ULTIMA COMPETITIE DE CARP-FISHING LA DARVARI

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
toni
Mesaje: 149
Membru din: Mar Mar 22, 2005 9:44

Mesaj de toni »

@ Dl. Victor Oana

Nea Victore, nu vreau sa comentez incidentul cu zvonco, pt ca nu am fost implicat de nici o culoare, desi bunul simt imi spune cate ceva si mie ....

Dar as vrea sa va spun cu sinceritate, ca desi am fost " beneficiarul" unui loc de **@#$#, care nu cred ca trebuia sa existe in concurs, si deci am niste motive de nemultumire, mi se pare de neconceput sa nu mai organizati concursuri pe darvari pentru motivele pe care le-ati mentionat.

locuri bune si proaste o sa fie intotdeauna, concurenti nemultumiti pe drept sau aiurea (vezi cazul de fata), contestatii etc ...

desi pt mine a fost un concurs foarte nereusit din mai multe motive, per ansamblu mi s-a parut mai mult decat ok, efortul organizatorului mare, iar aspectele negative se pot imbunatati numai daca exista editii viitoare, nu ? :D :D :D

nu pot decat sa va rog sa va razganditi, sa nu scoateti balta asta superba din circuitul competitional, pt ca mi se pare o foarte mare pierdere ......

si pe deasupra nu pot sa incerc sa-mi iau revansa la un open ceva .......


:D :D :D

Avatar utilizator
Roger
Mesaje: 114
Membru din: Mie Ian 19, 2005 11:57

Mesaj de Roger »

Scuzati deranjul.
Daca vreodata(mai curand sau mai tarziu)cineva,asociatie sau persoana particulara,va face orice soi de selectie pentru arbitrii va rog sa faceti publice conditiile de participare.
Mi-ar face mare placere sa particip in conditiile enuntate mai sus.(training,etc)
Alexandru Marcu

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi Tomulescu »

pentru ca am fost "citat" in pozitia d-lui Oana scrisa mai sus vreau sa va spun ca la open-ul din toamna cind eu cu Mihai am pescuit la gard si aveam in stanga(la drum) echipa Tite-Hamude cintarele se faceau in prezenta a doi arbitri si a unui membru al echipei alaturate- noi la ei si ei la noi. este foarte adevarat ca la Tata Nitu(podul rupt)nu am fost niciodata la cantar.

un lucru e sigur -- nu trebuiesc facute cantariri fara vecinii de stand indiferent la ce distanta se afla acestia.

la concursul de acum pentru ca picasem 3 echipe APCR Vladut - Andrei, Mitzanu-Floreatza si eu cu MIhai s-au discutat posibile manevre si transferuri de peste fapt pentru care au fosat prezenti la cantariri la Vladut si la Floreatza ba vecinii din dreapta noastra (A4) ba intr-o zi Tata Nitu (A5) adus de D-ul Oana cu masina, ba in cele din urma (de sambata) D-l Oana partcipa personal la fiecare cantar la A1... si veneau si cei de la A 18(Cristi si Cornel), care erau tot MEMBRII APCR, ba chiar echipa SENZOR in unele concursuri...minati de lupta directa in care se aflau cu A1

Concluzia este ca NIMENI nu poate avea incredere 100% in arbitrii care vin 5 zile pe 150 RON si 2 zile de pescuit...in conditia in care o echipa pune in joc la un asemenea concurs 2.000 euro, poate si mai mult.

increderea in arbitrii poate fi estimata undeva la 80 % , in plus 15 % venind in completare din partea vecinilor...ramane o mica parte de 5 % care ramane neacoperita aproape intotdeauna care inglobeaza suspiciuni, non combat, transfer de peste, cantarit slapi, peste eliberat in minciog, pescuit la rama, viermusi si alte combinatii...
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Avatar utilizator
Zambaccian
Mesaje: 217
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:29
Puncte: 0
Localitate: Globe trotter

Mesaj de Zambaccian »

