MULINETA MX 14000

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
razvan121cj
Mesaje: 95
Membru din: Lun Aug 22, 2016 16:43
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de razvan121cj »

Cand si la ce pret le gasim pe site ?
Dimineata inca nu erau...

razvan121cj
Mesaje: 95
Membru din: Lun Aug 22, 2016 16:43
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de razvan121cj »

Le-am vazut acum seara.
Mersi

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de ejas »

Salut Dane,

Pinionul mare de bronz se potriveste si pe MX-urile obisnuite?
Multumesc,

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

ejas scrie:
Lun Mar 02, 2020 15:11
Salut Dane,

Pinionul mare de bronz se potriveste si pe MX-urile obisnuite?
Multumesc,
Salut,
Da, se potriveste, numai ca nu am pinioane separat.

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de ejas »

Dan Mitranescu scrie:
Lun Mar 02, 2020 16:05
ejas scrie:
Lun Mar 02, 2020 15:11
Salut Dane,

Pinionul mare de bronz se potriveste si pe MX-urile obisnuite?
Multumesc,
Salut,
Da, se potriveste, numai ca nu am pinioane separat.
Asteptam,

Nu-i o problema. MX-urile imi merg foarte bine si asa, dar daca e loc de bronz.... :D :D

Andrei_Muresan
Mesaje: 21
Membru din: Dum Apr 21, 2019 1:22

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Andrei_Muresan »

Salutare care e diferenta dintre cele 2 mulinete mx care le-ati adus acum. Si anume mx plus si mx coustom. Am vazut ca e diferenta de pret intre ele.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Andrei_Muresan scrie:
Joi Mar 05, 2020 17:30
Salutare care e diferenta dintre cele 2 mulinete mx care le-ati adus acum. Si anume mx plus si mx coustom. Am vazut ca e diferenta de pret intre ele.
MX CUSTOM are pinioane din bronz cu duritati diferite.
Pinionul mare de la CUSTOM este din acelasi material ca cel mic de la MX PLUS, iar pinionul mic de la MX CUSTOM este de 4 ori mai tare ca cel mare de la aceeasi mulineta.

Pinionul mic de la PLUS este de 4 ori mai tare ca pinionul mare de la PLUS. ( care este din zamac forjat la rece ).

Duritatea pinionului mic trebuie sa fie mai mare de aprox. 4 ori ca a celui mare, in general.
Pe CUSTOM duritatea pinioanelor este mai mare. Pe mulinetele cu pinionul mare din zamac , duritatea pinionului mic este limitata la de patru ori duritatea zamacului, altfel il uzeaza prea repede.
Diferenta de duritate dintre pinioane trebuie pastrata raportat la raportul de recuperare.

Cand ai pinionul mare din bronz, poti sa cresti duritatea celui mic.
Unii au incercat sa faca pinionul mare din bronz mai tare ( ca pinionul mic de pe CUSTOM ) si pe cel mic din inox.
Astfel au crescut si mai mult duritatea pinioanelor, pastrand raportul de duritate.

Totusi, nu am preluat aceasta idee, chiar daca puteam sa o fac, deoarece pinionul mic, daca se face din inox, afecteaza axul mulinetei, acesta culisand prin inox. Culisarea prin bronz se face mult mai bine, inclusiv angrenajul de bronz este mult mai silentios ca unul de inox sau de otel . :wink:

Peste toate astea, rulmentul acela de pe pinionul mic valoreaza la fel de mult ca pinioanele de bronz. Poti sa ai 100 de rulmenti in mulineta, daca nu ai cate doi pe axul pinioanelor, mulineta o sa huruie dupa o anumita perioada de utilizare.

Andrei_Muresan
Mesaje: 21
Membru din: Dum Apr 21, 2019 1:22

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Andrei_Muresan »

Am inteles. Ms mult pt raspuns. Dar sa faceti acelasi model la dimensiuni mai mici pt feeder v ati gandit? Marea majoritate a mulimetelor de feeder sunt praf. Cele cat de cat bune, dar si alea fara frana rapida si asezare buna a firului trec de 800 de lei. Ar fi super daca ati face si pt feeder ceva calumea. Sau nu neaparat pt feeder si la stationar ar fi super!!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Andrei_Muresan scrie:
Lun Mar 09, 2020 22:35
Am inteles. Ms mult pt raspuns. Dar sa faceti acelasi model la dimensiuni mai mici pt feeder v ati gandit? Marea majoritate a mulimetelor de feeder sunt praf. Cele cat de cat bune, dar si alea fara frana rapida si asezare buna a firului trec de 800 de lei. Ar fi super daca ati face si pt feeder ceva calumea. Sau nu neaparat pt feeder si la stationar ar fi super!!
Momentan am in lucru un model pentru spinning. Mai exact 4 marimi de tambur pe doua marimi ale carcasei. Este foarte scum sa proiectezi si sa realizezi un model de mulineta, mai ales cand te mananca lumea de fund ca nu ai voie sa copiezi nimic. :)
Modelul TAZURA RS 5000 o sa mearga inclusiv pe feeder. Tot cu pinioane de bronz si cu rulmenti pe ambele axuri.
Am pus prioritar mulineta de spinning deoarece aici am dezvoltat deja o noua gama de lansete premium pentru acest stil de pescuit. Dupa ce voi pune la punct spinning-ul, ma voi orienta si catre feeder.

Andrei_Muresan
Mesaje: 21
Membru din: Dum Apr 21, 2019 1:22

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Andrei_Muresan »

La modelul TAZURA RS 5000 o sa fie frana rapida cu carbotex? Ca daca o sa aiba asa ceva si un clips calumea nu are de ce sa nu mearga si la feeder.... :D :D

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”