Provocare Magura 9 26.10-28.10

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Provocare Magura 9 26.10-28.10

Mesaj de Stefan B »

Vladut Mateianu scrie:
petre iulian scrie:
Stefan B scrie:
S-ar putea ca doua echipe sa nu participe (din motive foarte serioase) si atunci am preferat aceasta varianta cu suplimentare a 2 locuri.....sa nu fie afectat fondul de premiere, eventual marit.... :D :D :D
------------

care este fondul de premiere ? (la 22 echipe )

Daca vi ptr premii la un concurs amical si prietenesc (poate ultimul al anului), mai bine stai acasa si vinde locul... :wink: sunt doritori care vin de placere fara sa fie interesati de premii !

Frumos punctat Vladut....dar asa cum ma cunosti premiile sunt pe masura, stii ca pe mine nu ma intereseaza decat sa fie bine......si asa o sa iasa....

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Provocare Magura 9 26.10-28.10

Mesaj de petre iulian »

Vladut Mateianu scrie:
petre iulian scrie:
Stefan B scrie:
S-ar putea ca doua echipe sa nu participe (din motive foarte serioase) si atunci am preferat aceasta varianta cu suplimentare a 2 locuri.....sa nu fie afectat fondul de premiere, eventual marit.... :D :D :D
------------

care este fondul de premiere ? (la 22 echipe )

Daca vi ptr premii la un concurs amical si prietenesc (poate ultimul al anului), mai bine stai acasa si vinde locul... :wink: sunt doritori care vin de placere fara sa fie interesati de premii !
------------

ultimul concurs din an este Cupa Iernii . Nu am gasit loc la acest concurs si nu am ce vinde :wink: .Vroiam sa cumpar .....
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Provocare Magura 9 26.10-28.10

Mesaj de Stefan B »

petre iulian scrie:
Vladut Mateianu scrie:

------------



Daca vi ptr premii la un concurs amical si prietenesc (poate ultimul al anului), mai bine stai acasa si vinde locul... :wink: sunt doritori care vin de placere fara sa fie interesati de premii !
------------

ultimul concurs din an este Cupa Iernii . Nu am gasit loc la acest concurs si nu am ce vinde :wink: .Vroiam sa cumpar .....
[/quote]


Ahhh...da, stiu asta cu Moara, ....dar nu mai erau locuri de mult timp, .....si atunci ramasese Magura 9 un ultim concurs pentru restul pescarilor care nu au mai prins locuri acolo.....

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Provocare Magura 9 26.10-28.10

Mesaj de Stefan B »

Nadirea grea este permisa doar in intervalul 8-17..(AVERTISMENT LA PRIMA ABATERE, APOI ELIMINARE)

:D :D :D

Ca sa nu avem discutii......

Avatar utilizator
stress
pescar de competitie
Mesaje: 1056
Membru din: Lun Aug 24, 2009 8:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Provocare Magura 9 26.10-28.10

Mesaj de stress »

coco carpdiscount scrie:Ganditi-va ca aceasta poate este ultima iesire pe anul acesta la crap si destul de multi si-ar dori sa o faca. Nu cred ca este un impediment daca o echipa este de 2 sau 3 participanti. Propunerea mea aste sa fie permisa echipa de 3 pescari.
Subscriu la echipa de 3. desi pana in acest moment sunt singur.
stefan avram

Avatar utilizator
levi74
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 486
Membru din: Dum Mai 08, 2011 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Provocare Magura 9 26.10-28.10

Mesaj de levi74 »

Buna seara domnule Stefan!! Am o mare rugaminte, aceea de a citi cele citeva argumente scrise de mine in pagina 4 la care mai adaug unul acum: provacare este intradevar pt echipa de doi pescari (asta tinind cont de potentialul baltii), pt cea de trei este pescuit normal in regim de concurs si dvs stiti asta la fel de bine ca si mine, iar cu suplimentarea de locuri chiar sunt de acord, mai ales ca acest lucru rezolva problema nr de participanti, asa ca....... :?: :?:
Liviu Ilie Membru Fondator
CS APS Bucuresti

Avatar utilizator
levi74
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 486
Membru din: Dum Mai 08, 2011 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Provocare Magura 9 26.10-28.10

Mesaj de levi74 »

Asa ca eu propun sa posta-ti forma finala a regulamentului. Asta e parerea mea.
Liviu Ilie Membru Fondator
CS APS Bucuresti

