MULINETA MX 14000

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

clabuc scrie:
Mar Apr 27, 2021 20:18
Cam bună mulineta ptr prețul ei. Parca frana e cam smucita (nu e f liniara) dar poate trebuie sa își facă rodajul
Mulinetele sunt beton. Frana merge cursiv. Ca si in cazul carbontexului, saibele trebuie sa fie sterse cu vaselina. ( vaselina nu trebuie sa fie in exces, doar cat sa luceasca a vaselina, ca sa fiu mai bine inteles ). Tot ce am verificat eu este ok.

Mulinetele sunt echilibrate mai bine ca multe altele ( parerea mea ca sunt cel mai bine echilibrate ), aseaza firul perfect, slow oscillation , rulmenti peste tot si super usoare. Tamburi mari si rapide in recuperare. Mai mult ce sa vrei de la o mulineta de crap.

O spun acum cu toata sinceritatea. Mi-a placut mult mulineta de cand am vazut-o. Singura problema pe care am avut-o era ca nu stiam care este gradul de reticenta al pescarilor la faptul ca pick up-ul trebuie dat cu mana. Oricum asa se da pentru a proteja pinioanele, dar nu stiam cum este perceput acest lucru intre pescari. Dupa cateva zeci de posesori ai acestor mulinete si nici macar o sesizare din acest punct de vedere, concluzia este clara: in Romania stim sa pescuim. :)

Daca in cazul avertizorilor inca ma trebuie sa explic ca potentiometrele trebuiesc rulate putin pentru o functionare buna, la mulinete nu a mai trebuit sa dau nicio explicatie. Toate parerile sunt de maxima apreciere. Am dat o noua comanda dupa numai 5 zile de la primirea primului lot si voi aduce inclusiv model cu tambur la fata ( 200m fir de 0,25 ).

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de clabuc »

trebuie date cu vaselina cele 3 saibe din material aflata intre alte 3 saibe metalice din tambur ?
doar cele 3 din material ? pe ambele parti ?
orice fel de vaselina ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

clabuc scrie:
Mie Apr 28, 2021 11:12
trebuie date cu vaselina cele 3 saibe din material aflata intre alte 3 saibe metalice din tambur ?
doar cele 3 din material ? pe ambele parti ?
orice fel de vaselina ?
Orice vaselina. Se ia vaselina intre degete si se sterg toate saibele cu ea fara sa ramana vaselina in plus pe ele. Se da un strat foarte subtire.

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de clabuc »

Rezolvat, Merge perfect frana. Daca nu au probleme de fiabilitate cred ca vor face istorie mulinetele astea( si daca nu se scumpesc :mrgreen: )

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

clabuc scrie:
Mie Apr 28, 2021 23:34
Rezolvat, Merge perfect frana. Daca nu au probleme de fiabilitate cred ca vor face istorie mulinetele astea( si daca nu se scumpesc :mrgreen: )
Lucrez cu fabrica pe alte modele de 3 ani. I-am verificat cum lucreaza. Pinioanele sunt foarte bune. Nu a cedat niciunul la uzura.
Rulmentii sunt ca pe MX Custom. Mecanismul este simplu si solid. Nu are ce sa cedeze.
Greutatea super redusa, felul in care aseaza firul, echilibrarea rotorului si nu in ultimul rand cum arata, nu ai ce sa le reprosezi.
Legat de pret, acesta o sa creasca numai daca vor creste preturile in general. 10-15 lei la urmatorul lot, tinand cont ca cele de acum mi-au venit pe preturile vechi, anul asta crescand preturile la majoritatea produselor.

