Lansete Harrison Balista....

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
remus_cta
pescar de competitie
Mesaje: 1331
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 16:20
Puncte: 0
Localitate: constanta
Contact:

Re: Lansete Harrison Balista....

Mesaj de remus_cta »

Concursul de casting de la Darvari- editia 2009
Rezultate finale

Locul 1: Stefan BUCATARU
Echipament - Century FMJ / Shimano Aero Technium 10000 XT & Shimano BBLC
Rezultate - x / 146,7 / 155,4 / x / 165,6
Cea mai buna aruncare: 165,6 m

Locul 2: Iorgos GIORGIADIS
Echipament - Free Spirit Hi-S 200 / Shimano Aero Technium 10000 XT
Rezultate - x / 156,4 / 163,6 / 151,2 / x
Cea mai buna aruncare: 163,6 m

Locul 3: Silviu FLORESCU
Echipament - Free Spirit Hi-S 200 / Shimano Aero Kisu
Rezultate - 160,8 / x / x / 158,1 / 162,1
Cea mai buna aruncare: 162,1 m

Locul 4: Cosmin TUDOR
Echipament - Free Spirit Hi-S 200 / Daiwa Basia
Rezultate - 149,9 / 149,2 / 144,8 / 154,5 / 160
Cea mai buna aruncare: 160 m

Locul 5: Marius DIM
Echipament - Free Spirit Hi-S 200 / Daiwa Basiair
Rezultate - x / 156,2 / 144,7 / 153,5 / x
Cea mai buna aruncare: 156,2 m

Locul 6: Ionel GHELASE
Echipament - Free Spirit Hi-S 200 / Shimano Aero Technium 12000 XT
Rezultate - 140 / x / 141, 9 / x / 155,4
Cea mai buna aruncare: 155,4 m

Locul 7: Tudor ABRUDAN
Echipament - Free Spirit Hi-S 200 / Daiwa Basia
Rezultate - 145,1 / 150,8 / 151, 8 / x / x
Cea mai buna aruncare: 151,8 m

Locul 8: Mihai BAICAN
Echipament - Free Spirit Hi-S 200 / Shimano Aero Technium 10000 XT
Rezultate - 148,4 / x / x / 150,6 / x
Cea mai buna aruncare: 150,6 m

Locul 9: Marius BARBU
Echipament - Free Spirit Hi-S 200 / Daiwa Basiair
Rezultate - x / x / x / 146,5 / x
Cea mai buna aruncare: 146,5 m

Locul 10: Marian CONSTANTIN
Echipament - Harrison Torrix / Shimano Aero Technium 10000 XTA
Rezultate - x / x / x / x / x
Cea mai buna aruncare: x

Aruncarile notate cu x reprezinta aruncari ratate (care au iesit din spatiul de concurs sau la care firul s-a rupt) sau nemasurate (care nu au atins pragul minim de 140 de metri sau pe care concurentul a decis sa nu le masoare).

Tine minte ca la concursul asta au participat unii dintre cei mai buni aruncatori din tara.
Si toti au folosit free spirit hi-s 200 si fmj-uri,bete speciale pentru distante extreme si le-au cuplat cu daiwa basia si shimano aero technium,mulinete facute si ele pentru pescuit la distante extreme.
Sunt pescari care arunca de sute de ori pe an,isi aleg cele mai bune echipamente posibile,incapand de la bat si pana la asezarea firului si ungere lui si cel mai bun a aruncat 165 de metrii. :wink:
Asa ca ai incredere in ce iti zic baietii de aici.

Avatar utilizator
remus_cta
pescar de competitie
Mesaje: 1331
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 16:20
Puncte: 0
Localitate: constanta
Contact:

Re: Lansete Harrison Balista....

Mesaj de remus_cta »

claudiu mi-ai luat-o inainte :lol:
am postat in acelasi timp.eu lucram de 10 minute la articol ca nu il gaseam :lol:

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Lansete Harrison Balista....

Mesaj de oanavictor »

Poate counter-ul era programat sa masoare in ''feet'' :lol: :!:
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

ionescu marian m
Pescar de competitie
Mesaje: 514
Membru din: Lun Dec 28, 2009 22:04
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lansete Harrison Balista....

