Permisul de Pescuit ANPA - Intrebari si Raspunsuri

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

lazarini
Mesaje: 81
Membru din: Mie Iun 22, 2005 11:56
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Cum obtin permisul de pescuit ANPA?

Mesaj de lazarini »

Cucu Ionel scrie:Pe site-ul ANPA, mai jos pe pagina, ai procesele verbale cu fiecare zona cu tarii, cu repartizarea luciurilor de apa pe filiale. Care ape nu sant cuprinse in acele tabele atunci alea sant "libere"
Atentie, nu toate apele care nu se regasesc in acele procese verbale sunt neaparat ape libere.
Mai exista o alta categorie, aceea a apelor dobandite de AJVPS-uri in urma unor hotarari judecatoresti prin care ANPA a fost obligata se recunoasca contractele incheiate de acestea prin anii '90 cu Compania Nationala de Administrare a Fondului Piscicol (CNAFP - azi desfiintata).
Din pacate nu exista pe undeva vreo lista publica cu aceste ape, si nici durata pentru care acestea au fost atribuite in baza respectivelor hotarari judecatoresti (teoretic era vorba de o prelungire pentru 5 ani, dar acest termen opereaza pentru fiecare caz in parte).
Si pentru aceste ape se aplica regula permisului de culoare alba emis de ANPA si eliberat de asociatia careia i s-a incredintat respectiva apa in administrare in baza hotararii judecatoresti.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Cum obtin permisul de pescuit ANPA?

Mesaj de ionut72 »

eugen dragnea scrie:
gor965 scrie: Permisul ANPA -albastru e gratis dar nu-ti da voie sa pescuiesti liber decat pe apele neatribuite. Pe restul apelor pe care asociatiile au contract, va trebui ori sa-ti faci permis la respectiva asociatie ori sa platesti taxa de pescuit pe zi catre respectiva asociatie.
Sti ce nu inteleg eu la "sugativele"astea incompetente de la ANPA,daca tot e gratis de ce mai consumam energie si timp inutil sa eliberam un permis?!doar asa ca sa para ca-si merita salariile? nu se putea pescui doar cu buletinul?! Si nu mai bine puneau ei lista scurta cu apele neconcesionate?
Pai, nu, ca nu da bine la imagine! Permisul albastru ANPA se elibereaza "gratuit", dar, coincidenta, tarifele percepute de catre asociatiile carora le-au fost atribuite ape, au crescut cu minimum 30 de lei (valoarea taxei de pana anul trecut) :)

Ce e asa de greu de inteles, am scazut declarativ taxele, desi ele, practic, au crescut!

Si nu asta e cea mai mare problema, as plati bucuros si 500 de lei/an, daca as vedea ca asociatiile chiar fac ceea ce au scris in contractul ala de atribuire: paza, lupta impotriva braconierilor, populari etc. In zona noastra, singura care a facut cate ceva in directia asta (inclusiv actiuni comune cu politia/jandarmeria pentru combaterea braconajului) este APC 21, cea care are in atribuire lacul Snagov.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Cum obtin permisul de pescuit ANPA?

Mesaj de eugen dragnea »

ionut72 scrie: Si nu asta e cea mai mare problema, as plati bucuros si 500 de lei/an, daca as vedea ca asociatiile chiar fac ceea ce au scris in contractul ala de atribuire: paza, lupta impotriva braconierilor, populari etc. In zona noastra, singura care a facut cate ceva in directia asta (inclusiv actiuni comune cu politia/jandarmeria pentru combaterea braconajului) este APC 21, cea care are in atribuire lacul Snagov.
Asta concureaza cu postul meu in care am zis ca sunt dispus sa platesc 99% impozit daca este nevoie si banii sunt folositi corect. :wink:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Cum obtin permisul de pescuit ANPA?

Mesaj de ionut72 »

eugen dragnea scrie:
ionut72 scrie: Si nu asta e cea mai mare problema, as plati bucuros si 500 de lei/an, daca as vedea ca asociatiile chiar fac ceea ce au scris in contractul ala de atribuire: paza, lupta impotriva braconierilor, populari etc. In zona noastra, singura care a facut cate ceva in directia asta (inclusiv actiuni comune cu politia/jandarmeria pentru combaterea braconajului) este APC 21, cea care are in atribuire lacul Snagov.
Asta concureaza cu postul meu in care am zis ca sunt dispus sa platesc 99% impozit daca este nevoie si banii sunt folositi corect. :wink:
Ar concura, daca impozitul ar putea fi platit benevol. Adica sa poata fi si refuzat.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Cum obtin permisul de pescuit ANPA?

Mesaj de Bogdan Timis »

Am reusit sa imi fac permis de pescuit.
A mers repede, la sediul ANPA, doar pe baza unei copii de buletin.

Multumesc pentru informatii tuturor.
Acum sa vedem unde merg la pescuit anul asta in Delta si daca il pot folosi :P
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Cum obtin permisul de pescuit ANPA?

Mesaj de eugen dragnea »

Bogdan Timis scrie: Acum sa vedem unde merg la pescuit anul asta in Delta si daca il pot folosi :P
NU este valabil pe teritoriul ARBDD
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: Cum obtin permisul de pescuit ANPA?

Mesaj de Bogdan Timis »

Stiu, imi trebuie si permis ARBDD.
dar imi trebuie si permisul ANPA pt Delta, nu?
cu alte cuvinte am nevoie de ambele?
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Cum obtin permisul de pescuit ANPA?

Mesaj de eugen dragnea »

Nu,in Delta ai nevoie doar de permis ARBDD.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Cum obtin permisul de pescuit ANPA?

Mesaj de Vali Vesa »

eugen dragnea scrie:Nu,in Delta ai nevoie doar de permis ARBDD.
Plus avizul de la politia de frontiera, on line de pe site-ul lor
https://www.politiadefrontiera.ro/ro/ma ... e-250.html
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Cum obtin permisul de pescuit ANPA?

Mesaj de eugen dragnea »

Vali Vesa scrie:
eugen dragnea scrie:Nu,in Delta ai nevoie doar de permis ARBDD.
Plus avizul de la politia de frontiera, on line de pe site-ul lor
https://www.politiadefrontiera.ro/ro/ma ... e-250.html
Corect,doar daca pescuiesti in zonele de frontiera. Mare atentie dureaza cateva zile pana-l trimit pe mail.
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”