Pescuit de noapte, la temperaturi scazute !

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Eduard Sutu
Mesaje: 538
Membru din: Mie Apr 03, 2013 9:07
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: Pescuit de noapte, la temperaturi scazute !

Mesaj de Eduard Sutu »

Eduard Sutu scrie:"Stratificarea termica" zice asa cum ,pe drept ,ziceti si dumneavoastra domnule ! Uneori crapii nu inteleg asta ! ;)
"Doamna fizica" imi este prietena de ceva timp ... Fir intins !
Pescuitul nu este o " moda ", este pur si simplu placere si relaxare intr-o lume foarte agitata.

Avatar utilizator
Eduard Sutu
Mesaje: 538
Membru din: Mie Apr 03, 2013 9:07
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: Pescuit de noapte, la temperaturi scazute !

Mesaj de Eduard Sutu »

cipibm scrie:[
Pentru ca la adancimi mai mari temperatura apei este constant mai calda (se raceste mai greu) si pestele gaseste confort mai mare pentru el ! ;) (cred eu) ;) Fir intins ! ;)[/quote]

Faza e ca "doamna fizica",spune ca apa calda e mai usoara decat apa rece.Densitatea cea mai mare o are la 4 grade(apa).Din asta rezulta ca intr-un lac in care temperatura apei este mai mare de 4 grade pestele va gasi apa mai calda in straturile superioare.[/quote]"Doamna fizica" imi este prietena de ceva timp ... Fir intins !
Pescuitul nu este o " moda ", este pur si simplu placere si relaxare intr-o lume foarte agitata.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit de noapte, la temperaturi scazute !

Mesaj de Dan Mitranescu »

Apa in marile lacuri si Dunare are acum peste 12 grade.
Pestele se hraneste in primul rand unde are hrana si sta de obicei unde este ferit de pericole.
Nu am gasit niciodata crapul in cea mai adanca apa a unui lac daca acolo nu exista obstacole.
Asa ca eu recomand in sezonul rece sa se caute crapul in zona cu structuri din imediata apropiere a apelor adanci. Daca, sa zicem, pomii sunt pe 2-3m, crapii o sa ii gasim numai aici, chiar daca de la pomi substratul pleaca oblig pana la o adancime de 15m.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Pescuit de noapte, la temperaturi scazute !

Mesaj de Vladut Mateianu »

CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Pescuit de noapte, la temperaturi scazute !

Mesaj de oanavictor »

Dan Mitranescu scrie:Apa in marile lacuri si Dunare are acum peste 12 grade.
Pestele se hraneste in primul rand unde are hrana si sta de obicei unde este ferit de pericole.
Nu am gasit niciodata crapul in cea mai adanca apa a unui lac daca acolo nu exista obstacole.
Asa ca eu recomand in sezonul rece sa se caute crapul in zona cu structuri din imediata apropiere a apelor adanci. Daca, sa zicem, pomii sunt pe 2-3m, crapii o sa ii gasim numai aici, chiar daca de la pomi substratul pleaca oblig pana la o adancime de 15m.

foarte corect ......restul sunt povesti povestite si neadaptate .
unde sunt structuri in apa ,copaci .......in mod cert este si hrana fiind ales ca si loc de hibernare cu mult timp inainte sa inghete .
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit de noapte, la temperaturi scazute !

Mesaj de pycostef »

Multumesc mult de sfaturi tuturor...o sa tin cont de ele...o sa revin cu rezultatele
<*)))))><{
Ene Stefan

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Pescuit de noapte, la temperaturi scazute !

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mitranescu scrie:Apa in marile lacuri si Dunare are acum peste 12 grade.
Mai pune Dane,mai pune...apa se raceste de 10 ori mai greu decat aerul,apa are acum o medie de 18 grade celsius (atentie,vorbim de medie termica masurata cu termometrul,nu cand te speli pe maini de groundbait),este corespondentul lunii Mai...problema este ca s-a "jmekerit" cumatrul crap,nu mai mananca orice cum o facea imediat dupa hibernare...
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit de noapte, la temperaturi scazute !

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Dan Mitranescu scrie:Apa in marile lacuri si Dunare are acum peste 12 grade.
Mai pune Dane,mai pune...apa se raceste de 10 ori mai greu decat aerul,apa are acum o medie de 18 grade celsius (atentie,vorbim de medie termica masurata cu termometrul,nu cand te speli pe maini de groundbait),este corespondentul lunii Mai...problema este ca s-a "jmekerit" cumatrul crap,nu mai mananca orice cum o facea imediat dupa hibernare...
http://www.afdj.ro/ro/cotele-dunarii

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”