Mesaj de ionescu marian m »

mentionez inca o data asa a aratat counter-ul si cu asta am pus punct acestui subiect

FloroiuCiprian
Mesaje: 352
Membru din: Lun Mai 26, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Lansete Harrison Balista....

Mesaj de FloroiuCiprian »

Ferea breee vin rachete! :shock: :lol:

Avatar utilizator
miclea cristian
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Feb 16, 2008 18:32
Puncte: 0
Localitate: arad
Contact:

Re: Lansete Harrison Balista....

Mesaj de miclea cristian »

Sa fie 125 m si e bine...!!! :lol: :lol: :lol:
"Cea mai analta datorie a omului este de a cruta animalele de la cruzime"

IonutF
Mesaje: 16
Membru din: Lun Mai 11, 2009 19:16

Re: Lansete Harrison Balista....

Mesaj de IonutF »

deci voi aruncati lejer un teren jumate de fotbal......................
nu aveti simtul realitati :lol:
Ionut Feraru

Avatar utilizator
remus_cta
pescar de competitie
Mesaje: 1331
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 16:20
Puncte: 0
Localitate: constanta
Contact:

Re: Lansete Harrison Balista....

Mesaj de remus_cta »

bai da rai sunteti.nu va mai legati de el ca omu poate nu stie.
@marian
counterul masoara firul in apa.gandestele ca lanseta ajunge la x metrii in apa cu o adancime de y metrii.
firul vine de la sa zicem 5 metrii pe sub apa pana spre mal.se formeaza un unghi care fura mult la counter.
counterul nu numara pana la cati metrii ai aruncat,numara cati metrii de fir a recuperat
ca si idee:

LOCUL 1.........TUDOR COSMIN [TEAM GI-PO] 221,21 M LANSETA FREESPIRIT HI-S 200 MULINETA DAIWA BASSIA
LOCUL 2 ........SILVIU FLORESCU -[TEAM SENZOR]201,21 M LANSETA CENTURY FMJ MULINETA DAIWA BASSIA
LOCUL 3 GHELASE IONEL -[ENERGY-CARP BRASOV] 197,580 M LANSETA HARRISON ,MULINETA SHIMANO BBLC
LOCUL 4 TITE GEORGE [CLUBUL CRAPU]186,06 M LANSETA FREESPIRIT HI-S 200 ,MULINETA SHIMANO AEROTEHNIUM MGS
LOCUL 5 ADRIAN FIRIMITA [CLUBUL PESCARILOR ]185,76 MLANSETA FREESPIRIT ,MULINETA SHIMANO AEROTEHNIUM MGS
LOCUL 6 MARIUS DIN [PITESTI]185,45 M,LANSETA FREESPIRIT HI-S 200,MULINETA DAIWA BASSIA
LOCUL 7 BAICAN MIHAI [PELICANUL ]173,94 M,LANSETA FREESPIRIT HI-S 200 ,MULINETA SHIMANO AEROTEHNIUM MGS
LOCUL 8 MARIAN CONSTANTIN [PELICANUL]166,06 LANSETA HARRISON ,MULINETA SHIMANO BBLC
LOCUL 9-10 RADU BADICA [SPEED CARP]164,24 M,LANSETA FREESPIRIT HI-S 200 ,MULINETA DAIWA BASIA
LOCUL 9-1O IORGOS [GRECIA ]164,24 M ,LANSETA SERT ,MULINETA SHIMANO BBLC
LOCUL 11 PRIPON MIHAI [SPEED CARP ]163,94 M ,LANSETA CENTURY FMJ ,MULINETA SHIMANO BBLC

asa a aratat concursul de casting organizat la darvari cu un an inainte de cel pe care ti l-au dat baietii,cu mica diferenta ca aici s-a masurat cu counterul in apa. :wink:
poti sa te uiti la pescarii care sunt in ambele concursuri sa vezi ca e o diferenta de aprox 50 de metrii intre aruncarea in apa si cea pe pamant.
ps:si eu am impresia ca arunc 160 de metrii si am free spirit hi-s 200 :wink: dar sunt sigur ca media mea reala este pe la 120 de metrii,daca nu un pic mai jos
Ultima oară modificat Vin Feb 12, 2010 20:00 de către remus_cta, modificat de 2 ori în total.
Floyd Patterson a fost culcat la podea de 7 ori intr-o runda
dupa meci a zis:"ei spun ca am fost boxerul care a fost culcat la podea cel mai mult....dar eu le spun ca sunt si cel care s-a ridicat de cele mai multe ori..."

