Multumesc DM

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Multumesc DM

Mesaj de dancalinescu »

Buna ziua,
Sunt un pescar de crap incepator (pana acum am avut doua partide) si nu am cunostintele necesare (si posibil nici mijloacele necesare) sa imi fac singur boilies sau insusi monturile de crap.
Trebuie sa mentionez ca acest pescuitul ca hobby nu este cel mai documentat domeniu. Aici ma refer ca nu am gasit (si am cautat mult si bine) un mijloc tiparit (carte, revista etc) si nici online (site, blog) care sa documenteze in detaliu (sau macar in linii mari) cum se fac anumite monturi etc pe intelesul incepatorilor.
In orice caz, nu ma deranjeaza sa le cumpar deja facute de oameni infinit mai priceputi ca mine.

Initial mi-am cumparat din Carrefour o montura cu un carlig de 4 cu momitor pus pe tija rigida si culisanta (cred ca e suficient sa va faceti o idee), o mulineta SERT care la banii dati pe ea, nu promitea prea mult si o lanseta de talie mica (2,7) cu ajutorul carora am vrut sa vad daca ma prinde "virusul" pescuitului sportiv. Toata povestea m-a costat circa 150 lei.
Am mers bine mersi la pescuit cu un coleg, un pic mai priceput ca mine. El a prins 4 crapi si eu am prins unul singur (asteptarile noastre inainte de a baga lansetele in apa era de 0 exemplare :lol: )
Cert e ca m-a prins virusul si evident, am investit si eu ceva banuti si mi-am luat 2 lansete hakuyo advance 362 (din 2 buc), 2 mulinete YK5000 de la Hakuyo si am pus fir de 0.35 pe ambele.
La capitolul monturi, am luat de la magazinul domnului Mitranescu 2 monturi cu plumb pierdut si 2 helicopter de care ma declar extreme de multumit.
Prima data cu o lanseta slabuta si o montura de duzina, am prins un crap de circa 4-4,5 kg (ce e drept, a sughitat masiv fiecare incheietura a lansetei/mulinetei :lol: .
A doua partida, pe aceeasi balta (Solacolu), cu cele 2 seturi (lanseta + mulineta) Hakuyo si monturile luate de la Mitranescu, am prins 4-5 exemplare de circa 2-3 kg si unul de circa 6 kg.
La nici unul din exemplare nu am avut nici un sughit de la sculele amintite mai sus.

Concluzia si scopul acestei postari e sa ii multumesc domnului Mitranescu pentru monturile pe care le-am cumparat si al caror preturi au fost foarte mici dar in egala masura si sa ii ofer cateva sfaturi cu privire la magazinul dansului (partea online a acestuia).

1. Adaugati va rog o descriere "tehnica a produselor". Exemplu: la monturi, mentionati greutatea plumbului sau marimea carligului. Acelasi lucru si la liniile de undita (lungime linie, greutate pluta/plumb, grosime fir, marime carlig) si asa mai departe.
La cele cumparate de mine, atat plumbii cat si carligele erau de marimi diferite la aceeasi tip de montura. Pe mine unul nu m-a deranjat acest aspect dar poate pe altii ii deranjeaza.

2. Incercati, in limita posibilitatilor, sa obtineti un contract mai bun cu un serviciu de curierat.
Sunt pescari care au deja cam tot ce le trebuie si au nevoie doar de maruntisuri.
Cand expeditia prin curier costa 30 de lei si omul vrea o serie de produse care in total strang 50 de lei, e nefiresc sa platesti pe produse cam acelasi tarif cu livrarea. Pe dumneavoastra nu va deranjeaza cu nimic tariful la curierat pentru ca oricum e achitat de comparator dar una e sa dai 10/15 lei pe livrare si alta e sa dai 30 de lei. :) Tariful de 30 de lei descurajeaza potentialii cumparatori.
De exemplu eu, am cumparat pentru mine si colegul meu un numar de 8 monturi (total 48 lei) si am fost nevoit sa imi rog rudele sa mearga fizic la magazinul dvs sa le cumpere si apoi sa mi le trimita prin curier (fiind atat eu cat si ei in Bucuresti dar neavand timp sa ne vedem personal).

3. Va recomand sa va diversificati un pic produsele dar si plaja de preturi ale acestora (sa fie pentru toate buzunarele) pentru ca atunci cand pescarii nu cumpara maruntisuri (au nevoie si de scule, fire, monturi, etc), in general cauta sa le cumpere din acelasi magazin.
Chiar si asa, pe mine unul m-ati castigat de client pentru ca am fost extrem de multumit de calitatea monturilor dvs. si de performantele avute cu ele.. :)

Avatar utilizator
Ovidiu Bunea
Mesaje: 347
Membru din: Mie Iul 16, 2014 11:34
Puncte: 0
Localitate: Titu, Dambovita
Contact:

Re: Multumesc DM

Mesaj de Ovidiu Bunea »

Ar fi foarte ok ca monturilor expuse spre vanzare pe site-ul domnului Mitranescu sa le fie atasate o descriere. Si eu doresc ca in curand sa achizitionez un numar(nu mic) de monturi de la dl. DM si ar fi bine sa cunosc cateva detalii :D :D :D
We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Multumesc DM

Mesaj de viorel doloc »

Multumesc fam. Mitranescu pentru tot ceea ce faceti pentru noi, pescarii...comunicare, ajutor etc.
Respect!!!
Carp Passion

Avatar utilizator
odsec
Mesaje: 684
Membru din: Vin Apr 29, 2005 14:10
Puncte: 0
Localitate: Odorhei

Re: Multumesc DM

Mesaj de odsec »

viorel doloc scrie:Multumesc fam. Mitranescu pentru tot ceea ce faceti pentru noi, pescarii...comunicare, ajutor etc.
Respect!!!
respect

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”