AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

Vladut Mateianu scrie:Am folosit modelul 2013 al setului, nu am avut ce sa le reprosez. In concluzie, recomand acest set de avertizori+statie, pretul este mai mult decat de bun simt fata de ceea ce stiu sa faca... :wink:
Inca nu stiu pretul final . Cel expus este maxim . :wink:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

Winston scrie:salutam initiativa de a filma produsele noi aparute.In schimb Dane un mic amanunt.Nu se pot schimba tonalitatile alea?In afara de cel din test...restul suna aiurea de tot,mai ales pe drop.
In inregistrari se pot auzi altfel . Mie mi se par sunetele schimbate fata de modelul anterior.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de eugen dragnea »

Cine are curajul sa-ti "calce" tabara este dispus sa-ti rupa capul cu ghioaga daca ai de gand sa te dai la el...deci daca auzi statia ca striga "jula" bagi glont pe teava sau pui mana pe topor cu intentia de a lovi inainte de a intreba: cine este?! :twisted:
Pe de alta parte functia are mai mult rol de sperietura mizand pe factorul psihologic :wink:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mitranescu scrie: In situatia contactelor trecerea de la o setare la una inferioara , pe volum , ton sau sensibilitate , se facea prin apasarea de 8 ori a butonului , ( cu sunetele aferente ).
Cu potentiometru se face printr-o simpla rasucire .
Eu as fi optat pentru varianta 2013 cu contact separat de +/- pentru fiecare functie in parte...potentiometrele mi se par oarecum "invechite" si pot fi vulnerabile la socuri mecanice...probabil varianta aleasa este una de compromis in raport cu costul de modificare. :wink:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Dan Mitranescu scrie: In situatia contactelor trecerea de la o setare la una inferioara , pe volum , ton sau sensibilitate , se facea prin apasarea de 8 ori a butonului , ( cu sunetele aferente ).
Cu potentiometru se face printr-o simpla rasucire .
Eu as fi optat pentru varianta 2013 cu contact separat de +/- pentru fiecare functie in parte...potentiometrele mi se par oarecum "invechite" si pot fi vulnerabile la socuri mecanice...probabil varianta aleasa este una de compromis in raport cu costul de modificare. :wink:
Nu am avut optiuni . Am preluat avertizorul de la cei care au patentat modelul .
Consider ca este cea mai ergonomica varianta cea cu potentiometre ,cu conditia ca acestea sa-si faca treaba bine . La cum lucreaza fabrica in discutie cred ca nu vor fi probleme de acest fel.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:Cine are curajul sa-ti "calce" tabara este dispus sa-ti rupa capul cu ghioaga daca ai de gand sa te dai la el...deci daca auzi statia ca striga "jula" bagi glont pe teava sau pui mana pe topor cu intentia de a lovi inainte de a intreba: cine este?! :twisted:
Pe de alta parte functia are mai mult rol de sperietura mizand pe factorul psihologic :wink:
Avertizorul se poate trece pe "mute" , sa sune numai statia , eventual pe vibratie . :wink:

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2779
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de Alin Galbenu »

Imi place noul sistem cu potentiometre, este mai comod.
Sunetul pe Setare nu se poate scoate? La propriu, adică sa "invarti" de potentiometre fără sa sune.
Imagine

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

Allen Besnovich scrie:Imi place noul sistem cu potentiometre, este mai comod.
Sunetul pe Setare nu se poate scoate? La propriu, adică sa "invarti" de potentiometre fără sa sune.
Avertizorul accepta acest lucru pe ton si sensibilitate , cu volumul la minim .
Asa ca daca se merge cu sonor numai pe statie, celelalte setari se fac fara "zgomot" .

P.S. Volumul sa il setezi fara sa il auzi nu cred ca se poate. :D

Avatar utilizator
crocodilu76
Mesaje: 866
Membru din: Mie Oct 12, 2011 17:38
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de crocodilu76 »

La prima vedere arata f bine.
Intrbarea este daca are si conectori rapizi cum este in poza ? Sau sunt separat ?
Sper ca finisajul sa nu lase de dorit !
Probably the Best Angler on the Lake ...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: AVERTIZORI HAKUYO MODEL 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

[quote="crocodilu76"]La prima vedere arata f bine.
Intrbarea este daca are si conectori rapizi cum este in poza ? Sau sunt separat ?
Sper ca finisajul sa nu lase de dorit !


Finisajul este foarte bun.
Din cate stiu eu nu au conectorii in set .
Poate insa ne fac o surpriza chinezii. :D

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”