Ce produs ai alege?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Ionut Simion
Mesaje: 114
Membru din: Joi Mai 24, 2018 16:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Ce produs ai alege?

Mesaj de Ionut Simion »

Salut. Am si eu o intrebare. Ce ati alege dintre un produs low cost al unui producator de top sau un produs “varf de gama” al unui producator de talie mica-medie, iar preturile ar fi asemanatoare.

Un exemplu: Shimano Aerlex 10000 sau Wychwood big pit 75s?
Am dat exemplu aceste mulinete, dar in teorie m-ar interesa o parere la tot echipamentul de pescuit.

Multumesc si va rog daca puteti sa si argumentati raspunsurile.

Avatar utilizator
Eduard Mosneanu
Mesaje: 279
Membru din: Lun Mar 27, 2017 18:59
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Ce produs ai alege?

Mesaj de Eduard Mosneanu »

Depinde :) Nu tot ce e "firma" si foarte scump e bun, la fel cum nici tot ce e "no name" si ieftin, e prost 8)
Gone fishing....

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ce produs ai alege?

Mesaj de Florin Pata »

Nu as alege nici o varianta propusa de tine ! As mai strange niste bani si as alege minim un produs din gama peste medie din gama unui producator consacrat . Un exemplu...minim Ultegra !
Asta ca sa fii multumit si sa nu mai cumperi rapid altele !

Avatar utilizator
Ionut Simion
Mesaje: 114
Membru din: Joi Mai 24, 2018 16:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ce produs ai alege?

Mesaj de Ionut Simion »

Multumesc pentru raspunsuri. Mulinetele mentionate mai sus au fost doar exemple, in speranta ca voi face inteleasa intrebarea mea.

Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: Ce produs ai alege?

Mesaj de gabize »

Chiar dacă nu e o regulă, practica m-a învăţat (vorbesc la modul general, nu mă limitez la articolele de pescuit) că un producător corect, dar neplasat în vârful clasamentului, de multe ori are, în gama de vârf a produselor sale, produse mai bune decât low-costurile producătorilor de vârf. Asta se poate observa foarte bine la anvelope, produse electronice etc.
Susţin pescuitul catch & release!

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Ce produs ai alege?

Mesaj de Alin Galbenu »

Niciodata nu as alege cel mai ieftin produs de la o firma cunoscuta. Pentru ca daca ai sa sapi putin, vei observa ca majoritatea se fac in acelasi loc. Deci de multe ori te alegi cu produse la fel de "proaste" sau "bune" cu diferenta de sute de lei.
Macar vei fi multumit.... psihic :D
Imagine

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ce produs ai alege?

Mesaj de Albert »

Alin Galbenu scrie:Pentru ca daca ai sa sapi putin, vei observa ca majoritatea se fac in acelasi loc.
Ce va mai plac legendele. Ia zi-ne si noua unde sapi si cu ce ca sa devii initiat si sa faci asemenea afirmatii. Asta presupunand ca stii mai mult decat "totul se face in China".

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ce produs ai alege?

Mesaj de Florin Pata »

Ca sa intram putin in detalii ar trebui sa lamurim ce inseamna un producator de top :
- top vanzari
- top calitate
- top prezenta/cota de piata
- dpdv al brand awareness
- dpdv al istoriei si top of mind
In cautarile mele , discutand despre produse la modul general , nu numai despre pescuit , am dat de nume de companii cu produse de top de care nici nu auzisem pana atunci .
De exemplu daca dai pe Google "the best fishing reel 2018" vom da de firme mai putin cunoscute sau chiar de care nu am auzit. Cine a auzit de ..."KastKing , Pflueger , Sougayilang , Lew's , 13 Fishing Creed , Carp Pike , Yoshikawa si multe altele .Sunt multi care nu au auzit nici de Penn , Abu Garcia , MITCHELL , TF GEAR , Shakespeare , etc . .
Din acest motiv de multe ori confundam produsele de top cu produsele cu promovare de top .
La noi e simplu , toata lumea vrea...mulinete Shimano sau Daiwa si produse Nash , Fox , Century , Solar...etc. .Ma uitam pe forumurile englezesti de pescuit ! Pe aia ii doare in basca de brand de fite , la mulinete discuta despre rulmenti...piese metalice...etc. , la corturi...haine...textile discuta despre proprietatile materialelor ...toate raportate la pret . Pe scurt ei discuta despre caracteristicile produselor si doar la sfarsit discuta despre raportul pret produs/brand .

Avatar utilizator
Ovidiu Bunea
Mesaje: 347
Membru din: Mie Iul 16, 2014 11:34
Puncte: 0
Localitate: Titu, Dambovita
Contact:

Re: Ce produs ai alege?

Mesaj de Ovidiu Bunea »

Simplu, eu as lua Aerlex ... intelegi tu ce vreau sa spun :)
We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.

betucu
Mesaje: 15
Membru din: Vin Ian 20, 2017 19:23

Re: Ce produs ai alege?

Mesaj de betucu »

Eu am wychwood big pit 75s , la banii astea sunt ok(le-am luat din uk). Am preferat mulinetele astea , nu prea imi place sa platesc comisioanele firmelor mari. In Romania , le iei "la a 7-a mana" :) , parerea mea. Si prin cate "maini" trec , se mai adauga un 5-10-15%. Eu asa cred.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”