lansete MTX

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
soesoft
Mesaje: 24
Membru din: Lun Iun 17, 2013 15:05
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

lansete MTX

Mesaj de soesoft »

buna ziua. as dori si eu niste lamuriri in legatura cu lansetele MTX. probabil ca nr de dupa MTX reprezinta calitatea carbonului ? sau generatia lansetei ? de ce nu mai exista MTX12 dar exista 8 si 9 care in principiu sunt calitativ mai slabe ?
multumesc, astept lamuriri

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: lansete MTX

Mesaj de Dan Mitranescu »

soesoft scrie:buna ziua. as dori si eu niste lamuriri in legatura cu lansetele MTX. probabil ca nr de dupa MTX reprezinta calitatea carbonului ? sau generatia lansetei ? de ce nu mai exista MTX12 dar exista 8 si 9 care in principiu sunt calitativ mai slabe ?
multumesc, astept lamuriri
Singurul numar care poate sa reflecte calitatea lansetelot MTX este ala din fata cuvantului lei.

6,8,9,11,14,16,clas,uni,top sunt numai nume.

MTX12 nu mai exista pentru ca avea un blank bun, dar lacuit si cu inele nepotrivite, lucru ce o facea inferioara lansetei MTX14, care in acelasi pret era mai bine gandita si astfel arunca mai bine ( mai usoara si cu revenire mai buna ).

MTX 8 , 9, 14, 16, uni, top si clas sunt concepute "sa arunce" , iar raportul intre puterea de aruncare si greutatea lansetei ( urmatorul factor care influenteaza aruncarea ) este direct proportional cu pretul.
Asta trebuia sa fie singurul criteriu de clasificare al lansetelor, dar comertul cu articole de pescuit are multe usi deschise ...

MTX 6, 11 si MTX feeder au fost facute pentru "placerea in dril".

soesoft
Mesaje: 24
Membru din: Lun Iun 17, 2013 15:05
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: lansete MTX

Mesaj de soesoft »

Dan Mitranescu scrie:
soesoft scrie:buna ziua. as dori si eu niste lamuriri in legatura cu lansetele MTX. probabil ca nr de dupa MTX reprezinta calitatea carbonului ? sau generatia lansetei ? de ce nu mai exista MTX12 dar exista 8 si 9 care in principiu sunt calitativ mai slabe ?
multumesc, astept lamuriri
Singurul numar care poate sa reflecte calitatea lansetelot MTX este ala din fata cuvantului lei.

6,8,9,11,14,16,clas,uni,top sunt numai nume.

MTX12 nu mai exista pentru ca avea un blank bun, dar lacuit si cu inele nepotrivite, lucru ce o facea inferioara lansetei MTX14, care in acelasi pret era mai bine gandita si astfel arunca mai bine ( mai usoara si cu revenire mai buna ).

MTX 8 , 9, 14, 16, uni, top si clas sunt concepute "sa arunce" , iar raportul intre puterea de aruncare si greutatea lansetei ( urmatorul factor care influenteaza aruncarea ) este direct proportional cu pretul.
Asta trebuia sa fie singurul criteriu de clasificare al lansetelor, dar comertul cu articole de pescuit are multe usi deschise ...

MTX 6, 11 si MTX feeder au fost facute pentru "placerea in dril".
Multumesc pentru raspuns. Doresc sa-mi achizitionez 2 X MTX (initial vroiam 2 mtx10 de 4.5lbs) dar acum par mai tentante MTX14. Poti sa-mi dai o sugestie : UNI sau SPOD ? (mereu cand arunc am impresia ca rup lanseta de aceea am mentionat SPOD-ul)
Doresc sa arunc cat mai departe cu momitor de 60 sau 80 gr
multumesc !

marinciulei
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 04, 2016 11:10

Re: lansete MTX

Mesaj de marinciulei »

Dar Mtx-urile 6, 3,90 sunt bune de ( aruncat ) la distanta si cu ce plumb s-ar incarca cel mai bine?

Avatar utilizator
Sorin Daringa
Mesaje: 877
Membru din: Mar Aug 10, 2010 11:12
Puncte: 0
Localitate: Skjern-Denmark

Re: lansete MTX

Mesaj de Sorin Daringa »

Salut Dane.Ma poti ajuta cu configuratia inelelor(toate)la MTX 6 de 3.6m?Merci.
Imagine

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”