senzori hakuyo 2018

Moderator: Dan Mitranescu

Avatar utilizator
mihasca_doru
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 04, 2011 20:35

senzori hakuyo 2018

Mesaj de mihasca_doru »

a trecut ceva vreme de cand s-au lansat pe piata acesti senzori...rog detinatorii sa-mi spuna si mie cum se comporta, plusuri, minusuri..am inteles ca bateria tine f putin (circa 3-4 partide) ceea ce nu e un lucru foarte placut, nu neaparat din punct de vedere financiar...dar pe balta mai greu gasesti baterii....
astept si o parere din partea lui Dan, probabil ca are sa ne spuna multe despre ei
Pescarul contează mai mult pe lăcomia peştelui, decât pe propria-i inteligenţă

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: senzori hakuyo 2018

Mesaj de Alin Galbenu »

Recomand sa ai in masina un set de baterii de rezerva, atat pentru senzori cat si pentru lanterna de cap. Te salveaza din multe situatii neplacute.
Imagine

Avatar utilizator
Costin Tudora
Mesaje: 292
Membru din: Vin Iul 03, 2015 14:21
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: senzori hakuyo 2018

Mesaj de Costin Tudora »

mihasca_doru scrie:a trecut ceva vreme de cand s-au lansat pe piata acesti senzori...rog detinatorii sa-mi spuna si mie cum se comporta, plusuri, minusuri..am inteles ca bateria tine f putin (circa 3-4 partide) ceea ce nu e un lucru foarte placut, nu neaparat din punct de vedere financiar...dar pe balta mai greu gasesti baterii....
astept si o parere din partea lui Dan, probabil ca are sa ne spuna multe despre ei
stiu ca modelul 2018 a fost special cu mai putine luminite comparativ cu modelul 2017 pentru a imbunatatii acest lucru.
eu detin modelul 2017 pentru ca mi-au placut foarte mult inca de la aparitie si nu am avut nici o problema cu ei, am un set de duracel la ei de mai bine de un sezon si nu dau semne de oboseala.
un prieten doar ce a dat comanda de 2018 si saptamana viitoare o sa ii testam si pe aceia.
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: senzori hakuyo 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

mihasca_doru scrie:a trecut ceva vreme de cand s-au lansat pe piata acesti senzori...rog detinatorii sa-mi spuna si mie cum se comporta, plusuri, minusuri..am inteles ca bateria tine f putin (circa 3-4 partide) ceea ce nu e un lucru foarte placut, nu neaparat din punct de vedere financiar...dar pe balta mai greu gasesti baterii....
astept si o parere din partea lui Dan, probabil ca are sa ne spuna multe despre ei
Bateriile cu care vin avertizorii ( cele de proba ) tin 3-4 partide sau cateodata niciuna.
Cu o baterie de calitate avertizorii Hakuyo au cea mai mare autonomie pe care poti sa o intalnesti la un produs similar.
Consumul unui avertizor se masoara cu aparate care fac asa ceva si numai un astfel de aparat poate arata ce consum au avertizorii. Consumul unui aparat nu se raporteaza la un o baterie , la x partide de pescuit. Sunt foarte multi factori care fac diferenta si influenteaza durata unei baterii: calitatea acesteia, temperatura la care lucreaza, intensitatea cu care lucreaza ( folosirea efectiva ), umiditatea la care este expusa, functiile activate, ....
Avertizorii Hakuyo sunt lucrati cu smd-uri de foarte buna calitate, piese ce exceleaza inclusiv prin consumul extrem de redus.

