Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Cosmin Buzatu
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mai 01, 2020 8:09

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Cosmin Buzatu »

Buna ziua,
Spuneti-mi va rog ce greutate reala au spod-urile MTX. Am vazut afirmatia dv. care m-a bagat in ceata ca spodul MTX14 are 600gr pe un topic iar pe site este trecut cu 520gr, la fel ca MTX UNI tot pe site. Sunt in cautarea unui spod care lanseaza lung si eficient greutati de 200 de grame dar care nu trece de aproximativ 520 de grame. Care este diferenta intre actiuni si blank-uri si pe unde se situeaza ca putere spodul FL de 6 lbs intre cele doua mentionate mai sus. Si daca se poate si ce greutate pe cantar are si acesta? Multumesc.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

pycostef scrie:
Joi Apr 30, 2020 9:04
Buna ziua...magazinul fizic este deschis în aceasta perioada, și dacă da care este programul de lucru... mulțumesc frumos!
Salut!
Magazinul este deschis, iar programul este cel de "primavara", adica de la 10 la 18:
https://danmitranescu.ro/contact

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Cosmin Buzatu scrie:
Vin Mai 01, 2020 9:32
Buna ziua,
Spuneti-mi va rog ce greutate reala au spod-urile MTX. Am vazut afirmatia dv. care m-a bagat in ceata ca spodul MTX14 are 600gr pe un topic iar pe site este trecut cu 520gr, la fel ca MTX UNI tot pe site. Sunt in cautarea unui spod care lanseaza lung si eficient greutati de 200 de grame dar care nu trece de aproximativ 520 de grame. Care este diferenta intre actiuni si blank-uri si pe unde se situeaza ca putere spodul FL de 6 lbs intre cele doua mentionate mai sus. Si daca se poate si ce greutate pe cantar are si acesta? Multumesc.
Buna ziua,
Spod-urile au caracteristicile de pe site. Spod-ul MTX 14 are actiune de varf, iar Uni este spre parabolic. Asa ca MTX14 spod se resimte mai tare in aruncare si este teoretic mai bun, practic mai greu de incarcat. ( MTX14 spod nu mai este in stoc.)
De Spod-ul de la FL nu pot sa spun ca poate sa reziste la aruncari cu 200g. Este spre UNI spod ca actiune si putere.

Este greu sa recomanzi o lanseta pentru aruncari cu 200g care sa aiba sub 520g, dar cred ca MTX 10 BE se incadreaza.
Este o lanseta puternica si inca nu a reusit sa o rupa nimeni, chiar daca a fost recomandata tot in astfel de conditii.
Oricand, cu placere.

Avatar utilizator
Rus Bogdan
Mesaje: 96
Membru din: Dum Dec 03, 2017 15:09
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Rus Bogdan »

Buna ziua domnul Dan, imi recomandati va rog un minciog bun de pe site sau doar un cap de minciog?
Mie imi place acest model deoarece nu ma impac prea bine cu cele triunghiulare:
https://danmitranescu.ro/mincioguri-cra ... x77cm.html

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Rus Bogdan scrie:
Dum Mai 03, 2020 11:53
Buna ziua domnul Dan, imi recomandati va rog un minciog bun de pe site sau doar un cap de minciog?
Mie imi place acest model deoarece nu ma impac prea bine cu cele triunghiulare:
https://danmitranescu.ro/mincioguri-cra ... x77cm.html
Salut,
Modelul specificat este o alegere buna in situatia in care se doreste un minciog cu cadrul fix.
O coada buna este aceasta:
https://danmitranescu.ro/mincioguri-cra ... 180cm.html

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Buricu »

Salut Dan, am o mulineta cumparata de la Maty cu ani in urma. Crezi ca ma poate ajuta George la magazin cu o frana rapida - bucsa si ceva pasla dura sau saibd carbontex modificate? Tamburul estd de 4000: 40 sau 50 mm - trebuie sa-l masor. Vreau so o folosesc la feeder. Multumesc
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Buricu »

Eventual si cu o revizie?
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

danbd
Mesaje: 468
Membru din: Joi Apr 18, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de danbd »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Aug 28, 2019 12:56
danbd scrie:
Mie Aug 28, 2019 10:52
Salut Dan,

Vad ca au aparut lungimi si diametre noi la pichetii din otel.
Exista in plan sa apara si suporti ponton pe diametrele lor? Mai exact pe mine ma intereseaza la cei cu diametru de 16mm

Multumesc,
Dan Bararu
Salut,
Anul acesta nu vor aparea suporturi pentru ponton.
Avem in lucru picheti pentru ponton cu flansa ce se poate schimba cu burghiu pentru pamant, dar mai dureaza pana vor veni.
Oricand, cu placere.
Salut,

Vreo veste pentru pichetii cu suport ponton ?

Am vazut ca au aparut suporti ponton separat si niste picheti AL de 60
model Al de 40 o sa apara?
Am vazut pe site ca scrie cum ca se potrivesc pichetii AL cu suport ponton. Plecand de la faptul ca suportul de ponton are 7 cm inaltime si partea filetata de varf a pichetului intuiesc ca are minim 5 cm nu joaca pichetul in suport? Surubul de fixare prinde pe Al sau pe plasticuld e la varf?

Intreb pentru ca as vrea sa folosesc ansamblul impreuna cu un buzbar implicit exista risc de jocuri.


Multumesc,

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Buricu scrie:
Mar Mai 05, 2020 20:36
Salut Dan, am o mulineta cumparata de la Maty cu ani in urma. Crezi ca ma poate ajuta George la magazin cu o frana rapida - bucsa si ceva pasla dura sau saibd carbontex modificate? Tamburul estd de 4000: 40 sau 50 mm - trebuie sa-l masor. Vreau so o folosesc la feeder. Multumesc
Salut!
Te ajuta cu placere. Trebuie sa gasim o bucsa la cotele arcului din fluture.
Se poate face si revizia.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

danbd scrie:
Mie Mai 06, 2020 11:42

Salut,

Vreo veste pentru pichetii cu suport ponton ?

Am vazut ca au aparut suporti ponton separat si niste picheti AL de 60
model Al de 40 o sa apara?
Am vazut pe site ca scrie cum ca se potrivesc pichetii AL cu suport ponton. Plecand de la faptul ca suportul de ponton are 7 cm inaltime si partea filetata de varf a pichetului intuiesc ca are minim 5 cm nu joaca pichetul in suport? Surubul de fixare prinde pe Al sau pe plasticuld e la varf?

Intreb pentru ca as vrea sa folosesc ansamblul impreuna cu un buzbar implicit exista risc de jocuri.


Multumesc,
Salut!
acestea sunt produsele:
https://danmitranescu.ro/accesorii-supo ... &results=1
si
https://danmitranescu.ro/picheti/1152-p ... 105cm.html

Fixarea pichetului se face destul de bine pentru un suport de aluminiu. Pichetul este facut dintr-o teava mai groasa in carne in comparatie cu alte modele.
Surubul este calculat sa stranga pe zona unde burghiul se imbina cu teava, pentru a nu ambutisa pichetul cand il strange.
O sa aducem si pichet mai scurt, de 40cm.

Nu stiu exact cand o sa vina, dar am comandat personal un pichet cu burghiu caruia i se inlocuieste rapid burghiul cu o flansa de ponton. Prinderea este maxim solida. Suportul de ponton intra pe interiorul pichetului ca si burghiul. Pretul o sa fie aprox. 25 lei setul.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”