Lead Clips

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Avatar utilizator
lucim23
Mesaje: 188
Membru din: Mar Noi 03, 2009 14:42
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Lead Clips

Mesaj de lucim23 »

Buna ziua, as dori sa fac o comanda la Dvs. si nu stiu care dintre cele 3 modele de lead clip sa il aleg, ma intereseaza sa fie cat mai solid materialul clipului, mai exact, sa nu cedeze urechiusa in care vine introdus plumbul, ce imi recomandati dintre DM - Hakuyo - FL, mentionez ca, clipsurile cu ureche metalica le-am probat dar indiferent cat de tare as introduce mansonul peste, acestea pierd plumbul, chiar si la un crap de 5 - 6kg (singura varianta fiind legarea plumbului cu fir textil, lucru care vreau sa il evit). Multumesc.

zak
Mesaje: 269
Membru din: Lun Oct 17, 2016 13:49
Puncte: 0
Localitate: Gaesti, Dambovita

Re: Lead Clips

Mesaj de zak »

lucim23 scrie:Buna ziua, as dori sa fac o comanda la Dvs. si nu stiu care dintre cele 3 modele de lead clip sa il aleg, ma intereseaza sa fie cat mai solid materialul clipului, mai exact, sa nu cedeze urechiusa in care vine introdus plumbul, ce imi recomandati dintre DM - Hakuyo - FL, mentionez ca, clipsurile cu ureche metalica le-am probat dar indiferent cat de tare as introduce mansonul peste, acestea pierd plumbul, chiar si la un crap de 5 - 6kg (singura varianta fiind legarea plumbului cu fir textil, lucru care vreau sa il evit). Multumesc.
Cu asta rezolvi sigur problema...
https://claumarpescar.ro/pb-hit-run-x-s ... lip%20silt

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lead Clips

Mesaj de Dan Mitranescu »

zak scrie:
lucim23 scrie:Buna ziua, as dori sa fac o comanda la Dvs. si nu stiu care dintre cele 3 modele de lead clip sa il aleg, ma intereseaza sa fie cat mai solid materialul clipului, mai exact, sa nu cedeze urechiusa in care vine introdus plumbul, ce imi recomandati dintre DM - Hakuyo - FL, mentionez ca, clipsurile cu ureche metalica le-am probat dar indiferent cat de tare as introduce mansonul peste, acestea pierd plumbul, chiar si la un crap de 5 - 6kg (singura varianta fiind legarea plumbului cu fir textil, lucru care vreau sa il evit). Multumesc.
Cu asta rezolvi sigur problema...
https://claumarpescar.ro/pb-hit-run-x-s ... lip%20silt
Nu la clipsuri prevazute cu stift de fixare a vartejului se referea.
Problema este ca pierde plumbul prea usor.

Avatar utilizator
lucim23
Mesaje: 188
Membru din: Mar Noi 03, 2009 14:42
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Lead Clips

Mesaj de lucim23 »

zak scrie: Cu asta rezolvi sigur problema...
https://claumarpescar.ro/pb-hit-run-x-s ... lip%20silt
35lei doar pe 10 clipsuri mi se pare un pret aberant, plus conurile!!! Totusi, sunt niste consumabile!!!
Vroiam o parere dpdv al calitatii dintre cele 3 modele de clipsuri (simple) care sa il aleg: DM - Hakuyo - FL. Multumesc.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lead Clips

Mesaj de Dan Mitranescu »