Avatar utilizator
mihasca_doru
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 04, 2011 20:35

Re: senzori hakuyo 2018

Mesaj de mihasca_doru »

Dan, eu ma refeream la 3 partide in sensul ca tin foarte putin...dar daca zici ca e ok o sa comand si eu un set...alte probleme ai sesizat din informatiile primite de clienti?
Pescarul contează mai mult pe lăcomia peştelui, decât pe propria-i inteligenţă

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: senzori hakuyo 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

mihasca_doru scrie:Dan, eu ma refeream la 3 partide in sensul ca tin foarte putin...dar daca zici ca e ok o sa comand si eu un set...alte probleme ai sesizat din informatiile primite de clienti?
Si eu ma refeream tot la faptul ca tin foarte putin cu unele dintre cele mai proaste baterii, respectiv cele de proba cu care vin.
Legat de consumul bateriilor te asigur ca ce am spus mai sus este valabil. Avertizorii Hakuyo au cel mai mic consum posibil masurat.
O mie de vorbe nu fac cat un aparat de masurat, asa ca o lungim inutil cu pareri.

Despre alte probleme ale avertizorilor nu ma pot pronunta.
Acestea reprezinta un procent extrem de mic raportat la unitatile vandute si nu pot generaliza.
Avertizorii sunt foarte buni si nu prezinta alte "probleme" ce nu le putem regasi , chiar in procente mai mari, la alte variante mult mai scumpe.
Asa ca daca iti place cum arata unul din modele, poti sa il iei cu incredere. In banii lor nu au rival. Si nici nu stiu ce pot face altii mai mult ( mai putin stiu ... ) , indiferent de pret.

rinvid2000
Mesaje: 102
Membru din: Lun Mar 24, 2014 11:08
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: senzori hakuyo 2018

Mesaj de rinvid2000 »

Un set de baterii Duracel tin un sezon ( pescuiesc in aproape fiecare Weekend cel puțin 24 ore). Valabil pt avertizorii 2014 cât și 2018. După ce se lasă frigul ( oct Noiembrie ) am la mine un set de rezerva deoarece temperaturile scăzute omoară și cele mai bune baterii. Recomand. Stația la modelul 2018 duce enervant de departe.... mult mai departe ca și la 2014.

Avatar utilizator
mihasca_doru
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 04, 2011 20:35

Re: senzori hakuyo 2018

Mesaj de mihasca_doru »

Multumesc pentru informatii. Cu siguranta voi lua si eu un set.
Pescarul contează mai mult pe lăcomia peştelui, decât pe propria-i inteligenţă

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: senzori hakuyo 2018

Mesaj de Dan Mitranescu »

rinvid2000 scrie:Un set de baterii Duracel tin un sezon ( pescuiesc in aproape fiecare Weekend cel puțin 24 ore). Valabil pt avertizorii 2014 cât și 2018. După ce se lasă frigul ( oct Noiembrie ) am la mine un set de rezerva deoarece temperaturile scăzute omoară și cele mai bune baterii. Recomand. Stația la modelul 2018 duce enervant de departe.... mult mai departe ca și la 2014.
Doua precizari.
Bateriile Duracell , Varta, ... se gasesc in doua variante. Unele costa 7-10 lei in functie de magazin, iar altele 3-4 lei, tot in functie de magazin. Arata la fel, dar nu va asteptati sa functioneze identic.
Personal folosesc bateriile ieftine si le schimb in fiecare iarna. Cele mai scumpe tin peste un sezon , dar iarna le consuma inutil, fara sa apuce sa tina doua sezoane.

Cand vine frigul, statia ( mi putin avertizorii ) deoarece are consum in asteptare poate sa dea semnale de baterie slaba . Asta nu inseamna ca bateria este terminata.
Prin purtarea statiei in buzunar sau plasarea acesteia intr-un mediu mai cald ( cort fata de exteriorul ... ) se rezolva problema, fara a fi nevoie sa se schimbe bateria.

Avatar utilizator
esoxclub
Mesaje: 46
Membru din: Vin Dec 07, 2012 19:47

Re: senzori hakuyo 2018

Mesaj de esoxclub »

Bună ziua. Se pot înregistra 2 senzori de aceași culoare pe stație? Să fie în total 12 senzori. Mulțumesc!

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”