Mix pentru spomb

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ursu Florin
Mesaje: 263
Membru din: Mar Apr 14, 2015 23:36
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Mix pentru spomb

Mesaj de Ursu Florin »

Va salut, o sa fac o partida de 72ore la Ruganesti. O sa pescuiesc lansat de pe mal asa ca o sa trebuiasca sa nadesc de pe mal.
M-am gandit sa fac un mix din porumb fiert, grau fiert, ceva seminte de canepa, boilies ( de diferite marimi, sparte , etc ) si micropelete, pentru spomb dupa care sa intretin cu bile din cobra. Intrebarea mea este cu ce lichide pot imbunatii acest mix? Ma gandeam la ceva aditivi, arome, etc.
Ma puteti ajuta cu niste sfaturi ?
Multumesc!
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Mix pentru spomb

Mesaj de Andrei91 »

Cu absolut orice lichid sau pur si simplu le dai simplu ca atare, Csl,Melasa,Extracte marine, lapte de porumb,eu aroma nu as folosii, eventual poti merge pe un activator care contine si aroma plus ce am mentionat mai sus.La fel de bine poti folosii si cu ele neaditivate. La mixul de seminte as renunta la grau sau l-as folosii in procent mic, pe langa porumb cu bob mare, porumb de floricele,canepa,seminte de pasarele,as renunta si la micropeleti si i-as inlocui cu peleti de 5 mm si 8 mm dau un exemplu, peletii sa fie de peste ..

Avatar utilizator
Ursu Florin
Mesaje: 263
Membru din: Mar Apr 14, 2015 23:36
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Mix pentru spomb

Mesaj de Ursu Florin »

Pelete am ceva de peste 4mm si Squid&Pruna 5-8mm, cred ca pana la urma o sa folosesc doar CSL in combinatie cu cele spuse mai sus.
Din ce motiv ai renunta la grau ?
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Mix pentru spomb

Mesaj de petre iulian »

pui in galeata o jumatate/ un kg de bile solubile si apa deasupra .... se dizolva si faci un`terci . Cu acel `terci amesteci sparturile de bile tari si ce vrei tu sa mai dai cu spombul ....

vezi sa nu pui prea multa apa peste bile :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
pescardecrap0308
Mesaje: 295
Membru din: Mie Mar 23, 2016 15:01
Puncte: 0
Localitate: București

Mesaj de pescardecrap0308 »

Scoate semințele din materialul de nădit.Sau dacă tot vrei sa le păstrezi din motive de costuri rezumă te doar la porumb. Peletele este bun dar mergi pe mărimi ceva mai mari 6 8 12. În rest mergi pe bile tari și solubile jumătăți dau întregi de diferite mărimi. Eu asa as face pe ruganesti. Asta dacă vrei sa te adresezi exemplarelor mari ai baltii. Dacă vrei doar sa prinzi atunci păstrează blendul acela de semințe.
Ca și aditiv eu folosesc spomb juice ul de la SDS sau aditivul lui Ciprian Dudila. Csl ul din punctul meu de vedere în afara ca leagă compoziția nu face mare lucru. Sau poți merge pe varianta lui Petre Iulian. Am nădit și eu asa asa de multe ori și am avut rezultate bune
Fir întins

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re:

Mesaj de Vladut Mateianu »

pescardecrap0308 scrie: Csl ul din punctul meu de vedere în afara ca leagă compoziția nu face mare lucru.
:D Total gresit. CSL-ul nu este liant, ba dimpotriva.... dar poate face diferenta, mai ales cand preparam seminte ptr nadit ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”