Modificare frana mulinete cu saibe pasla

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Avatar utilizator
Ciuchi
Mesaje: 859
Membru din: Mie Sep 09, 2009 22:40
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Modificare frana mulinete cu saibe pasla

Mesaj de Ciuchi »

Salut Dane,

Dupa cum ti-am comunicat, vreau sa modific frana la niste mulinete Daiwa Emblem 45 SCW QD.
Invers fata de ce ne dorim la alte mulinete, vreau sa fie plaja mai mare, sa castig practic cativa "pasi/click-uri" in plus.
Au sosit si am decupat saibele de pasla de la tine si sunt curios daca afecteaza cu ceva ordinea in care as pune 2. Tamburul are un total de 5 saibe de carbon (cred) si sa presupunem ca vreau sa inlocuiesc 2.
Crezi ca ar influenta in vreun fel ordinea in care le inlocuiesc?
Le numerotez de la 1 la 5 incepand cu saiba 1 in fundul tamburului si saiba 5 cea de langa fluture.
Are vreo importanta, dupa parerea ta, ca inlocuiesc sa zicem saibele 1 si 5 fata de situatia in care as inlocui saibele 1 si 2 de exemplu?!
Am atasat si poze cu tot ansamblul de saibe si aranjarea lor dintr-un tambur Daiwa Emblem 45 scw qd.
Imagine

Imagine

Imagine
Daniel Ciuchendea

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Modificare frana mulinete cu saibe pasla

Mesaj de Dan Mitranescu »

Salut.
Nu conteaza ordinea.
Fiecare saiba lucreaza independent.
Forta de frecare totala este data de suma frecarilor pe fiecare saiba in parte.
Forta de apasare pe saibe este aceeasi, dar difera coeficientul de frecare. La carbontex mai mare si la pasla mai mic.
Cu cat pui mai multe saibe de pasla, cu atat scade forta de frecare si ai nevoie de o cursa mai lunga a fluturelui pentru a obtine aceeasi forta de franare.

P.S. nu conteaza ordinea, conteaza doar cate pui.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”