Nici nu s-a pus problema de contestatii si shicanari anul trecut! Cu Val am mers aproape cap la cap si nimeni n-a avut accese de paranoia, desi am fost asistati doar de arbitri la cantarire. Ce sa mai zic de echipa Guguianu-Rudeanu, am fi fost penibili sa fi marait ceva...Plasarea arbitrilor pe standurile din top in ultima seara a intarit caracterul corect al concursului. Fiecare si-a vazut de pescuit bucurandu-se de competitie.
Anul asta unde am fost solicitati la cantar ne-am dus, la C4 de exemplu care a avut o altercatie cu C3, etc, etc, desi era distantza considerabila.
Pacat de discutiile astea de acum, nu era cazul.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Mesaj de petre iulian »

oricum sa scoti o balta buna de pe circuitul competitional de crap doar pt. niste greseli facute fara voie daca se poate numi gresala e o solutie proasta care nu face deloc bine pescuitului de competitie..... maine poimaine se supara si patronii altor balti si o sa ajungem sa concuram in Ungaria si Bulgaria... in loc sa aducem "spuma" internationala la noi in tara ca sa le scoatem pescuitul de crap din cap noi usor usor o indepartam si e pacat ca avem un lot de valoare si multi pescari buni care le "sufla in ceafa"

gheran mircea
Mesaje: 37
Membru din: Lun Aug 14, 2006 20:46
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de gheran mircea »

petre iulian scrie:oricum sa scoti o balta buna de pe circuitul competitional de crap doar pt. niste greseli facute fara voie daca se poate numi gresala e o solutie proasta care nu face deloc bine pescuitului de competitie..... maine poimaine se supara si patronii altor balti si o sa ajungem sa concuram in Ungaria si Bulgaria... in loc sa aducem "spuma" internationala la noi in tara ca sa le scoatem pescuitul de crap din cap noi usor usor o indepartam si e pacat ca avem un lot de valoare si multi pescari buni care le "sufla in ceafa"
De acord cu ce spune Iulian
Gheran Mircea
SENZOR CARP-TEAM ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA

Avatar utilizator
Bogdan Guguianu
Mesaje: 60
Membru din: Dum Ian 09, 2005 12:39
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Bogdan Guguianu »

Asa e cum spune Nea Victor. La casa cat si la podul rupt am avut inca de la inceput un arbitru in spate, iar la cantarire inca 2 arbitri. In afara de cei trei care semnau a participat la unele cantariri a participat si Nea Victor, iar la podul rupt si vecinul de la casa - Cipica. La podul rupt am pescuit singur, oricum nu puteam sa ma duc martor la alt vecin.
Eu nu cred ca este o buna solutie inchiderea baltii pt. concursuri.
Am tolba plina !

Avatar utilizator
daniel dochia
Mesaje: 49
Membru din: Mie Mar 07, 2007 17:10

Mesaj de daniel dochia »

Buna seara. Am stat si am citit cu mare interes toate cele scrise aici.
Toti cei care si-au postat aici parerile, rugamintile, pasurile sau nemultumirile sunt pescari experimentati si , sunt sigur , fac parte dintre cei mai buni pescari din tara - as da mult ca , macar odata, sa stau in spatele oricaruia dintre voi , la o partida de pescuit.
Personal, abia acum incerc sa intru in aceasta " lume"... luna viitoare o sa particip la primul concurs oficial din viata.
Am citit ceea ce ati scris..si stau si ma intreb ? Oare asa e la toate competitiile? Oare de fiecare data cind mai multi se " lupta" pentru un singur loc (premiu, cupa, glorie, etc) apar astfel de discutii , de certuri, de suspiciuni si acuzatii ? Oare, pescuitul sportiv, indiferent de concurs, de premiu, de locul pe care sortii l-au hotarit nu trebuie sa fie un moment de bucurie, in care uiti de toate grijile ,in care esti relaxat si fericit ?.... Ce sa invat din toate astea? ca asta e lumea in care imi doresc sa intru? cu certuri si discutii intinse pe 4 pagini pt un premiu de 10 mii atunci cind fiecare participant isi permite sa investesca 1-2 mii pt 3, 4 zile de pescuit ? sau pentru un "titlu" pe nedrept cistigat? sau pt o clipa de glorie supusa indoielilor si a suspiciunii celorlalti?
E prima oara cind imi permit sa scriu ceva pe acest forum, si tot ceea vreau e sa va amintiti bucuria pregatiri unei iesiri, mirosul apei, fiorul dat de sunetul senzorilor, vibratiile din timpul drilllui si multumirile din gind pt pestele care pleaca cind il eliberati.
Poate ca aceste amintiri o sa mai domoleasca putin criticile si poate chiar o sa-mi redea speranta ca in viitor sa ma pot bucura alaturi de voi de un alt concurs pe Darvari.

