Despre concursuri-trecut si prezent.Dar viitor ?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Despre concursuri-trecut si prezent.Dar viitor ?

Mesaj de Vladut Mateianu »

Am anticipat cu multi ani in urma ca viitorul carpfishingului este strict legat de concursurile de pescuit.Din 2005 am inceput sa organizez concursuri de pescuit, sprijinit de varul si partenerul meu,Andrei Vladeanu, precum si de mentorul nostru, regretatul Maestru Cornel Rosioru. Unul, doua sau maximum trei concursuri pe an. Atat putea suporta piata.Pe vremea aceea mai organizau concursuri doar cateva persoane, si anume proprietari de balta.O faceau in mare ptr promovarea baltilor proprii, cu un castig modest.Reamintesc cu drag si cu emotie doar trei : pe George Mihaila(Greaca), Vlad Parfene(Tancabesti), Victor Oana(Darvari). Tin sa le si multumesc pe aceasta cale, si datorita lor m-am format ca pescar si am devenit,sub brandul Senzor Planet, cel mai mare producator de nada din Romania. Respect.
In prezent, doar pana acum sunt anuntate apropae 50 de concursuri in 2017 (http://www.crapmania.ro/forum/competiti ... 49218.html ), probabil ca se va ajunge la 100 cand vor fi anuntate toate ! Ceea ce, este o performanta. Arata dezvoltarea de care a avut parte carpfishingul in ultimii ani.Arata ca romanii nu sunt chiar asa saraci precum vor sa para.Iar partea buna este ca aceste concursuri sunt benefice ptr toata lumea, si anume :
-patronii de balti incaseaza sume mari de bani, inchiriand balta, concursul indiferent de vreme desfasuranduse.
-organizatorii, mult mai numerosi acum, unii chiar fiind din afara fenomenului, atrasi doar de castig, benefiaciza de sume frumoase din organizare.De multe ori castigul organizatorului este cat chiria baltii...
-arbitrii, in general pensionari sau oameni fara servici, isi rotunjesc veniturile din arbitraj. In medie, remuneratia este intre 100 si 150 lei/zi/
-producatorii de nada, datorita concursurile au aparut, la nivel de tara, ca ciupercile dupa ploaie, incurajand prin postari sau chiar organizand la randul lor concursuri. Cu cat mai multe, cu atat mai bine...
-mass-media de profil, dupa cum se stie, promovarea si reclama unui concurs costa.
-firmele din domeniu, care vand echipament de pescuit ptr toate buzunarele, atat ptr debutanti, cat si ptr profesionisti, unii plin de fite, pe genul "baieti de Dorobanti"... Asta este, fitele si snobismul se platesc...
-pescarii atarnatori, care fara sa investeasca niciun ban se regasesc pe listele de participanti, unde mai mereu se gaseste cate un "sponsor" care sa le plateasca tot, contra unor servicii.... Ca o paranteza, de-a lungul timpului rar am vazut pescari cu multi bani care sa vina cu argati dupa ei la concursuri(denumiti "parteneri") si care sa aiba si talent...
Ar mai fi cateva categorii, dar ma opresc aici, restul nu prezinta interes.
Aaaa, am uitat pescarii platitori de taxe ! Unii castiga experienta, unii castiga mai mereu si au ajuns mercenari(uneori platiti de catre "bogati" mai putin talentati si harnici, doar doar or pune mana pe o cupa), altii raman la stadiul de vesnic "debutanti".
Lor ar trebui sa le multumeasca toate categoriile mentionate mai sus, datorita lor castiga bani.
Eu unul le multumesc si le doresc cat mai multe podiumuri in 2017.

PS.Chiar daca postarea mea este mai acida, reflecta realitatea.Imi cer scuze anticipat celor care se simt lezati, scopul acestor randuri nu a fost jignirea. Astept si alte pareri pe acesta tema, poate am imbatrinit si am mai omis aspecte... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Despre concursuri-trecut si prezent.Dar viitor ?

