Iluminat noaptea pe balta

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
FlorinHiT
Mesaje: 16
Membru din: Mie Ian 21, 2015 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Iluminat noaptea pe balta

Mesaj de FlorinHiT »

Dupa cum spune subiectul, caut o solutie pentru iluminare pe balta.
A vazut cineva de vanzare in romania asa ceva: http://www.gearbest.com/outdoor-lanterns/pp_322051.html ? Sau o alta solutie identica?
Eu unu am vazut numai in afara, respectiv china sau america. Daca comanda e din america mai intra in pret transportul aproximativ 30-40$ plus vama :)
Vazusem acelasi model, care avea in dotare si o telecomanda mica, prin care puteai controla lampa, respectiv oprit/aprins lumina si daca nu ma insel puteai sa reglezi si intensitatea luminii. Ideal era sa fi avut si senzor de miscare, sa vezi pe unde calci noaptea cand suna avertizorii :) .. dar nu asta e problema,ptr ca se poate inseria un senzor la 12V.

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Iluminat noaptea pe balta

Mesaj de pescarusull »

Zici ca e nocturna de la Rapid.
Idea e ca nu cred ca pe toate baltile se permit astfel de solutii de iluminat.
Sunt balti in care in standul de pescuit nu ai voie cu proiectoare sau cu becuri puternice. Doar lanterne in stand insa poti folosi lumina in interiorul cortului sau pavilionului.
Cred ca, chiar aici pe forum am citit ceva de acest gen. Adica reguli privind iluminatul nocturn.
Dar nu mai stiu despre ce balta era vorba si nici daca era regula generala sau doar in cadrul concursurilor.
Oricum pt mine ar fi deranj sa pescuiesc in vecinatatea unui stand unde e lumina orbitoare. Te uiti la vecini si zici ca e ziua. Cand intorci privirea spre avertizorii tai .. vezi numai "cerculete".
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Iluminat noaptea pe balta

Mesaj de arsinel »

Este regula la concursuri cu iluminatul doar in cort. La placere poti sa aprinzi si farurile la masina.
UITE ASA CEVA :

http://www.lanterneprofesionale.ro/ro/p ... -IP65.html

Trepied + un proiector cu led la 12volti de 20w
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Iluminat noaptea pe balta

Mesaj de arsinel »

Ti-am pus linkul informativ.
Eu mi-am luat trepiedul cu tot cu proiector de la bricostore cu 80 de lei. ( dar proiectorul era pt 220v si l-am facut cadou) iar apoi am luat proiector de 20w la 12volti de pe net cu 65 de lei.
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Iluminat noaptea pe balta

Mesaj de shahjaban »

Este super interesanta ....problema este ca nu peste tot se permite asa ceva , dar unde este voie cred ca merita , mai ales daca sunteti mai multi.
Eu am comandat din China , dureaza 6-7 saptamani si la valori asa mici , gen 40 $ nu se plateste taxa vamala ....Eu mi-am luat niste lanterne de cap, niste becuri pe led ,alte maruntisuri .......si nu am platit taxe vamale.....sunt convins ca nici la asta nu platesti ,iar din cate vad nu este nici taxa de transport.....e inclusa in pret .
Incearca si comanda si tine-ne la curent.
Dragos C. - Brasov

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Iluminat noaptea pe balta

Mesaj de eugen dragnea »

din cate banuiesc eu nu esti pescar de competitie, deci pica treaba cu restrictia de iluminat,iar daca pescuiesti si la plantat sau foarte departe ca sa nu influenteze trasaturile solutia este urmatoarea:cel mai ieftin invertor(100-200 lei),rola prelungitor de 50 m (150 lei),bec/neon+cablu+stecher (20 lei),astfel ai 220v si pentru tableta,laptop,telefon etc.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Iluminat noaptea pe balta

Mesaj de pescarusull »

Si mie solutia cu invertor si prelungitor mi se pare cea mai buna varianta.
Plus ca in caz de pana de curent te scoate din necaz si acasa.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

FlorinHiT
Mesaje: 16
Membru din: Mie Ian 21, 2015 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Iluminat noaptea pe balta

Mesaj de FlorinHiT »

pescarusull scrie:Zici ca e nocturna de la Rapid.
Idea e ca nu cred ca pe toate baltile se permit astfel de solutii de iluminat.
Sunt balti in care in standul de pescuit nu ai voie cu proiectoare sau cu becuri puternice. Doar lanterne in stand insa poti folosi lumina in interiorul cortului sau pavilionului.
Cred ca, chiar aici pe forum am citit ceva de acest gen. Adica reguli privind iluminatul nocturn.
Dar nu mai stiu despre ce balta era vorba si nici daca era regula generala sau doar in cadrul concursurilor.
Oricum pt mine ar fi deranj sa pescuiesc in vecinatatea unui stand unde e lumina orbitoare. Te uiti la vecini si zici ca e ziua. Cand intorci privirea spre avertizorii tai .. vezi numai "cerculete".
Referitor la nocturna, incerc sa fiu cat mai scurt la si obiect, daca se poate : Omule, este doar o poza pentru reclama! :)

In alta ordine de ideei, este o Lampa cu led, nu proiector sa faci comparatie cu o nocturna.Si Led-ul ala nu are cum sa aibe 22Wati. De la 4-5W in sus, unui led ii trebuie racire. Uita-te la un proiector pe led si o sa vezi in spatele lui ditai radiatorul si vorbesc de un proiector de 10Wati, numai zic de cele la 50-70W.
Sa fiu sincer nici mie nu-mi place la ca "vecinu" care pescuieste la 1-3 locuri de mine sa fie zi iar la mine bezna totala. Am comandant ceva asemanator ca in link-ul de mai sus, dar o varianta cu telecomanda radio si cu led dimabil, la care poti reduce lumina pana la 25%.

Referitor la interzicerea iluminatului pe balti, am fost pe 3 balti care aveau stalpi de iluminat, aproape la fiecare loc de pescuit si culmea se aprindeau automat cand se intuneca (una dintre ele era Laguna Verde daca nu ma insel). Nu contest faptul ca sunt interdictii pe alte balti.

Intradevar cea mai buna solutie este un convertor 12 to 220V, in cazul in care ai nevoie de 220V ptr diferite device-uri. Dar pana la urma , cam pentru orice device sunt incarcatoare auto la 12V. La o partida de pescuit/ de relaxare, eu unu nu vad rostul tabletelor,laptop-urilor, TV-urilor etc. Un telefon si un radio sa asculti in surdina ce se mai intampla in lumea buna, este arhisuficient pentru mine.
Si iar mi se pare o idee proasta sa folosesti convertorul pe balta pentru o lumina, in conditiile in care sunt solutii destul de ieftine la 12V (fie iluminare, fie incarcatoare ptr tablete/laptopuri, etc) dupa cum am spus, orice device are solutie de incarcare auto....si doi la mana cu convectorul, vei avea un consum dublu (am zis cu indulgenta) daca vei folosii spre exemplu sa-ti incarci tableta cu incarcator de casa. Convertorul consuma si el curent! De ce? Ptr simplu fapt ca ridica tensiunea de la 12V la 220V. Nu o ridica pe ochi frumosi ;)

Raspund un pic la o prococare: Ca esti pescar de weekend, pescar de competitie sau pescar care vine pe balta la ora 10 si pleaca la ora 14, tot PESCAR te numesti :D

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Iluminat noaptea pe balta

Mesaj de eugen dragnea »

Florinele,vad ca le sti pe toate...la ce ne mai consumi timpul inutil?
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”