Solicitare sfaturi

Moderator: Dan Mitranescu

Încuiat
dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Solicitare sfaturi

Mesaj de dancalinescu »

Salut Dan,
Am si eu cateva intrebari.
Am 2 bucati Hakuyo YK5000 la care pe net la unul din magazinele online de la noi, scria ca duce 340m de fir 0.30 mm. Eu vreau sa pun fir de 0,28 pe ele luna care vine si ma gandeam sa vin la tine la magazin sa iau si firul pentru a beneficia si de serviciul gratuit de incarcare tamburi.
Sunt curios totusi, cat fir de 0,28 ar incapea?
Nu prea ma incanta idea de a pune alt fir ca umplutura pentru ca in caz de rupere, raman fara fir bun suficient pe tamburi (logica mea, corecteaza-ma daca ma insel).
Banuiesc ca nu exista reductoare universale (sau cum se numesc chestiile alea cum au la Shimano) ce pot fi puse pe tamburii de la Hakuyo.
Ce ma poti sfatui?
Pescuiesc de regula pe Solacolu, balta care nu are agatatura deloc (cel putin pana acum nu am avut probleme). In acest context, se recomanda sa atasez si inaintas la firul de 0,28 mm? Daca da, cu ce specificatie ar fi bun (grosime, kg etc)?
Ca bete am 2 buc Hakuyo Advance 362 de 3.5 lb (cu mulinetele Hakuyo YK5000), un MTX6 de 3,5 lb 3,6m si un Cormoran Pro Carp Eliminator de 3,6m si 3.5 lb (ambele cu ceva mulinete Cormoran, imi scapa modelul fiecareia).
Ce plumbi (gramaj) sunt cei mai ok pentru aceste lansete? Eu am incercat greutati intre 70-90 (predominant 70g si 80g) si pierd din distanta destul de mult, mai ales in conditii de vant care bate de la stanga la dreapta unde pierd vizibil si din directie .

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Solicitare sfaturi

Mesaj de Dan Mitranescu »

Salut,
Daca fir de 0,3mm intra 340m, atunci de 0,28mm intra dupa formula unui savant, nu ii retin numele :

S * L / s = T
S= aria sectiunii firului din indicatiile tamburului
L= lungimea aferenta indicata pe tambur
s= aria sectiunii firului pe care dorim sa-l introducem pe tambur
T= lungimea firului pe care vrem sa-l punem

sau:
R*R*L / r*r = T
unde R= jumatate din diametrul firului dat in indicatiile de pe tambur
r= jumatate din diametrul firului pe care dorim sa il punem.
L si T ca mai sus.

Adica 390m. :)

Pentru absolut toate firele "de aruncat din mana" eu iti recomand sa pui umplutura.
Avantaje:
- costuri mai mici.
- schimbarea usoara a firului , tot cu costuri mai mici.
- schimbarea firului cu unul de o alta dimensiune, toat usoara ( chiar pe balta ) si tot cu costuri mici.
Adica la un 0,30 daca pui 200m sunt suficienti. Si pe aceeasi umplutura poti sa pui si 0,25 si 0,20.
Merge perfect. :wink: Putin mai mult ca lungime, dar direct proportional cu riscurile de a se rupe. :wink:

Daca tot mergi la magazin, am un fir de umplutura la 2 lei/ 100m ( este tinut "sub tejghea", asa ca trebuie sa intrebi de el ). Multi clienti il folosesc direct pentru pescuit. Este de 0,30 si 0,35. Sfatul meu este sa il pui ca umplutura.
Si totodata iti recomand sa pui fir de 0,25. Este mai avantajos ca lansare, mai ales ca nu pescuiesti in agatatura.

Pentru tamburul de rezerva nu recomand umplutura si nici fire sub 0,40. Se pot folosi si la aruncat, atunci cand se pescuieste in agatatura, fara sa fie nevoie de inaintas.

Inaintas se pune pe toate firele de la 0,35 in jos, atunci cand se arunca.

Plumbii pana in 100g consider ca sunt buni pentru lansetele tale. Totusi experienta ma face sa spun ca nu exista plumb prea greu ( montura ) pentru un aruncator experimentat si nici unul prea usor pentru un "distrugator de lansete". :wink: :D

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Solicitare sfaturi

Mesaj de dancalinescu »

Eu nu sunt un aruncator experimentat dar nici cel mai slab nu sunt. Arunc destul de ok (fara sa crap capete cu plumbul) dar am mari deficiente la tehnica (din lipsa de exercitiu pentru ca sunt incepator) ceea ca ma face sa arunc pe distante mici (la mine se duce drept in fata dar mai mult "ploaie" decat glont :lol: )
Pentru moment, tinand cont ca media de latime la Solacolu e una redusa, arunc suficient de departe. Pe alte balti insa, cel mai probabil ma fac de ras. :roll:

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”