Reglaj swingeri hakuyo mkm 3

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
nuk
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 23, 2016 19:15

Reglaj swingeri hakuyo mkm 3

Mesaj de nuk »

Salut! Detin un set de swingeri Hakuyo mkm 3 de care sunt foarte multumit ,dar la ultimele partide de pescuit am observat ca unul dintre ele nu mai tin firul foarte bine (trebuie sa tin firul foarte slab pentru a sta fixat) . Intrebarea este daca acest sistem de prindere se poate regla? Multumesc

pangi
pescar de competitie
Mesaje: 1070
Membru din: Joi Noi 01, 2012 9:38
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Reglaj swingeri hakuyo mkm 3

Mesaj de pangi »

Se poate remedia aceasta pb. MP

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Reglaj swingeri hakuyo mkm 3

Mesaj de Dan Mitranescu »

nuk scrie:Salut! Detin un set de swingeri Hakuyo mkm 3 de care sunt foarte multumit ,dar la ultimele partide de pescuit am observat ca unul dintre ele nu mai tin firul foarte bine (trebuie sa tin firul foarte slab pentru a sta fixat) . Intrebarea este daca acest sistem de prindere se poate regla? Multumesc
Nu inteleg prea bine problema.
La swingerele MKM3 firul "scapa" numai cand swingerul se ridica peste pozitia orizontala.
Folosirea conectorilor intre avertizor si swinger poate sa genereze aceasta problema atunci cand se intinde firul ceva mai tare. Este normal.

In rest nu prea imi dau seama despre ce este vorba.
Daca balamaua de la capatul de prindere a firului sta singura inchisa, atunci swingerul functioneaza corect, iar cauza problemei trebuie cautata in alt aspect.

nuk
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 23, 2016 19:15

Re: Reglaj swingeri hakuyo mkm 3

Mesaj de nuk »

Multumesc ! O sa incerc fara conectori .

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Reglaj swingeri hakuyo mkm 3

Mesaj de Dan Mitranescu »

nuk scrie:Multumesc ! O sa incerc fara conectori .
Am ghicit. :)

adrian bunoiu
Mesaje: 35
Membru din: Dum Mar 22, 2015 20:15
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: Reglaj swingeri hakuyo mkm 3

Mesaj de adrian bunoiu »

Si cand o ia ''pe run"'e normal ca swingerul sa elibereze firul?nu cred ca e normal.Si eu am patit acelasi lucru la 2 swingeri negri cumparati de la dvs.
Din cate am vazut eu nu cred ca merge sa le faci ceva sa le strangi cumva.Detin si niste mk2 tot de la dvs dar astia nu au aceasta problema.
Se poate remedia cumva aceasta problema?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Reglaj swingeri hakuyo mkm 3

Mesaj de Dan Mitranescu »

adrian bunoiu scrie:Si cand o ia ''pe run"'e normal ca swingerul sa elibereze firul?nu cred ca e normal.Si eu am patit acelasi lucru la 2 swingeri negri cumparati de la dvs.
Din cate am vazut eu nu cred ca merge sa le faci ceva sa le strangi cumva.Detin si niste mk2 tot de la dvs dar astia nu au aceasta problema.
Se poate remedia cumva aceasta problema?
"Problema" este data numai de distanta mare intre asezarea lansetei pe senzor si prinderea swingerului.
Atunci cand se folosesc conectori pusi intre avertizor si swinger, avem cel mai bun exemplu.
In rest, nu are cum sa cada swingerul pe run, atat timp cat pozitia lui maxima este putin ( nu mult ) peste orizontala. Asta cu lansetele montate orizontal sau cu varful in jos.

"problema" swingerelor cu cap tip MK2 poate sa apara si atunci cand lansetele se monteaza cu varful mult ridicat, iar pichetul ramane perpendicular pe pamant, facand astfel un unghi mai mic cu lanseta. Si asa se poate intampla ca orice swinger cu balama sa poata sa cada pe run sau pe o intindere mai tare a firului. Chiar si in situatia asta, reglajul din butonul lateral poate sa rezolve situatia, trecand swingerul pe o tensionare mai mare.

Reglarea arcului balamalei nu rezolva nimic in astfel de situatii. Arcul balamalei trebuie sa fie suficient de tare ca sa tina balamaua inchisa. Nimic mai mult.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”