Întrebare pentru Dan Mitranescu

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
adams
Mesaje: 283
Membru din: Vin Iun 23, 2017 22:27
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de adams »

Ce fel de baterii vor avea senzorii Tazura?

Avatar utilizator
Zota Stefan Doru
Mesaje: 472
Membru din: Lun Mar 10, 2014 17:49
Puncte: 0
Localitate: COMANESTI BACAU

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Zota Stefan Doru »

Buna ziua domnule Dan. O intrebare pentru dumneavoastra. Am doua seturi de senzori hakuyo model 2014. Unul functioneaza ireprosabil dar cel de al doilea a inceput sa faca probleme. Problema lor e ca odata ce sunt introdusi swingerii senzorii functioneaza isi fac treaba, comunica cu statia doar ca swingerii raman aprinsi in continuu si consuma bateriile. Se pot repara ? Multumesc frumos!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

adams scrie:
Dum Noi 08, 2020 15:51
Ce fel de baterii vor avea senzorii Tazura?
Senzorii vor functiona cu baterii de 9V.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Zota Stefan Doru scrie:
Dum Noi 08, 2020 16:58
Buna ziua domnule Dan. O intrebare pentru dumneavoastra. Am doua seturi de senzori hakuyo model 2014. Unul functioneaza ireprosabil dar cel de al doilea a inceput sa faca probleme. Problema lor e ca odata ce sunt introdusi swingerii senzorii functioneaza isi fac treaba, comunica cu statia doar ca swingerii raman aprinsi in continuu si consuma bateriile. Se pot repara ? Multumesc frumos!
Buna ziua. Nu am mai intalnit problema asta. Prin faptul ca se intampla la mai multi avertizori din acelasi set inclin sa cred ca este una locala. ( poate sa fie vorba despre un scurt produs de deteriorarea mufei sau de incompatibilitate intre swingere si avertizori, sau intre mufele swingerilor si avertizori.)
Daca este din cauze strict electronice nu stiu cum se poate remedia problema. Imi pare rau. Un electronist poate sa dea un raspuns concret dupa ce ii verifica.

adams
Mesaje: 283
Membru din: Vin Iun 23, 2017 22:27
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de adams »

Multumesc.Abia astept pozele.

adams
Mesaje: 283
Membru din: Vin Iun 23, 2017 22:27
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de adams »

Există vreun avantaj la bateriile de 9v fată de bateriile de 1.5v?

adams
Mesaje: 283
Membru din: Vin Iun 23, 2017 22:27
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de adams »

Bateriile de 1.5v aa sau aaa sunt ceva mai usor de găsit,de ex in benzinării.

Alex_S
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Oct 05, 2019 13:26
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Alex_S »

Dan Mitranescu scrie:
Dum Noi 08, 2020 15:29
koocky scrie:
Dum Noi 08, 2020 11:08
Buna ziua dl Dan,
am inteles ca veti lansa noul model de senzori Hakuyo , intrebarae mea este cand vor fi disponibil, vreau sa achizitionez un set si daca nu sunt prea curand lansati as cumpar altceva de Black Friday .
Multumesc
Noul model de senzori este in lucru. Primesc mostrele in aprox. o luna si daca totul este ok in primavara ii am in stoc.
Senzorii ii fac personal si vor fi pe brandul meu ( TAZURA ).
Asa cum sunt conceputi, nu vor avea concurenta pe piata. Rola cu ax metalic, patru potentiometre ( plate ) asistare cu led pentru nivelul functiilor, functia antifurt AF si functia AM ( auto mute ) cu senzor de proximitate ( ca la telefoanele mobile ) pentru un consum foarte mic si pentru a nu fi influentate de lumina solara, cu verificarea nivelului de incarcare pentru baterie, cu surub din inox ( nu alama sau aluminiu ), cu alarma pe statie la lipsa semnalului uni avertizor !!! , cu distanta mare de emisie si cu un consum foarte mic de energie. Plus toate celelalte functii deja uzuale.
Penare de la 2+1 pana la 6+1. Statia cu 6 pozitii. Toate ledurile isi pot schimba culoarea.
La asta se adauga garantia Mitranescu.
Pretul o sa fie de aprox. 700 lei.
In primele 3 luni de la intrarea in stoc vom veni cu oferte "BUY BACK" :wink: sau "RABLA" :wink: , suma fiind oferita ca reducere la achizitionarea noilor avertizori Tazura.

Parerea mea este ca merita asteptarea.
Buna seara, suna foarte bine. Aprox 700 ron varianta de 4+1 ? precomenzi (eventual la un pret mai bun) ? Multumesc.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

adams scrie:
Dum Noi 08, 2020 17:56
Există vreun avantaj la bateriile de 9v fată de bateriile de 1.5v?
Au cea mai mare capacitate raportata la volumul ocupat. Forma patrata se integreaza mult mai bine in carcasa. La cele rotunde se pierde mult spatiu.
O bateria de 9V este mai puternica decat 3 baterii de 1,5V , ocupa spatiu mai putin, necesita mai putine borne de conectare si ... costa mai putin.( pe fiecare categorie de calitate ).

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Întrebare pentru Dan Mitranescu

Mesaj de Dan Mitranescu »

Alex_S scrie:
Dum Noi 08, 2020 19:29

Buna seara, suna foarte bine. Aprox 700 ron varianta de 4+1 ? precomenzi (eventual la un pret mai bun) ? Multumesc.
Pretul este mare pentru ce am recomandat pana acum, dar nu am facut nici cel mai mic compromis legat de calitatea pieselor, de la rola evertizorilor cu ax metalic, leduri cu 6 culori clare, potentiometre cu 8 trepte ! de reglare a functiilor, piese de maxima calitate, cu consum mic, pentru functiile AM si AF. Butoane independente pentru fiecare functie , setari usor de facut si de retinut, fara a studia instructiunile.
Verificarea incarcarii bateriei la deschiderea avertizorului !
Comunicare permanenta intre avertizari si statie care avertizeaza orice eventuala intrerupere a semnalului ( baterie slaba raportat la distanta de emisie, furt, ..... )
Leduri dispuse circular atat pe statie cat si pe avertizori care asista nivelul functiilor si care se rotesc diferit pe drop si run. :wink: Statia o sa arate daca "o lasa" sau "o ridica". :)
Carcasa compacta cu potentiometrele "la fata". ( gen Delkim ). Carcasa acoperita cu material care nu se degradeaza in timp. Toate costa...
Pretul este pentru setul 4+1.

Sa nu uit, ca le spun si eu din memorie. Functie "recall". Prin apasarea unui buton de pe statie se poate verifica ultima activitate. ( se verifica ultima lanseta care a dat semnal si nu am putut sa o depistam la timp, ultima lanseta schimbata, ...).

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”