LA CRAP ED.XX - CALITATE 17-21.08.201

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dragos Sinca
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 446
Membru din: Mar Ian 12, 2010 8:59

Re: LACUL CORBU-CUPA RIG LA CRAP ED.XX - CALITATE 17-21.08.2

Mesaj de Dragos Sinca »

Pana la urma cine a alcatuit concret aceasta comisie? Sa stim si noi muritorii de rand...

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de pharaoh »

Cine a stat la festivitate stie toata povestea.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
surgeon
Mesaje: 519
Membru din: Vin Sep 05, 2014 23:58
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de surgeon »

În comisie se pare ca au fost exact cei care au pierdut banii de fapt...locurile 2, 3 si 4, plus alti câțiva campioni (Martoiu, Ureche,etc)... iar impricinatii cu pestele mort, în loc să zică bogdaproste ca si-au luat banii, arunca cu noroi. Desi din anumite surse stiu ca au mulțumit pentru clemență si bunăvoință. Cei din comisie au făcut asta fiindcă sunt pescari si stiu ca se poate întâmpla...si au găsit o cale buna de penalizare (bani către lot, si pentru pestele mort), dar nu au uitat cine a câștigat si le-au si bani. Pai nu era mai bine sa ii descalifice si sa nu le dea nici un ban? Ar fi dat din aripioara exact ca pestele ala...după cum spuneam: nici o faptă bună nu rămâne nepedepsită.

Trimis de pe al meu HTC One M8s folosind Tapatalk
Sa va dea Dzeu sanatate!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: LACUL CORBU-CUPA RIG LA CRAP ED.XX - CALITATE 17-21.08.2

Mesaj de gabi1 »

Abureli, moșmondeli, sintagme, axiome gen ''iarna nu-i ca vara''...
''Dacă nu poți să-i convingi, zăpăcește-i!'' :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
surgeon
Mesaje: 519
Membru din: Vin Sep 05, 2014 23:58
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de surgeon »

Cat despre ironie si sarcasm...exact la asta ne pricepem...aviz amatorilor...ca tot o treaba balcanică este...
Ceea ce a făcut acea comisie a fost bine...înțelepciunea lui Solomon...a dat dreptate tuturor si a găsit o cale de mijloc. Sarcasm, ironie, etc...pe cine nu lasi sa moara, nu te lasă să trăiești...toate astea în loc de mulțumire. De fapt nemulțumirile sunt: de ce nu au fost descalificati, de ce nu au primit toti banii, etc....se cam bat cap în cap. Calea de mijloc nu contează??? Sănătate!

Trimis de pe al meu HTC One M8s folosind Tapatalk
Sa va dea Dzeu sanatate!

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: LACUL CORBU-CUPA RIG LA CRAP ED.XX - CALITATE 17-21.08.2

Mesaj de andrei vladeanu »

Observ cu tristete ca exista o preocupare acuta pentru trecutul apropiat sau cel indepartat. Pentru dezgropat morti si pentru cancan.

Ce a fost, a fost. A trecut.

Nimeni nu este preocupat de modificarea viitoarelor regulamente ale concursurilor de calitate? S-ar putea gasi chiar o chestiune general valabila. Am mai spus, eu cred ca sintagma "manipulare gresita" ar trebui si eliminata si sa ramana numai "prezentare peste mort la cantar".

Pentru ca, din punctul meu de vedere, un peste ajunge mort la cantar numai si numai din vina pescarilor din stand. Eu nu cred ca un crap bolnav si muribund mai incearca sa manance un boilies (cel de pe firul de par) inainte de a-si da obstescul sfarsit.

Si mai cred ca un pescar bun de competitie (cu participari la nationale si mondiale) trebuie sa stie foarte bine sa nu prezinte pesti morti la cantar. Iar aici nu mai intru in amanunte, cei avizati stiu foarte bine ce vorbesc.

Ei bine, daca ai facut greseala (din ambele puncte de vedere) sa prezinti peste mort la cantar trebuie sa primesti o penalizare. Dar nu eliminarea. Cred ca taierea celui mai mare peste de pe foaie este o solutie justa.
The One Team

Avatar utilizator
Dragos Sinca
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 446
Membru din: Mar Ian 12, 2010 8:59

Re: LACUL CORBU-CUPA RIG LA CRAP ED.XX - CALITATE 17-21.08.2

Mesaj de Dragos Sinca »

Asta este o prostie. Nu a pierdut nimeni bani, nu asa se pune problema. Ei au castigat pe balta locul 1. Problema este ca trebuiau eliminati de cand au prezentat pestele mort. Iar rolul comisiei nu stiu care a fost. Este un regulament, pe baza lui trebuie sa decida arbitrul.