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Provocare Magura 9 26.10-28.10

Mesaj de Stefan B »

levi74 scrie:Buna seara domnule Stefan!! Am o mare rugaminte, aceea de a citi cele citeva argumente scrise de mine in pagina 4 la care mai adaug unul acum: provacare este intradevar pt echipa de doi pescari (asta tinind cont de potentialul baltii), pt cea de trei este pescuit normal in regim de concurs si dvs stiti asta la fel de bine ca si mine, iar cu suplimentarea de locuri chiar sunt de acord, mai ales ca acest lucru rezolva problema nr de participanti, asa ca....... :?: :?:

Va salut si pe dumneavoastra si as vrea sa-mi spuneti si numele dumneavoastra pentru a stii cu cine interactionez..... Privitor la aspectele dumneavoastra trebuie sa va spun din capul locului...ca nu ma cunoasteti din moment ce credeti ca se intampla nu stiu...ce ...daca vor fii echipa de trei persoane....Va garantez eu in primul rand....ca in trei SE VOR INCURCA COMPLET.....mai vorbim la concurs, in al doilea rand nu o sa fie un pescuit viteza....eu zic ca locul I va fi undeva aprox la 200 kg, plus, minus...ceea ce cred eu ca va reprezenta aprox 50-55 de pestii, impartiti la 48 ore......aprox ... 1 peste pe ora.....o sa aveti timp sa si vorbiti cu colegii, vecinii, etc....

PROVOCARE.......vine de la faptul ca in mod normal toate echipele TREBUIAU sa se intreaca cu mine......de aici s-a nascut aceasta denumire a concursului....si nu ca sa iau EU premiu si cupa...sper ca intelegeti acest aspect .....
Dar, am considerat decat sa mai platesc arbitrii din fondul de participare..... mai bine sa ma ocup eu de tot ce inseamna logistica, cantare, postari rezultate, poze, eventuale discutiii.....o sa vedeti singur ca e un concurs mai mult decat profesionist...repet...a-ti fi stiut daca ma cunostea-ti ! ! !

Regulamentul este unul de competitie la crap pe culoar, numai ca este voie si cu momitor, feeder...si se puncteaza de la 2 kg, nu de la 1.5 kg... ! O sa caut regulamentul si o sa vi-l postez sa nu mai existe discutii..........

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Provocare Magura 9 26.10-28.10

Mesaj de Stefan B »

Provocare Magura 9…..

Data desfasurarii: 26.10 -28.10.2012 (48 ore)
Program de desfasurare: vineri 26.10 ora 9.30 strangerea pe balta, ora 10 tragerea la sorti, ora 12 startul competitiei, duminica ora 12 finalul competitiei, ora 14 premierea !


Taxa de participare: 600 lei (2 sau 3 pescari cu drepturi depline, al treilea nu vreau sa stiu unde se campeaza….)
Fiecare echipa premiata va primii 2 CUPE, 2 MEDALII

Regulament oficial concurs PROVOCARE “MAGURA 9”:

1. 4 lansete / echipa, un singur carlig la fiecare .(ELIMINARE)
2. Se poate pescui si nadi cu orice, mai putin nada vie. (ELIMINARE)
3. Concurentii sunt obligati sa nu prezinte la cantar pesti raniti sau morti. (depunctare 30 de kg la I abatere, apoi ELIMINARE)
4. Concurentii trebuie sa manevreze cu grija crapii pe mal.(AVERTISMENT)
5. Numarul minim de saci pe care trebuie sa-l aiba o echipa este de 10. Sacii de pastrare trebuie sa fie model mare. Pestii se vor pastra cate unul in fiecare sac.
6. Sunt obligatorii monturile care sa permita eliberarea plumbului, momitorului, feederului in caz de ruptura.
7. Masinile nu raman pe balta in timpul concursului. Pescarii isi vor descarca bagajele apoi vor duce masinile in parcarea administratiei.
8. Concurentii sunt obligati sa anunte potentialii vizitatori ca nu au voie cu masina pe lac. Se pot primi vizite la stand pana la lasarea intunericului si doar pe jos.(AVERTISMENT)
9. Concurentii sunt obligati sa trateze competitia cu sportivitate, fara urlete, scandal, muzica sau alte manifestari huliganice.(AVERTISMENT)
10. Este interzisa folosirea oricarui tip de de sonar sau barca de nadit. (ELIMINARE)
11. In casuta este permis iluminatul de orice fel. In afara acestuia nu este permisa decat lanterna de cap si lumina de pe ponton.(AVERTISMENT)
12. Concurentii sunt rugati sa lase standul in perfecta stare de curatenie la final, fara chistoace de tigari , coji de seminte sau gunoaie imprastiate.
13. Toate activitatile legate de pescuit (nadit, lansat, drill) se desfasoara in zona standului, fara a deranja vecinii de pescuit.(AVERTISMENT)
14. Echipele sunt obligate sa cantareasca toti crapii prinsi, nu este voie sa retii pestele in sac decat pana la primul cantar oficial.(AVERTISMENT)
15. Se poate pescui cu plumb pierdut sau in –line, feedere sau arcuri naditoare.
16. Nadirea grea este permisa doar pe timpul zilei, intre orele 8 si 17. Nadirea grea inseamna aruncarea in apa a oricarei nade cu diametrul mai mare de 30 mm sau folosirea rachetei de nadit.(AVERTISMENT)
17.Pana la ora oficiala de start a concursului, pescarii nu au voie sa nadeasca sau sa lanseze nimic in apa.(AVERTISMENT)


