Cum vreți sa arate balta pe care sa mergeți la pescuit?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: Cum vreți sa arate balta pe care sa mergeți la pescuit?

Mesaj de Genes Florin »

Jack the Ripper scrie:Aici se discuta de balta Puiesti?
Eu am întrebat în general, dar pe Puiesti vor fi schimbările
Balta Puiesti

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: Cum vreți sa arate balta pe care sa mergeți la pescuit?

Mesaj de Genes Florin »

Remus Munteanu scrie:Genes,Vladut are dreptate 100%...
De ce nu m-ai sunat ,ca-ti spuneam eu cum e cu C&R in Moldova?
Sanse minime de reusita,iar combinatia sacosari cu pescari c&r la un loc nu prea merge.Sau merge daca bagi caras la greu si-i asezi la pescuit in fata paznicului(TU)..
Oricum,succesuri.
Deocamdată de sacoșă o fac, eu sunt încrezător și sigur cei care vin pe balta vin cu gânduri curate, nu de alta dar dacă dau ăștia amnistia sunt mult mai relaxat :lol:
Balta Puiesti

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Cum vreți sa arate balta pe care sa mergeți la pescuit?

Mesaj de gabi1 »

:lol: :lol:
Bătu-te-ar norocu'!
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: Cum vreți sa arate balta pe care sa mergeți la pescuit?

Mesaj de Genes Florin »

gabi1 scrie::lol: :lol:
Bătu-te-ar norocu'!
Ești invitat de onoare :wink:
Balta Puiesti

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Cum vreți sa arate balta pe care sa mergeți la pescuit?

Mesaj de oanavictor »

in 19 ani am incercat cam tot ce sa vorbit aici ..........am avut si eu visele si aspiratiile mele
parerea mea dupa atata timp ..........niciodata nu poti multumii pescarul ,niciodata nu poti multumi paznicul ,niciodata nu poti multumi localnicul ,niciodata nu poti multumi primarul .
sa vorbit aici de plan economic de un milion pe nu stiu cati ani [profit]dar se uita ca sezonul de pescuit este de 5 luni pe an .....restul de 7 sunt numai cheltuieli ......
sa vorbit aici ca o taxa de pescuit de 50-60 lei cu retinere de 5 kg crap plus caras este ok dar nu se face socoteala cu cat cumpar eu 5 kg de crap si cat ma costa paza lui peste iarna .....
problema cea mai grea in momentul de fata este personalul angajat care lipseste cu desavarsire sau este de cea mai proasta calitate [consumatori de alcool ,hoti ,puturosi ,neinteresati ]
ei bine .....toate acestea sau naruit ca un castel de nisip daramat de valurile marii ......am fost invins fara drept de apel ...........Spor la treaba Florine !
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

carpdiem
Mesaje: 209
Membru din: Mar Noi 03, 2015 21:29
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Cum vreți sa arate balta pe care sa mergeți la pescuit?

Mesaj de carpdiem »

Alin Galbenu scrie:In jurul Craiovei (35km) sunt cam 2-3 balti pe care merita sa mergi. Prima, si cea mai mare - 200ha, costa 50 lei / 12h, are caras la greu si se prinde aproximativ bine. Crap mai rar. Noaptea este 100 lei 12h. Drumul pana la balta, pana anul trecut era praf, iti rupeai sigur masina pe ploaie, acum au mai reparat. Pe timpul verii, balta este cam full, de pescari baboieri cu bambine si undite. Nu-i deranjeaza ca platesc 50 lei, pentru ca pot lua peste acasa. Toretic 5kg, practic portbagaj plin. Berea si maneaua la maxim este ceva normal aici.
Celelalte balti sunt ceva mai mici, Bulzesti si Teslui. Aici se pescuieste C&R la crap, si cred ca se poate retine caras. Au conditii decente, pontoane, cabanute sa te poti caza, fara galagie, fara stres. Pesti mari in balta. Taxele sunt mai mici, 35 lei / 12h. Aici rar vezi toata balta plina. Nu prea vine oricine, pt ca nu poti sa furi peste. E "naspa".
Ce e de adaugat la ce a spus Alin, este ca niciunul din cei 2 patroni de balti de C&R nu traiesc din aceste balti, asta ca sa aiba la ce se raporta Florin.
CarpDiem - Cezar Paunescu

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: Cum vreți sa arate balta pe care sa mergeți la pescuit?

Mesaj de Genes Florin »

oanavictor scrie:in 19 ani am incercat cam tot ce sa vorbit aici ..........am avut si eu visele si aspiratiile mele
parerea mea dupa atata timp ..........niciodata nu poti multumii pescarul ,niciodata nu poti multumi paznicul ,niciodata nu poti multumi localnicul ,niciodata nu poti multumi primarul .
sa vorbit aici de plan economic de un milion pe nu stiu cati ani [profit]dar se uita ca sezonul de pescuit este de 5 luni pe an .....restul de 7 sunt numai cheltuieli ......
sa vorbit aici ca o taxa de pescuit de 50-60 lei cu retinere de 5 kg crap plus caras este ok dar nu se face socoteala cu cat cumpar eu 5 kg de crap si cat ma costa paza lui peste iarna .....
problema cea mai grea in momentul de fata este personalul angajat care lipseste cu desavarsire sau este de cea mai proasta calitate [consumatori de alcool ,hoti ,puturosi ,neinteresati ]
ei bine .....toate acestea sau naruit ca un castel de nisip daramat de valurile marii ......am fost invins fara drept de apel ...........Spor la treaba Florine !
Nea Victor, mulțumesc dar este diferența mare intre bălți și zonă.
Eu sunt entuziasmat și plin de dorința (sa fie și putinta)"zic" :D
Eu sper sa iasă cum îmi doresc...
Sunt încrezător ca romanul se schimba și se obișnuiește și cu reguli bine stabilite.
Sănătate nea Victore restul....
Balta Puiesti

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: Cum vreți sa arate balta pe care sa mergeți la pescuit?

Mesaj de Genes Florin »

Ce e de adaugat la ce a spus Alin, este ca niciunul din cei 2 patroni de balti de C&R nu traiesc din aceste balti, asta ca sa aiba la ce se raporta Florin.[/quote]
Eu vreau sa și trăiesc.
Balta Puiesti

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Cum vreți sa arate balta pe care sa mergeți la pescuit?

Mesaj de RSC »

Genes Florin scrie: Sunt încrezător ca romanul se schimba și se obișnuiește și cu reguli bine stabilite.
Vise taica, vise..Am un prieten care a dat 3000 net la muncitorii necalificati ca sa nu mai fure din colete...rezultatul: au furat si mai mult...Acum isi vinde afacerea ca nu mai vrea sa vina cu bani de acasa...
"Keep it simple!"

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Cum vreți sa arate balta pe care sa mergeți la pescuit?

Mesaj de gabi1 »

Deja sa creat un val de emoție colectivă, lăsați-l să-și urmeze destinul.
Succes Genes !
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”