Solutiile de care spui sunt la fel de neregulamentare precum abaterea lor.

Apropo, notiunea de campion nu iti da dreptul sa interpretezi un regulament in plus fata de alt participant. Toti cei inscrisi au platit taxa si au aceleasi drepturi. In afara de asta, mai erau multi campioni pe balta.

Mie nu mi se pare normal sa stiu ca merg la un concurs si regulamentul este interpretat dupa bunul plac al unuia sau al altuia. El trebuie sa fie clar si aplicat intocmai.

Avatar utilizator
Ovidiu Bunea
Mesaje: 347
Membru din: Mie Iul 16, 2014 11:34
Puncte: 0
Localitate: Titu, Dambovita
Contact:

Re: LACUL CORBU-CUPA RIG LA CRAP ED.XX - CALITATE 17-21.08.2

Mesaj de Ovidiu Bunea »

Aflam si noi, oamenii de rand, cat a cantarit pestele cu pricina ?

PS: In curand vine si primul concurs din viata mea la care o sa particip si aveam deja ganduri nasoale si emotii cu privire la sacii de pastrare si felul cum trebuie asezati pestii in apa(n-am facut asta niciodata).Dupa ce-am citit cele de mai sus, pe mine, ca incepator, m-ati cam speriat :)
We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.

mitudaniel
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 459
Membru din: Mie Sep 01, 2010 14:40
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: LACUL CORBU-CUPA RIG LA CRAP ED.XX - CALITATE 17-21.08.2

Mesaj de mitudaniel »

Sunt Daniel Mitu , unul din concurentii de pe standul C25.
Doresc in primul rand sa va spun ca nu vreau sa dau startul unor noi discutii si interpretari si va rog pe toti care cititi relatarea de mai jos sa nu intrerpretati.
Pe standul C25 a fost capturat un ten. Pestele a fost capturat intre cantarele oficiale de la ora 7:00 si cel de ora 14:00. In acel moment ne aflam pe locul 12 in clasament.
Pestele nu era in bune conditii si a fost depozitat in partea stanga a pontonului , intr-un sac de pastrare mare. A fost sunat imediat arbitru de sector , care in acel moment se afla la un cantar suplimentar.
Odata cu venirea arbitrilor pestele a murit in saltea. Astepatand venirea arbirtrului sef Gabi Calota ,unul dintre arbitri a cantarit pestele care avea 8.5 kg.
Pana la sosirea arbitrului sef pestele a fost pus cu salteaua de cantarire in apa si a fost plimbat in speranta ca isi revine.
Pestele nu a fost trecut pe fisa de cantarire.
Arbitrul sef , a analizat pestele. Acesta nu prezenta urme de lovire , solzi lipsa.
Noi cei 3 concurenti de pe C25 ne aflam in fata cabanei si am intrebat ce se intampla ulterior. Ne-a fost comunicat ca am fost sanctionati cu Avetisment iar la urmatoarea abatere se va dispune eliminarea echipei. Aceasta intrebare a fost adresata de 2 ori.
Pestele a fost luat de domnul Calota intr-un sac de plastic transparent si a plecat cu el in directia fermei.
Ulterior la standul C25 a sosit si domnul Gheorghiu care ne-a spus ca sa avem grija ca daca mai moare un peste echipa o sa fie eliminata.
Fara sa dau nume , deoarece asa cum am spus nu vreau sa las loc de interpretari , vreau sa multumesc persoanelor implicate in concurs care au venit in stand , celor care ne-au felicitat si celor care au dat dovada de impartialitate si nu in ultimul rand multumesc si celor care ne critica.

Avatar utilizator
dan_ionica
Mesaje: 137
Membru din: Lun Apr 15, 2013 11:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de dan_ionica »

Bravo Daniel Mitu!!! Felicitari tie si colegilor tai pentru rezultat !!!! ...muncit si castigat !!!!

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk
Ultima oară modificat Vin Aug 26, 2016 15:39 de către dan_ionica, modificat 1 dată în total.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”