pescuit cu retinere pe balti private

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de nit_matias »

gabi1 scrie:
Am 5 weekenduri petrecute pe o balta fara peste...
Aici ar trebui sa reformulezi.
fara sa prind peste scuze
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

delcea_sergiu
Mesaje: 163
Membru din: Mie Apr 17, 2013 0:13
Puncte: 0
Localitate: Buzau
Contact:

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de delcea_sergiu »

Dan Aron scrie:Merg pe o baltă de 17 ani, aproape sălbatică, și tot nu i-am dat de cap la pescuitul crapului. doar cu navomodel și plantat în malul opus au obținut rezultate oamenii, altfel doar la întâmplare. e doar unul dintre mii de exemple. cand am dat pentru prima dată ,,ca la carte”, am prins 6 crăpceni între 4 și 7 kg. la repetarea exactă a experienței am prins un somn de 7 kg la solubilă de porumb și atât. la alte încercări doar câțiva carași la boabe uscate. și peștele știu că e în baltă. nu de alta dar ocazional îmi mai pleacă cu firul de la undiță și undița rămâne la mine :))
Dar taxa, cum dai taxa?:(

N-am putut sa ma abtin :)) Salutari de la Buzau Dan.

Cred ca o confuzie la mijloc este privind in general plata pentru un serviciu vs plata pt un bun. Insa in cazul pescuitului asa cum a punctat si Matei taxa nu se refera imediat si direct in peste.

george22
Mesaje: 73
Membru din: Dum Mar 11, 2012 20:37
Puncte: 0
Localitate: buzau

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de george22 »

Domnii mei Pescuit inseamna Peste. Sa nu mergi la pescuit pentru a prinde peste, este cum ai face unei fete cu ochiul pe intuneric. Daca platesc taxa cu retinere, inseamna ca vreau sa retin peste. Aici vine marea problema ca foarte multe balti nu au peste sau administratorii fac tot posibilul ca pestele sa ramana in balta. Scuzati-ma domnilor dar daca voi sunteti de acord cu asa ceva imi pare rau eu nu sunt de acord. Sa nu ma intelegeti gresit nu bag in aceeasi oala toate baltile. Avem balti de top recunoscute in toata lumea, eu nu de astea vorbesc. Nu stiu de ce mi le tot dati exemplu mereu. Am pescuit si eu pe ele cu rezultate extraordinare nu am nimic de zis. Dar vedeti ca mai sunt multe alte balti care practica acelasi tarif fara a oferi nimic in schimb. Daca voua va place sa fiti excrocati este OK, mie nu imi place, si voi lua atitudine de fiecare data.
Ultima oară modificat Joi Mai 28, 2015 18:05 de către george22, modificat 1 dată în total.

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2775
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de PallBogdan »

De ce nu incerci in acvarii cu retinere...Metro, Auchan, Carrefour...iti pun si minciog la dispozitie si daca ai noroc, pe care il prinzi tu in ochi mai dolofan si dragut, ala il primesti!

george22
Mesaje: 73
Membru din: Dum Mar 11, 2012 20:37
Puncte: 0
Localitate: buzau

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de george22 »

PallBogdan scrie:De ce nu incerci in acvarii cu retinere...Metro, Auchan, Carrefour...iti pun si minciog la dispozitie si daca ai noroc, pe care il prinzi tu in ochi mai dolofan si dragut, ala il primesti!
Dumnule daca nu ai nimic de spus te rog sa te abtii (cu doi de I se scrie pentru toti care nu stiu inca asta). Sa postezi asa ca sa te afli in treaba parca nu are rost. Nu ai si altceva de facut?

delcea_sergiu
Mesaje: 163
Membru din: Mie Apr 17, 2013 0:13
Puncte: 0
Localitate: Buzau
Contact:

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de delcea_sergiu »

george22 scrie:Domnii mei Pescuit inseamna Peste. Sa nu mergi la pescuit pentru a prinde peste, este cum ai face unei fete cu ochiul pe intuneric. Daca platesc taxa cu retinere, inseamna ca vreau sa retin peste. Aici vine marea problema ca foarte multe balti nu au peste sau administratorii fac tot posibilul ca pestele sa ramana in balta. Scuzati-ma domnilor dar daca voi sunteti de acord cu asa ceva imi pare rau eu nu sunt de acord. Sa nu ma intelegeti gresit nu bag in aceeasi oala toate baltile. Avem balti de top recunoscute in toata lumea, eu nu de astea vorbesc. Nu stiu de ce mi le tot dati exemplu mereu. Am pescuit si eu pe ele cu rezultate extraordinare nu am nimic de zis. Dar vedeti ca mai sunt multe alte balti care practica acelasi tarif fara a oferi nimic in schimb. Daca voua va place sa fiti excrocati este OK, mie nu imi place, si voi lua atitudine de fiecare data.
Cine si ce va obliga sa mergeti pe baltile care stiti ca nu ofera nimic?!
Taxa de retinere va confera dreptul de a retine peste, nu peste!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de gabi1 »

Daca voua va place sa fiti excrocati este OK, mie nu imi place, si voi lua atitudine de fiecare data.
Ok. Ai suficiente modalitati sa iei atitudine:protest in Piata Victoriei, la Ministerul Apelor si Padurilor,sa intri in greva foamei sau sa-ti tai venele pe lung, este alegerea ta...intelegi?
Sa faci prozeliti cu aiureli pe care nu esti capabil sa le percepi e greu.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

george22
Mesaje: 73
Membru din: Dum Mar 11, 2012 20:37
Puncte: 0
Localitate: buzau

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de george22 »

Asa este ai dreptate confuzia este urmatoarea: taxa pentru pescuit este cea de C&R, aceasta taxa iti da dreptul sa pescuiesti pe balta, diferenta este pentru pestele pe care trebuie sa-l retii conform regulilor stabilite de fiecare administrator in parte. Stiu domnilor administratori va simptiti amenintati dar asta este adevarul.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de DumiD »

George ti-am inteles punctul de vedere si te sustin 100% . La prima partida la care platesti taxa de retinere si nu prinzi nimic te rog sa faci o plangere la parchet si una la opc si sa ne zici si noua cum s-au solutionat...ca poate facem si noi...da' te lasam pe tine primul ca tu ai avut ideea, ce zici?

george22
Mesaje: 73
Membru din: Dum Mar 11, 2012 20:37
Puncte: 0
Localitate: buzau

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de george22 »

gabi1 scrie:
Daca voua va place sa fiti excrocati este OK, mie nu imi place, si voi lua atitudine de fiecare data.
Ok. Ai suficiente modalitati sa iei atitudine:protest in Piata Victoriei, la Ministerul Apelor si Padurilor,sa intri in greva foamei sau sa-ti tai venele pe lung, este alegerea ta...intelegi?
Sa faci prozeliti cu aiureli pe care nu esti capabil sa le percepi e greu.

:lol: :lol: :lol: Esti foarte spiritual. Poti sa spui si altceva in legatura cu topicul sau te limitezi la mistoul balcanic?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”