Mesaj de RSC »

„Farmecul pescuitului e în des­păr­țirea desăvârșită de lume și în repaosul complet în care intri. Grijile, preocupările, supă­rările și durerile adorm. Te-ai apropiat de natură, care te-a luat în stăpânirea ei și te ocrotește ca o mamă”...restul e carp fishing business & alcohol :D
"Keep it simple!"

gimi_mures
pescar de competitie
Mesaje: 1319
Membru din: Vin Apr 03, 2009 23:24
Puncte: 0
Localitate: Tg Mures

Re: Despre concursuri-trecut si prezent.Dar viitor ?

Mesaj de gimi_mures »

RSC scrie:„Farmecul pescuitului e în des­păr­țirea desăvârșită de lume și în repaosul complet în care intri. Grijile, preocupările, supă­rările și durerile adorm. Te-ai apropiat de natură, care te-a luat în stăpânirea ei și te ocrotește ca o mamă”...restul e carp fishing business & alcohol :D
Perfect adevarat!
C&R

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Despre concursuri-trecut si prezent.Dar viitor ?

Mesaj de gabi1 »

RSC scrie:„Farmecul pescuitului e în des­păr­țirea desăvârșită de lume și în repaosul complet în care intri. Grijile, preocupările, supă­rările și durerile adorm. Te-ai apropiat de natură, care te-a luat în stăpânirea ei și te ocrotește ca o mamă”...restul e carp fishing business & alcohol :D
Imagine
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Despre concursuri-trecut si prezent.Dar viitor ?

Mesaj de Vladut Mateianu »

RSC scrie:„Farmecul pescuitului e în des­păr­țirea desăvârșită de lume și în repaosul complet în care intri. Grijile, preocupările, supă­rările și durerile adorm. Te-ai apropiat de natură, care te-a luat în stăpânirea ei și te ocrotește ca o mamă”...restul e carp fishing business & alcohol :D
Din fericire asta este si viata mea. Restul este ptr ce zici tu... :D :D Cu toate ca merge si o berica pe balti salbatice, Dunare sau Delta ! :D Sti ce zic, nu ? :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Despre concursuri-trecut si prezent.Dar viitor ?

Mesaj de RSC »

Vladut Mateianu scrie:... Cu toate ca merge si o berica pe balti salbatice, Dunare sau Delta ! :D Sti ce zic, nu ? :D
Da sa vezi ce merge si o tuica fiarta cu slana si ceapa rosie in zilele de toamna reci...sau un vin rosu asortat la o cascavea afumata fin...sau un roze fructat cu novac usor afumat...sau niste obleti cu mamaliguta a la Chiroiu4 cu vin de Jidvei de la gheata...totul e sa nu exagerezi si sa faci din pescuit un motiv pentru dezlegare la imbatare :D
"Keep it simple!"

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre concursuri-trecut si prezent.Dar viitor ?

Mesaj de Marian Constantin »

viață e frumoasa și merita trăită .... restul e can can
foarte multe orgolii ... și nici un rezultat concret
X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Despre concursuri-trecut si prezent.Dar viitor ?

Mesaj de DumiD »

RSC scrie:...totul e sa nu exagerezi si sa faci din pescuit un motiv pentru dezlegare la imbatare :D
Nu bei, nu prinzi!

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Despre concursuri-trecut si prezent.Dar viitor ?

Mesaj de RSC »

DumiD scrie:
RSC scrie:...totul e sa nu exagerezi si sa faci din pescuit un motiv pentru dezlegare la imbatare :D
Nu bei, nu prinzi!
Vrei sa spui ca toti campionii Romaniei si toti cei care castiga concursuri sunt niste alcoolisti? :D
"Keep it simple!"

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Despre concursuri-trecut si prezent.Dar viitor ?

Mesaj de DumiD »

RSC scrie:
DumiD scrie:
RSC scrie:...totul e sa nu exagerezi si sa faci din pescuit un motiv pentru dezlegare la imbatare :D
Nu bei, nu prinzi!
Vrei sa spui ca toti campionii Romaniei si toti cei care castiga concursuri sunt niste alcoolisti? :D
Nu-i cunosc personal, sa-i etichetez betivi, da' am vazut in delta, la pescari adevarati, care au alte probleme decat shimano sau daiwa :lol: :lol: :lol:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”