Spun sincer ca singura mea problema cu mulineta asta este legata de celelalte modele mai scumpe. Noroc cu rulmentul in plus de pe pinionul mic de pe acele modele, ca altfel erau istorie. ( cele noi fac istorie, celelalte erau istorie ... :) )

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de clabuc »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Apr 29, 2021 11:50
clabuc scrie:
Mie Apr 28, 2021 23:34
Rezolvat, Merge perfect frana. Daca nu au probleme de fiabilitate cred ca vor face istorie mulinetele astea( si daca nu se scumpesc :mrgreen: )
Lucrez cu fabrica pe alte modele de 3 ani. I-am verificat cum lucreaza. Pinioanele sunt foarte bune. Nu a cedat niciunul la uzura.
Rulmentii sunt ca pe MX Custom. Mecanismul este simplu si solid. Nu are ce sa cedeze.
Greutatea super redusa, felul in care aseaza firul, echilibrarea rotorului si nu in ultimul rand cum arata, nu ai ce sa le reprosezi.
Legat de pret, acesta o sa creasca numai daca vor creste preturile in general. 10-15 lei la urmatorul lot, tinand cont ca cele de acum mi-au venit pe preturile vechi, anul asta crescand preturile la majoritatea produselor.

Spun sincer ca singura mea problema cu mulineta asta este legata de celelalte modele mai scumpe. Noroc cu rulmentul in plus de pe pinionul mic de pe acele modele, ca altfel erau istorie. ( cele noi fac istorie, celelalte erau istorie ... :) )
pai sa mai comandam 2 in cazul asta

Bogdanmoldovan
Mesaje: 51
Membru din: Lun Ian 12, 2015 23:50
Puncte: 0
Localitate: Tg-Mures

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Bogdanmoldovan »

Buna Dl Dan,
Pe modelul mx 14000 clasic se pot monta rulmenti suplimentari pe pinionul mic? (Dbbg system)
Pinioane din bronz separat vor fi disponibile? pt noi astia care ne am luat mx14000 in prima serie🤭
Adica ma intereseaza daca din mx 14000 clasic pot sa obtin mx 14000 custom...


Multumesc.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bogdanmoldovan scrie:
Mar Mai 04, 2021 22:21
Buna Dl Dan,
Pe modelul mx 14000 clasic se pot monta rulmenti suplimentari pe pinionul mic? (Dbbg system)
Pinioane din bronz separat vor fi disponibile? pt noi astia care ne am luat mx14000 in prima serie🤭
Adica ma intereseaza daca din mx 14000 clasic pot sa obtin mx 14000 custom...


Multumesc.
Salut, primele modele de MX nu au carcasa prevazuta cu loc pentru rulment suplimentar pe pinionul mic.
Mulinetele nu nu accepta alte piese..

Oricand, cu placere.

Dan A.
Mesaje: 10
Membru din: Mar Ian 12, 2021 22:50

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan A. »

Salut,
Am cumparat 2 MX PLUS la inceputul anului si am reusit sa fac 3 partide foarte bune. Frana excelenta, forta, recuperare, tot ce vrei.
Insa, la una din ele a aparut un carait usor, fâșâit(nu stiu cum sa-l numesc exact) din interior. Zgomotul nu pare ca influenteaza functionarea, dar nu cred ca ar trebui sa apara asa de repede, de obicei se aude dupa mult timp.
Aveti idee de la ce poate fi? Se poate remedia?

Multumesc!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: MULINETA MX 14000

Mesaj de Dan Mitranescu »

Dan A. scrie:
Joi Mai 13, 2021 16:59
Salut,
Am cumparat 2 MX PLUS la inceputul anului si am reusit sa fac 3 partide foarte bune. Frana excelenta, forta, recuperare, tot ce vrei.
Insa, la una din ele a aparut un carait usor, fâșâit(nu stiu cum sa-l numesc exact) din interior. Zgomotul nu pare ca influenteaza functionarea, dar nu cred ca ar trebui sa apara asa de repede, de obicei se aude dupa mult timp.
Aveti idee de la ce poate fi? Se poate remedia?

Multumesc!
Salut. Te rog sa ne suni. Nu pot sa identific de la distanta ce are mulineta. Imi trebuie mai multe detalii.
Oricand, cu placere.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”