Intrebare despre comportamentul crapului pe ploaie

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5363
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Intrebare despre comportamentul crapului pe ploaie

Mesaj de Bogdan Zaharia »

Cum influenteaza comportamentul pestelui o ploaie abundenta, cu gheata si cresterea nivelul apei cu 50 cm intr un lac de 20 de ha?
Multumesc frumos pentru raspunsuri
ImagineImagine
BÂZ

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Intrebare

Mesaj de bogdan5 »

Scenariul descris de tine cred ca influenteaza negativ comportamentul/metabolismul pestilor, deoarece modifica in mod semnificativ ph-ul,aciditatea,procentul de oxigen solvit, co2, temperatura si nivelul apei intr-o perioada scurta de timp.O ploaie torentiala de vara e una si alta cu grindina ca in aceasta perioada cand temperatura variaza de la o zi la alta(parerea mea).
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5363
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj de Bogdan Zaharia »

Este vorba de ploaia de joi care a căzut la iasi..pestele nu a vrut sa colaboreze deloc cu pescarii vreo 3 zile și eram curios dacă acest fenomen meteorologic influențează sau nu pestisorii
ImagineImagine
BÂZ

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Intrebare

Mesaj de bogdan5 »

Cred ca fenomenul are acelasi efect indiferent in ce zi a saptamanii se manifesta.
Era normal ca pestii sa nu colaboreze(parerea mea).
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

andronic cristian
Mesaje: 154
Membru din: Lun Feb 08, 2010 19:20
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Intrebare

Mesaj de andronic cristian »

Pentru orice animal (semi)salbatic instinctul de conservare e mai puternic decat cel de hranire.
Ploaia despre care povestesti a adus pe langa multa apa in lac si o scadere brusca a tempeaturii apei din cauza ca ploaia a fost cu gheata si o cantitate mare de aluviuni culese de pe maluri.
Au aparut intr-un interval mic de timp doi factori care au influenta mare asupra pestilor:
-scaderea brusca a temperaturii apei are o influenta mare asupra pestilor, animale cu sange rece, care se indreapta imediat spre o zona care le asigura un maxim de confort termic. Din cate imi inchipui aceasta zona de confort termic nu va fi pe partea de intrare a apei in lac si nici pe fundul acestuia, din cauza ca apa rece e mai grea si se va duce in prima faza pe fundul lacului. Nada pescarilor insa era pe fundul lacului si a ramas singura acolo :lol:
-o cantitate mare de aluviuni intr-un interval scurt de timp duce la tulburarea masiva a apei din lac si genereaza dificultati de respiaratie pentru crapi. Cu siguranta acestia se vor departa pe cat posibil de zona tulbure.
Cred ca pestii s-au mutat undeva in zona digului in masa apei. Oricum erau preocupati sa se puna la adapost, nu sa se hraneasca.
Campion National 2010
Vicecampion National 2013

Remus Munteanu
Mesaje: 195
Membru din: Lun Mai 17, 2010 8:19

Re: Intrebare

Mesaj de Remus Munteanu »

Ce s-a spus mai sus e adevarat in legatura cu comportamentul pestelui in aceste conditii.
Vom vedea la concursul tau ce se va intampla si ce se va prinde.

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5363
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj de Bogdan Zaharia »

De asta am si pus intrebarea, oare atat de grav sa fie ???
Cu o saptamana inainte pestele a raspuns destul de bine mai pe toate zonele de pescuit, apa mica apa mare, imi doresc ca zvonurile sa ramana doar la stadiul de zvon si sa ne putem bucura in continuare de o balta de pescuit si o pista de concurs..nu mai este mult in 2 saptamani ne vom putea face cat de cat o idee..
Multumesc frumos de raspunsuri
ImagineImagine
BÂZ

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”