Reparatie lanseta Tazura Class 3K

Moderator: Dan Mitranescu

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Reparatie lanseta Tazura Class 3K

Mesaj de pycostef »

Buna ziua...acum aprox. o luna am cumparat de la un coleg pescar din Botosani 3 lansete Tazura Class 3K...am vorbit cu acesta la telefon, toate bune si frumoase, doar ca a "omis" sa imi spuna ca doua dintre acestea au inelul de strangere al madrinei taiat...am primit coletul prin curier, insa nu am fost acasa sa le verific la primire, iar cand am fost la prima partida pe anul acesta am vazut inelele taiate...am incercat sa il contactez sa rezolvam problema, insa acesta mi-a blocat nr de telefon si alte numere de pe care am incercat sa il sun, cu alte cuvinte mi-a dat o teapa, ca deh asa se mai face intre pescari...aseara m-am apucat sa vad ce pot face, intrucat pe unde am cautat sa le repar mi s-a pus ca este o operatie dificila si costisitoare, care presupune schimbarea mandrinei si scoaterea primului inel, etc...asa ca m-am apucat singur de treaba si am incercat sa scot inelul pe la cotor si am reusit...mai jos va las foto cu operatiunile pe care le-am facut, in ideea in care se mai loveste cineva de aceasta problema.

Imagine
Imagine
Aceasta este partea inferioara a lansetei si inelul despre care vorbeam, asa cum le-am primit

Imagine
Locul pe unde am zis sa scot inelul si piesa atasata


Imagine
Prima operatiune a fost sa desfiletez de tot inelul si sa il aduc langa cotor, iar apoi am scos acel capacel metalic indicat cu sageata mai sus


Imagine
Apoi am bagat o surubelnita subtire intre protectia din plastic de la suprafata si buretele care da forma c7onica a cotorului pt a le dezlipi una de cealalta, iar apoi am rulat protectia din plastic asa cum se vede in foto


Imagine
Tot cu o surubelnita subtire si caterul am dezlipit buretele de cotor si l-am scos

Imagine

Imagine
La sfarsit am scos inelul de strangere cu grija peste protectia din plastic

Intrebarea mea pt dl. Mitranescu este daca gasesc mandrina la magazin sau ce mandrina de pe piata ce potriveste cu aceasta de pe Tazura pt a inlocui inelul...multumesc frumos!

P.S. colegul pescar din Botosani se numeste Stefan Neculau si din cate stiu este membru si al acestui forum...de asemenea este pescar de competitie si face parte din echipa GAM CARP...un adevarat exemplu de urmat...alte cuvinte sunt de prisos!!!
<*)))))><{
Ene Stefan

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Reparatie lanseta Tazura Class 3K

Mesaj de pycostef »

Si totodata cu ce ar trebui sa lipesc piesele inapoi, ca sa reziste cat mai ok la manipulare...multumesc frumos!
<*)))))><{
Ene Stefan

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Reparatie lanseta Tazura Class 3K

Mesaj de Dan Mitranescu »

pycostef scrie:
Mar Mar 01, 2022 13:16
Si totodata cu ce ar trebui sa lipesc piesele inapoi, ca sa reziste cat mai ok la manipulare...multumesc frumos!
Operatie reusita, ... pacientul varza.

Nu ti-am spus de la bun inceput cum se face?! ( sau nu cu tine am discutat problema asta ... ) Trebuia sa matisezi piulita cu fir textil subtire si sa ii dai cu rasina pe matisajul respectiv. ( ca la inele ). Nu mai munceai atat si costurile erau infime.
Poti sa iei o mandrina dsp de 18 sau Fuji de 18.
Scoate piulita de la mandrina respectiva si incearca daca se potriveste pe mandrina ta. Daca nu, trebuie sa o schimbi cu totul.
Mandrina Tazura este aparte. La marimea 18 are falcile mari si cuprinde orice talpa de mulineta.
Verifica mandrina noua sa-ti accepe mulinetele. Daca nu merge, trebuie sa iei de 20, dar o sa se vada urat, fiind mai groasa ca celelalte.

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Reparatie lanseta Tazura Class 3K

Mesaj de pycostef »

Buna ziua...operatie reusita, pacientul e la morga :lol:
Am zis ca fac o mare treaba, dar se pare ca asa se intampla cand nu asculti :(
O sa iau o mandrina de 18 si vedem ce se intampla...mulinetele sunt TAZURA MX14000 MAGNESIUM, sper sa se potriveasca
Dc nu reusesc asa, voi matisa inelele si as avea rugamintea sa imi recomandati o rasina care stiti dumneavoastra ca este ok pt asemenea operatiuni.
Multumesc frumos inca o data.
<*)))))><{
Ene Stefan

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Reparatie lanseta Tazura Class 3K

Mesaj de Dan Mitranescu »

pycostef scrie:
Mar Mar 01, 2022 16:29
Buna ziua...operatie reusita, pacientul e la morga :lol:
Am zis ca fac o mare treaba, dar se pare ca asa se intampla cand nu asculti :(
O sa iau o mandrina de 18 si vedem ce se intampla...mulinetele sunt TAZURA MX14000 MAGNESIUM, sper sa se potriveasca
Dc nu reusesc asa, voi matisa inelele si as avea rugamintea sa imi recomandati o rasina care stiti dumneavoastra ca este ok pt asemenea operatiuni.
Multumesc frumos inca o data.
Salut,
Am cautat mandrina ca sa scot o piulita, dar nu am gasit. Nu am niciun cotor stricat pe Tazura.
MX MAGNESIUM are talpa mica.
O rasina buna este cea de la Bison, bicomponenta, in doua siringi, varianta albastra. ( aprox. 20 lei )
Oricand, cu placere.



Imagine

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Reparatie lanseta Tazura Class 3K

Mesaj de pycostef »

Multumesc frumos pt implicare si ajutor...dc apare vreo mandrina ratacita (as avea nevoie chiar de doua) astept un semn de la dumneavoastra.
Pana atunci incerc cu o mandrina de 18 si dc nu e ce trebuie, le voi repara pe cele existente.
<*)))))><{
Ene Stefan

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Reparatie lanseta Tazura Class 3K

Mesaj de eugen dragnea »

Varianta complicată:
ia legatura cu un cabinet de tehnica dentara sa ti-o toarne din acrilat

Varianta ieftina (mai simpla dar usor inestetica) :
POXILINA pusa ca un brâu in jurul piulitei ... inca mai am la una dintre masini peticita baia de ulei cu Poxilina in urma cu 3 ani
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Reparatie lanseta Tazura Class 3K

Mesaj de pycostef »

Buna seara...am cumparat 2 mandrine de 18 de la Fuji, am scos piulitele de pe acestea si le-am pus pe bete, dupa ce a trebuit sa slefuiesc cu un smirghel fin putin din filetul mandrinei de pe lanseta...totul e ok, mulinetele stau foarte bine...multumesc frumos pt informatii si ajutor.
<*)))))><{
Ene Stefan

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Reparatie lanseta Tazura Class 3K

Mesaj de ilar »

Poate pui o poza la final, sa vedem si noi cum iese, poate mai pateste vreunul din noi si ori aplicam metoda ori apelam la serviciile tle

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Reparatie lanseta Tazura Class 3K

Mesaj de pycostef »

Buna ziua...zilele astea nu am timp sa refac cotorul...cum reușesc revin cu foto
<*)))))><{
Ene Stefan

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”