Fir textil

Moderator: Dan Mitranescu

Avatar utilizator
ciprian.andriesei
Mesaje: 66
Membru din: Mar Feb 16, 2016 16:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Fir textil

Mesaj de ciprian.andriesei »

Salut
Vreau sa te rog sa îmi faci o recomandare de un fir textil pretabil pt nădit și/sau marker.E important raportul calitate preț cel de la fox e un pic prea scump

Multumesc
O zi frumoasa !


Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Fir textil

Mesaj de Dan Mitranescu »

ciprian.andriesei scrie:Salut
Vreau sa te rog sa îmi faci o recomandare de un fir textil pretabil pt nădit și/sau marker.E important raportul calitate preț cel de la fox e un pic prea scump

Multumesc
O zi frumoasa !


Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
O prima recomandare este sa nu folosesti textil la nadit.
Nu are niciun avantaj concret in fata monofilamentului.

Pentru marker , numai daca se cauta structuri si este nevoie de rigiditate pentru a simti mai bine diferitele obstacole. ( asta desi se tot vehiculeaza in lipsa unor notiuni de fizica elementara, ca prin lucruri elastice "se simte mai bine", ma refer la lansete ... :) ).
Aici iti recomand firul de la spinning pentru : calitate , lungimea disponibila pe rola, vizibilitate si pret. Dimensiunea o alegi in functie de distanta vizata. Se foloseste cu inasintas.
http://danmitranescu.ro/59_87/TEXTIL-SPINNING.php

Avatar utilizator
ciprian.andriesei
Mesaje: 66
Membru din: Mar Feb 16, 2016 16:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de ciprian.andriesei »

Mulțumesc pentru răspunsul prompt
O seara frumoasa

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

gaby388
Mesaje: 335
Membru din: Lun Iul 06, 2015 19:33
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Fir textil

Mesaj de gaby388 »

Dl Dan, nu exista o cale de mijloc din punct de vedere al firului si ptr nadit si pentru marker sa nu fie nevoie sa ai doua lansete sau 2 tamburi?? Multumesc

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Fir textil

Mesaj de viorel doloc »

Servus.
Parerea mea, este ca pe mulineta folosita pentru nadire/marcare sa ai un tambur cu monofilament + inaintas iar tamburul de rezerva, cu textil(150m minim, galben, pentru vizibilitate + inaintas, asa cum spune si Dan! Asa procedez si eu.
O zi buna.
Carp Passion

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Fir textil

Mesaj de florinalin »

Dan Mitranescu scrie:
ciprian.andriesei scrie:Salut
Vreau sa te rog sa îmi faci o recomandare de un fir textil pretabil pt nădit și/sau marker.E important raportul calitate preț cel de la fox e un pic prea scump

Multumesc
O zi frumoasa !


Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
O prima recomandare este sa nu folosesti textil la nadit.
Nu are niciun avantaj concret in fata monofilamentului.

Pentru marker , numai daca se cauta structuri si este nevoie de rigiditate pentru a simti mai bine diferitele obstacole. ( asta desi se tot vehiculeaza in lipsa unor notiuni de fizica elementara, ca prin lucruri elastice "se simte mai bine", ma refer la lansete ... :) ).
Aici iti recomand firul de la spinning pentru : calitate , lungimea disponibila pe rola, vizibilitate si pret. Dimensiunea o alegi in functie de distanta vizata. Se foloseste cu inasintas.
http://danmitranescu.ro/59_87/TEXTIL-SPINNING.php
Salut

Dan, de ce nu recomanzi textilul la nadit? Eu zic ca are avantajul, ca atunci cand vrei sa nadesti la punct fix, cu firul prins in clips, nu exista riscul ca firul sa fie taiat de clips, cum este in cazul firelor subtiri monofilament.
A bad days fishing is better than a good day at work...

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Fir textil

Mesaj de viorel doloc »

Experiența lui Dan îi spune cand trebuie sa ridice lanseta vertical (în momentul apropierii spomb-ului de suprafața apei ) și sa lase brațul care tine lanseta, moale.
Carp Passion

Avatar utilizator
ciprian.andriesei
Mesaje: 66
Membru din: Mar Feb 16, 2016 16:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Fir textil

Mesaj de ciprian.andriesei »

Dan Mitranescu scrie:
ciprian.andriesei scrie:Salut
Vreau sa te rog sa îmi faci o recomandare de un fir textil pretabil pt nădit și/sau marker.E important raportul calitate preț cel de la fox e un pic prea scump

Multumesc
O zi frumoasa !


Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
O prima recomandare este sa nu folosesti textil la nadit.
Nu are niciun avantaj concret in fata monofilamentului.

Pentru marker , numai daca se cauta structuri si este nevoie de rigiditate pentru a simti mai bine diferitele obstacole. ( asta desi se tot vehiculeaza in lipsa unor notiuni de fizica elementara, ca prin lucruri elastice "se simte mai bine", ma refer la lansete ... :) ).
Aici iti recomand firul de la spinning pentru : calitate , lungimea disponibila pe rola, vizibilitate si pret. Dimensiunea o alegi in functie de distanta vizata. Se foloseste cu inasintas.
http://danmitranescu.ro/59_87/TEXTIL-SPINNING.php
Da bine asa e ...fizica ne omoară eu folosesc pt marker si nadit un mtx 14 spod și sunt foarte mulțumit deși la un moment dat ma gândeam sa îmi iau un bat dedicat ...chiar îmi poți face o recomandare ?

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Fir textil

Mesaj de Dan Mitranescu »

florinalin scrie:
Dan, de ce nu recomanzi textilul la nadit? Eu zic ca are avantajul, ca atunci cand vrei sa nadesti la punct fix, cu firul prins in clips, nu exista riscul ca firul sa fie taiat de clips, cum este in cazul firelor subtiri monofilament.
Firul este taiat de clips numai in cazul mulinetelor mai slabute ca finisaje ale clipsului. Daca exista aceasta problema recomand o finisare a zonei respective si nu cateva zeci de lei in plus pentru un fir care sa reziste la asta.
Noi pescuim si cu 0,18 la clips fara nicio problema.
Cum spunea si Viorel, naditul la punct fix cu firul la clips se face folosind o anumita tehnica de amortizare a socurilor.
Pentru un randament bun al acestor aruncari, se lanseaza putin mai tare decat trebuie sa ajungem in mod normal la distanta vizata de nadit ( pentru a fi siguri ca firul ajunge la clips ), iar cand spombul se apropie de capatul cursei se duce lanseta pe spate ( un unghi de 45 grade catre inapoi ) si in momentul in care se simte socul din clips , se duce catre inainte cu o miscare lejera a mainii. Principalul avantaj al acestei tehnici nu este protejarea firului in zona clipsului, ci astfel se asigura o cadere care sa permita desfacerea spombului.
Daca lanseta este intinsa inainte, fara sa se faca amortizarea de care vorbeam,, socul din fir trage spombul inapoi si acesta cade pe lateral, fara sa se deschida.

P.S. in majoritatea cazurilor si firul lansetei de pescuit trebuie pus la clips, dupa o nadire precisa. Asta inseamna ca trebuie sa folosim tot textil ?! :wink:

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Fir textil

Mesaj de florinalin »

Dan Mitranescu scrie:
florinalin scrie:
Dan, de ce nu recomanzi textilul la nadit? Eu zic ca are avantajul, ca atunci cand vrei sa nadesti la punct fix, cu firul prins in clips, nu exista riscul ca firul sa fie taiat de clips, cum este in cazul firelor subtiri monofilament.
Firul este taiat de clips numai in cazul mulinetelor mai slabute ca finisaje ale clipsului. Daca exista aceasta problema recomand o finisare a zonei respective si nu cateva zeci de lei in plus pentru un fir care sa reziste la asta.
Noi pescuim si cu 0,18 la clips fara nicio problema.
Cum spunea si Viorel, naditul la punct fix cu firul la clips se face folosind o anumita tehnica de amortizare a socurilor.
Pentru un randament bun al acestor aruncari, se lanseaza putin mai tare decat trebuie sa ajungem in mod normal la distanta vizata de nadit ( pentru a fi siguri ca firul ajunge la clips ), iar cand spombul se apropie de capatul cursei se duce lanseta pe spate ( un unghi de 45 grade catre inapoi ) si in momentul in care se simte socul din clips , se duce catre inainte cu o miscare lejera a mainii. Principalul avantaj al acestei tehnici nu este protejarea firului in zona clipsului, ci astfel se asigura o cadere care sa permita desfacerea spombului.
Daca lanseta este intinsa inainte, fara sa se faca amortizarea de care vorbeam,, socul din fir trage spombul inapoi si acesta cade pe lateral, fara sa se deschida.

P.S. in majoritatea cazurilor si firul lansetei de pescuit trebuie pus la clips, dupa o nadire precisa. Asta inseamna ca trebuie sa folosim tot textil ?! :wink:

multumesc pentru explicatia completa. okuma axeon v2 60 crezi ca are problema asta la clips?
A bad days fishing is better than a good day at work...

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”