RACHETA TIP SPOMB - MEDIU

Moderator: Dan Mitranescu

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

RACHETA TIP SPOMB - MEDIU

Mesaj de Buricu »

Sunt sanse sa primiti acest articol la inceputul anului viitor?
http://danmitranescu.ro/247-1204/RACHET ... -MEDIU.php
Multumesc
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: RACHETA TIP SPOMB - MEDIU

Mesaj de osc1or »

Asta va fi un produs super utilizat de pescari pt pescuitul la distanta.
Eu am 1 spomb mediu (modelul de la Spomb) si cand nadesc cu el trebuie sa fiu foarte atent deoarece e posibil sa nadesc mai departe decat pot arunca lansetele active.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: RACHETA TIP SPOMB - MEDIU

Mesaj de ionut72 »

osc1or scrie:Asta va fi un produs super utilizat de pescari pt pescuitul la distanta.
Eu am 1 spomb mediu (modelul de la Spomb) si cand nadesc cu el trebuie sa fiu foarte atent deoarece e posibil sa nadesc mai departe decat pot arunca lansetele active.

Si eu am midi-spombul. Dar, daca nadesc cu bile, mai mult de 110-115m nu reusesc sa lansez cu el nicicum. Imi pare prea usor. Am "vaga" impresie ca nu se incarca lansetele bine (Competition de 3,75). Daca il incarc cu porumb uscat, de exemplu, se duce cu minimum 10 m mai departe. Masurat.

Oricum, in opinia mea, e o super inventie, am scapat de spod si pot sa nadesc si la punct fix pe fiecare lanseta (trebuie insa sa folosesti neaparat kit-ul pentru plumb pierdut, cu inline nu merge).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: RACHETA TIP SPOMB - MEDIU

Mesaj de osc1or »

Eu il pun pe Carp expert spod (3,75m, 5lbs) dar partenerul meu de pescuit il pune pe beastmaster (3,9m, 3.5lbs).
Amandoi reusim sa aruncam spombul midi la aproximativ 140m.
Pe Hermes, pe standul 22 (standul cu salcia aia mare de pe B-uri), l-am aruncat pe malul de vis a vis iar pe harta baltii (stand 16 de concurs) scrie ca sunt 150m.

Parerea mea este ca pt a arunca midi spombul mai departe ti-ar trebui o lanseta putin mai tare.
Cu baracudele am invatat sa arunc bulgarii cu catapulta la distante extreme :).
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: RACHETA TIP SPOMB - MEDIU

Mesaj de Buricu »

osc1or scrie:Eu il pun pe Carp expert spod (3,75m, 5lbs) dar partenerul meu de pescuit il pune pe beastmaster (3,9m, 3.5lbs).
Amandoi reusim sa aruncam spombul midi la aproximativ 140m.
Pe Hermes, pe standul 22 (standul cu salcia aia mare de pe B-uri), l-am aruncat pe malul de vis a vis iar pe harta baltii (stand 16 de concurs) scrie ca sunt 150m.

Parerea mea este ca pt a arunca midi spombul mai departe ti-ar trebui o lanseta putin mai tare.
Cu baracudele am invatat sa arunc bulgarii cu catapulta la distante extreme :).
Nu am reusit sa invat sa lansez bulgari cu catapulta si din aceasta cauza astept midi spombul de la Dan. Daca calitatea va fi cea a spomburilor mari este in regula, ma scuteste de ceva diferenta de pret.
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: RACHETA TIP SPOMB - MEDIU

Mesaj de ionut72 »

Parerea mea este ca pt a arunca midi spombul mai departe ti-ar trebui o lanseta putin mai tare.
Se prea poate, chiar nu l-am aruncat cu o alta lanseta sa vad cum se duce (dar am sa incerc). Si, oricum, imi plac suficient de mult "Competition"-urile in drill ca sa le schimb. Deocamdata.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

tibi crivoi
Mesaje: 80
Membru din: Dum Noi 22, 2009 20:32
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: RACHETA TIP SPOMB - MEDIU

Mesaj de tibi crivoi »

O sugestie pentru cei care doresc sa arunce mai departe cu spombul mediu incarcat cu boilies - incercati sa hidratati bilele, ansamblul devine mai greu si s-ar putea sa castigati ceva distanta! Fire intinse!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: RACHETA TIP SPOMB - MEDIU

Mesaj de Dan Mitranescu »

Produsul discutat trebuia sa vina de anul acesta, dar
Eu folosesc varianta MIDI de cand a aparut. Se incarca optim pentru majoritatea lansetelor de crap. Adica aproximativ 120 g . Varianta mare , incarcata la maximum, se apropie de 200g si ia din aruncare, iar daca se incarca mai putin , " bate" in aruncare si la fel, ia din distanta.
Personal consider ca spombul MIDI este racheta cu care se poate nadi la cea mai mare distanta.
Zilele acestea trebuie sa-mi ajunga mostrele pentru a le testa. Sunt sigur ca produsul o sa fie disponibil in anul urmator.

papito
Mesaje: 150
Membru din: Mie Sep 19, 2012 10:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: RACHETA TIP SPOMB - MEDIU

Mesaj de papito »

Buna dimineata.
O data cu MIDI spombul, aveti in vedere sa aduceti in viitorul apropiat, in magazin si varianta MINI?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: RACHETA TIP SPOMB - MEDIU

Mesaj de Dan Mitranescu »

papito scrie:Buna dimineata.
O data cu MIDI spombul, aveti in vedere sa aduceti in viitorul apropiat, in magazin si varianta MINI?
Acest model nu o sa fie adus.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”