Dani Hentiu
Mesaje: 303
Membru din: Mie Aug 31, 2005 20:02
Puncte: 0
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de Dani Hentiu »

[quote="oanavictor"]Scurt istoric al celor trei locuri care fac scopul asa zisei contestatii .

CUPA PELICANUL -MAI 2006
GARD-RUDEANU-GUGUIANU
PODUL RUPT-COSTICA EMILIAN-MADALIN OLARIU
GUNOI-VAL PANGICA-CRISTI COSER .
REZULTATE FINALE -GARD-LOCUL 1 SI MARELE PREMIU
PODUL RUPT -LOCUL 3 PE SECTOR
GUNOI-LOCUL 2 PE SECTOR LA CATEVA KG DE LOCUL 1
INTREBARE :?: DE CATE ORI A FOST LA CANTAR RUDEANU LA PODUL RUPT,VAL PANGICA LA PODUL RUPT,MADALIN LA GARD SAU LA GUNOI ?
ROG PE CEI CE AU OCUPAT LOCURILE RESPECTIVE SA INTERVINA SI SA RASPUNDA LA INTREBARE ,DAR PANA ATUNCI VA SPUN EU SIGUR CA NU AU FOST NICIODATA DIN CAUZA DISTANTEI PREA MARI [DE LA GARD LA PODUL RUPT 385 M,IAR DE LA GUNOI LA PODUL RUPT 300 M.
DE CE NU AU RESPECTAT REGULAMENTUL ,LASAND ARBITRII SINGURI SA FACA CANTARUL DECLARAND CA AU INCREDERE IN ARBITRII CARE AU FOST IN NUMAR DE 3?


Eu sunt arbitrul care a stat in spatele lui Piticu si a lui Gogu
sincer sunt niste baieti deosebiti dar nu au avut si nu au fi obtinut ajutor din partea meaNu am venit pt un pahar de bautura si nici pt vre-un interes finaciar mai ales ca pina la Darvari si inapoi eu am 900km si cheltuielile mele pt benzina si alte cele depaseau cu mult cat puteam eu sa obtin de la Dl Oana..am venit din pasiune
nu stiu daca se poate da intotdeauna vina pe arbitrii
In plus de asta imi aduc aminte perfect ca nu am avut nici o contestatie in acel moment de la vecinii de standuri si nu mi s-a pus la indoiala corectitudinea Au fost ceva zvonuri dar totusi nu s-a mers mai departe cu acuze nefondate.

florin-v
Mesaje: 89
Membru din: Mie Ian 17, 2007 15:49

Mesaj de florin-v »

Ca sa mai descretim fruntiile :D :D :D

-si Basescu a zis ca isi da demisia si nu a facut-o
- si Beeecali a zis ca nu o sa tina in viata lui cu dinamo si a tinut
- si eu am zis ca nu ma insor si iata-ma cu verigheta :wink:

-poate si domnul Oana se va razgandii, nu de alta dar la munca pe care a depus-o acolo ar fii mare pacat sa renunte si nu in ultimul rand mentalitatea dansului de invingator nu cred ca-l va lasa sa stea departe de ceea ce iubeste mai mult.
" NU MARI, DA RARI "

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”