ARBITRAJ

A.Se fac23 cantariri pe zi, dimineata incepand cu ora 8.00 si seara incepand cu ora 18.
B.La aceste cantariri un vecin de stand este OBLIGAT sa participle
Exceptie face cazul cand un concurent a prins mai mult de 10 crapi, o captura mai mare de 10 kg. Atunci se pot face si cantariri intre cantarele oficiale. Noaptea nu se fac cantariri decat in cazuri speciale, care nu suporta amanare..
C.Chiar si in timpul cantarelor oficiale, concurentii au dreptul sa acorde prioritate activitatiilor de pescuit in defavoarea cantaririi crapilor.
D.In cazul in care apar neintelegeri intre doi concurenti vecini (referitoare la zona de pescuit) cel care ia decizia finala voi fi eu, care va hotari locul amplasarii markerului .
E.Contestatiile pot fi aduse la cunostiinta mea DOAR in scris si in cel mult 1 ora de la consumarea faptei. Orice contestatie ulterioara nu va mai fi luata in seama.

ATENTIONARE

I.Inainte de inceperea concursului, EU voi verifica prezenta saltelei de receptie, a minciocului ecologic, a celor 10 saci mari obligatorii, a sprayului dezifectant precum si a monturiilor care sa permita eliberarea rapida a crapului in caz de ruptura. Echipele care nu corespund vor incepe concursul mai tarziu, cand vor remedia situatia.
II.Se puncteaza crapul romanesc, crapul oglinda si amurul cu greutatea minima de 2 kg.

SANCTIUNI

Incalcarea punctelor 4, 8, 9,10, 13, 14, 16 , 17 din regulament atrag dupa sine un AVERTISMENT (la a doua incalcare a unuia din punctele de mai sus se dicteaza depunctarea cu 20 de kilograme, iar la a treia eliminarea echipei din concurs)

Incalcarea punctelor 1, 2, 3 si 10 atrag dupa sine ELIMINAREA DIRECTA din concurs.

Echipa care va avea cea mai mare cantitate de pester va fi desemnata castigatoarea concursului si va primi MARELE PREMIU. De asemenea vor mai fii premiate echipele de pe locul II, III si detinatoarea celui mai mare peste din aceasta competitie CAPTURA MAGURA 9 !

Avatar utilizator
levi74
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 486
Membru din: Dum Mai 08, 2011 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Provocare Magura 9 26.10-28.10

Mesaj de levi74 »

Asa este perfect Dl Stefan, regulament clar, cit despre provocare eu intelesesem cam asa ,, doi pescari incearca un concurs de 48 ore pe o balta de departe din cele mai bune(densitate,uniforma la asezare, curata, conditii din cele mai civilizate,etc), cu alte aproximativ 20 echipe, care mai de care mai buna si care e mai bun ridica cupa la sfirsit.
Cit despre mine personal ma numesc Ilie Liviu si ma cunoasteti(cind o sa ma vedeti vineri o sa zimbiti cu siguranta) si de felul meu sint un om fff corect( cel putin pina acum)!!
Liviu Ilie Membru Fondator
CS APS Bucuresti

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”