lucim23 scrie:Buna ziua, as dori sa fac o comanda la Dvs. si nu stiu care dintre cele 3 modele de lead clip sa il aleg, ma intereseaza sa fie cat mai solid materialul clipului, mai exact, sa nu cedeze urechiusa in care vine introdus plumbul, ce imi recomandati dintre DM - Hakuyo - FL, mentionez ca, clipsurile cu ureche metalica le-am probat dar indiferent cat de tare as introduce mansonul peste, acestea pierd plumbul, chiar si la un crap de 5 - 6kg (singura varianta fiind legarea plumbului cu fir textil, lucru care vreau sa il evit). Multumesc.
Pierderea plumbului este datorata si folosirii sacilor solubili. Acestia slabesc prinderea conului la impactul cu apa.
Toate clipsurile avute in magazin sunt la maximum de calitate:
https://danmitranescu.ro/253-accesorii-monturi
dar asta nu inseamna ca problema se rezolva.
Sfatul meu este sa schimbati montura .
Este un subiect "greu", pentru ca si pescari mai versati cred ca eliberarea plumbului ofera mari avantaje in scoaterea pestilor din agatatura si nu vreau sa intram in astfel de discutii.
Unde nu trece un plumb, nu o sa treaca nici un crap ( agataturi ). Eu asa vad lucrurile, iar practica mi-a demonstrat asta de prea multe ori.
Din experienta mea, un plumb inline cu tija este cel mai bun in astfel de situatii.
P.S. ideea ca un crap fara plumb in montura "se ridica" si este mai usor de scos, iar este un aspect pe care imi este greu sa il discut ... :)

zak
Mesaje: 269
Membru din: Lun Oct 17, 2016 13:49
Puncte: 0
Localitate: Gaesti, Dambovita

Re: Lead Clips

Mesaj de zak »

Dan Mitranescu scrie:
zak scrie:
lucim23 scrie:Buna ziua, as dori sa fac o comanda la Dvs. si nu stiu care dintre cele 3 modele de lead clip sa il aleg, ma intereseaza sa fie cat mai solid materialul clipului, mai exact, sa nu cedeze urechiusa in care vine introdus plumbul, ce imi recomandati dintre DM - Hakuyo - FL, mentionez ca, clipsurile cu ureche metalica le-am probat dar indiferent cat de tare as introduce mansonul peste, acestea pierd plumbul, chiar si la un crap de 5 - 6kg (singura varianta fiind legarea plumbului cu fir textil, lucru care vreau sa il evit). Multumesc.
Cu asta rezolvi sigur problema...
https://claumarpescar.ro/pb-hit-run-x-s ... lip%20silt
Nu la clipsuri prevazute cu stift de fixare a vartejului se referea.
Problema este ca pierde plumbul prea usor.
Clipsurile aratate de mine mai sus au un sistem special de prindere in asa fel incat nu se pierde plumbul decat daca vrei asta in mos special. Uitativa mai bine la ele. Din cauza asta costa mai mult.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lead Clips

Mesaj de Dan Mitranescu »

zak scrie: Clipsurile aratate de mine mai sus au un sistem special de prindere in asa fel incat nu se pierde plumbul decat daca vrei asta in mos special. Uitativa mai bine la ele. Din cauza asta costa mai mult.
Ultima data cand am vrut sa dau cu o montura care sa piarda plumbul , fara sa piarda plumbul, am pierdut prea mult timp cu indecisul, fara sa vreau sa pierd timp.

Am hotarat ca daca nu vreau sa pierd plumbul, sa bag firul direct prin vartejul de la plumb si sa nu mai incarc montura cu piesa aia de plastic ( plus un opritor pe fir ), iar daca vreau sa pierd plumbul, sa pun piesa de plastic.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Lead Clips

Mesaj de petre iulian »

Dan Mitranescu scrie: P.S. ideea ca un crap fara plumb in montura "se ridica" si este mai usor de scos, iar este un aspect pe care imi este greu sa il discut ... :)
----------

e total invers :lol:
cu o greutate in plus (plumbul) pestele tinde singur sa se ridice in sus .... :D
dar... ce sa mai inventam(englezoii) sa luam banii la creduli ?? :lol: :lol:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Lead Clips

Mesaj de DumiD »

Eu am renuntat complet la monturile plumb pierdut. Pentru distanta helicopterul este mult mai bun, risc mai mic de incurcare si distante mai mari, iar pentru celelalte situatii plumb striat in-line cu pasta sau momitor. Clipsurile alea sunt bune iarna, ca-ti dau de lucru, mai mesteresti monturi, in rest mai mult probleme...

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”