Am si eu o intrebare!

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Cosmin Radu
Mesaje: 4
Membru din: Lun Feb 27, 2017 15:37

Am si eu o intrebare!

Mesaj de Cosmin Radu »

Vreau sa ma duc la pescuit cu un coleg pe o balastiera!
Ce montura sa folosesc pentru a atrage niste crapi frumosi!
Nada,momeala(de care trebuie sa folosesc)
E prima data cand ma duc pe o balastiera!!Si vind sezonu mai rece ma gandeam ca imi puteti da niste sfaturi,cu ce momeala,daca sa dau!

Multumesc!

Avatar utilizator
Mihai_1981gr
Mesaje: 250
Membru din: Mie Ian 08, 2014 8:10
Puncte: 0
Localitate: Giurgiu

Re: Am si eu o intrebare!

Mesaj de Mihai_1981gr »

Salut,
din punctul meu de vedere ti as recomanda urmatoarele:
- trebuie sa cunosti natura substratului, structuri, iar in perioada asta ar trebui sa incerci cu 2 lansete la apa mai mica pe timpul zilei si cu 2 la apa adanca, trebuie sa cauti platouri, scarpe atat la apa mare cat si la apa mica;
- ca montura ti as recomanda sa folosesti o montura cu pop-up viu colorat sau montura cu bile scufundatoare/snow man si sa ai grija ca boilesurile tari sa le ti putin in apa calda se se activeze, carligele sa fie nr.6 cel mult 4;
- ca nada eu as incerca pe un mix de seminte (grau, canepa, porumb), si ceva bile tari/solubile intregi si jumatati, dar ai grija mare la cantitati (in perioada asta nu trebuie nadit masiv, doar sa ii dai ceva la bot acolo :) ), asta in caz ca vrei sa plantezi!; eu as merge pe nadire locala cu ceva bile in saculetul PVA sau punga solubila ( mix seminte si bile sparte aditivate cu un lichid nutritiv care sa nu topeasca punga solubila).

Sper ca am fost de ajutor....daca nu, poate alti colegi care au mai pescuit pe balastiere vor sa intervina si ei cu sfaturi!
O zi buna!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”