APS TOMIS

ionescu marian m
Pescar de competitie
Mesaje: 514
Membru din: Lun Dec 28, 2009 22:04
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lansete Harrison Balista....

Mesaj de ionescu marian m »

IonutF scrie:deci voi aruncati lejer un teren jumate de fotbal......................
nu aveti simtul realitati :lol:
------------------------------------------iti recomand sa citesti mai bine prima postare am spus ca am aruncat fara forfat doar cu plumb de 120gr ,,fir de022 cu inaintas sufix balistic

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: Lansete Harrison Balista....

Mesaj de doru_croc »

remus_cta scrie:bai da rai sunteti.nu va mai legati de el ca omu poate nu stie.
@marian
counterul masoara firul in apa.gandestele ca lanseta ajunge la x metrii in apa cu o adancime de y metrii.
firul vine de la sa zicem 5 metrii pe sub apa pana spre mal.se formeaza un unghi care fura mult la counter.
counterul nu numara pana la cati metrii ai aruncat,numara cati metrii de fir a recuperat
ca si idee:

LOCUL 1.........TUDOR COSMIN [TEAM GI-PO] 221,21 M LANSETA FREESPIRIT HI-S 200 MULINETA DAIWA BASSIA
LOCUL 2 ........SILVIU FLORESCU -[TEAM SENZOR]201,21 M LANSETA CENTURY FMJ MULINETA DAIWA BASSIA
LOCUL 3 GHELASE IONEL -[ENERGY-CARP BRASOV] 197,580 M LANSETA HARRISON ,MULINETA SHIMANO BBLC
LOCUL 4 TITE GEORGE [CLUBUL CRAPU]186,06 M LANSETA FREESPIRIT HI-S 200 ,MULINETA SHIMANO AEROTEHNIUM MGS
LOCUL 5 ADRIAN FIRIMITA [CLUBUL PESCARILOR ]185,76 MLANSETA FREESPIRIT ,MULINETA SHIMANO AEROTEHNIUM MGS
LOCUL 6 MARIUS DIN [PITESTI]185,45 M,LANSETA FREESPIRIT HI-S 200,MULINETA DAIWA BASSIA
LOCUL 7 BAICAN MIHAI [PELICANUL ]173,94 M,LANSETA FREESPIRIT HI-S 200 ,MULINETA SHIMANO AEROTEHNIUM MGS
LOCUL 8 MARIAN CONSTANTIN [PELICANUL]166,06 LANSETA HARRISON ,MULINETA SHIMANO BBLC
LOCUL 9-10 RADU BADICA [SPEED CARP]164,24 M,LANSETA FREESPIRIT HI-S 200 ,MULINETA DAIWA BASIA
LOCUL 9-1O IORGOS [GRECIA ]164,24 M ,LANSETA SERT ,MULINETA SHIMANO BBLC
LOCUL 11 PRIPON MIHAI [SPEED CARP ]163,94 M ,LANSETA CENTURY FMJ ,MULINETA SHIMANO BBLC

asa a aratat concursul de casting organizat la darvari cu un an inainte de cel pe care ti l-au dat baietii,cu mica diferenta ca aici s-a masurat cu counterul in apa. :wink:
poti sa te uiti la pescarii care sunt in ambele concursuri sa vezi ca e o diferenta de aprox 50 de metrii intre aruncarea in apa si cea pe pamant.
ps:si eu am impresia ca arunc 160 de metrii si am free spirit hi-s 200 :wink: dar sunt sigur ca media mea reala este pe la 120 de metrii,daca nu un pic mai jos
Intreaba-l pe Tudor Cosmin ce fir a folosit (0,20, desi regulamentul era cu 0,25)
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”