Pescuit pe pandemie

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Lucian SV »

serbanionut scrie:
Mar Mar 31, 2020 10:17
Am citit acest articol si mi se pare cel mai bun dintre toate pe care le-am citi pana acum:
https://m.luju.ro/la-un-pas-de-legea-ma ... P1RLv6qoG0
Nu mai speriati lumea ca daca iesi din casa o sa mori.
Evident ca daca se îmbolnăvesc doctorii de acest virus, si merg la lucru, unde oamenii sunt deja bolnavi(intretinuti de aparate) o sa ai multe decese, si daca ar fi vorba de gripa normala.
Așa bărbate, ia-te după Savaliuc, e un mare virusolog. De fapt se pricepe la toate.
Cred că e mai bine fiecare să privească cu ochii lui la realitatea care-l înconjoară și nu prin ochii altuia.

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Dan Serban »

Lucian SV scrie:
Mar Mar 31, 2020 12:52

Cred că e mai bine fiecare să privească cu ochii lui la realitatea care-l înconjoară și nu prin ochii altuia.
aia zic! :wink:
Pescar de rând

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Vladut Mateianu »

gabize scrie:
Mar Mar 31, 2020 10:49
Din experenţa Italiei, Spaniei şi SUA vs Coreea de Sud şi China, sistemul medical poate rezista dacă există disciplină în rândul populaţiei şi respectă "distanţarea socială" (sună ca naiba...). Cu cât interacţionăm mai puţin, cu atât "explozia" e mai lentă.
Totodată, e imposibil să opreşti totul într-o ţară, pe termen lung. E nevoie de economie, de industrie, de comerţ, construcţi şi... multe altele. Sper ca nebunia asta să ne fure cât mai puţin timp.

Dar adevărul trist e că toţi bâjbâie. Unii spun că virusul e pistol cu apă, nu e de speriat, în timp ce alţii afişează liste lungi de morţi, zilnic. Nu există tratament, se tot încearcă diferite abordări, deocamdată niciuna concludentă. Iar dezvoltarea unui vaccin sau medicamet eficient necesită timp. Dacă luăm în calcul şi producţia lor pe scară largă, distribuţia lor către MILIARDE de persoane... pare departe momentul. Iar până atunci, trebuie să ne păzim singuri. Şi trebuie să conştientizăm că deciziile noastre îi influenţează şi pe alţii.
Eu rămân la părerea mea: e rău că trebie să stăm izolaţi, pierderile materiale sunt mari, efortul psihic la fel. Dar ce altă soluţie există? Sistemul medical din România nu e pregătit să lupte. Aşa că doar un comportament social adecvat poate face diferenţa. Dacă greşesc, îmi asum. Dar indiferent cum întorc lucrurile, e singura soluţie, la îndemână, pe care o întrevăd: "distanţarea socială".
Aşa că, dacă s-a stabilit să nu ne deplasăm fără motive, hai să fim solidari şi să facem asta. Oricum nu avem altă alternativă. E greu, e fustrant să nu poţi face ceea ce-ai făcut o viaţă. E greu să nu ieşim nici măcar după un pachet de ţigări. E greu să admitem că ceea ce era normal cândva, acum e... risc. Putem face socializare pe platformele electronice dedicate. Iar mersul la jogging, tenis, pescuit, fotbal etc. să-l lăsăm pentru când totul s-a liniştit. Şi să sperăm că revenim curând la normal.
Cert e că, indiferent câte frustrări am acumula, indiferent de starea emoţională a fiecăruia, nu merită să ne pierdem cumpătul. Şi nici să interacţionăm cum, de altfel, n-am face-o în alte circumstanţe, normale.
Şi să sperăm că ne vedem cât mai curând pe baltă! TOŢI!
Până atunci, vă doresc să fiţi sănătoşi. E, cred, cel mai important lucru în astfel de momente.
Felicitari ptr postare. Ai cam spus tot ce era de spus despre acest subiect. Respect.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

serbanionut
Mesaje: 582
Membru din: Mie Feb 08, 2012 22:41
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de serbanionut »

Lucian SV scrie:
Mar Mar 31, 2020 12:52
serbanionut scrie:
Mar Mar 31, 2020 10:17
Am citit acest articol si mi se pare cel mai bun dintre toate pe care le-am citi pana acum:
https://m.luju.ro/la-un-pas-de-legea-ma ... P1RLv6qoG0
Nu mai speriati lumea ca daca iesi din casa o sa mori.
Evident ca daca se îmbolnăvesc doctorii de acest virus, si merg la lucru, unde oamenii sunt deja bolnavi(intretinuti de aparate) o sa ai multe decese, si daca ar fi vorba de gripa normala.
Așa bărbate, ia-te după Savaliuc, e un mare virusolog. De fapt se pricepe la toate.
Cred că e mai bine fiecare să privească cu ochii lui la realitatea care-l înconjoară și nu prin ochii altuia.
Prin ochii mei iti zic, cunosc 3 persoane infectate care nu au nimic au trecut ca prin o raceala.
Cunosc caz de persoana ajunsa in spital si infectata acolo.
La noi stirile sunt cat se poate de apocaliptice si facebookul la fel.

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de popescu59 »

"distanţarea socială"-
Asta recomanda cine ??Cei care au inters aia recomanda asa ceva . Solutii ereau si sunt destule si mult mult mai eficiente decit distantarea sociala . Dupa mine varinata cu toti bolnavii de coronavirus sa ii mute la Constanta este ce-a mai buna . Sunt sute de hoteluri goale golute unde se pot caza majoritatea inbolnavitilor , Facut cartier general acolo transferati medici si usor usor se va izola virusul , Sacrifici o zona din tara dar ai sperante ca se va reusi ceva ,(exact cum au facut chinezii ) au sacrificat 1 oras si au salvat o tara , o fi bine ? Asa ca solutii sunt si altele destul de bune dar nu se vrea ichiderea focarului intr-un singur loc NU NU se vrea haos se vrea nesiguranta numai asa se poate manevra populatia dupa bunul plac al unora . In concluzie scopul este ca economia sa ajunga in colaps maxim dupa care vor veni citiva investitori , Hi Kuan LI , Don Chi Sen etc care vor cumpara la preturi de nimic tot ce fabrica bani si vor deveni stapinii lumi noi , Am auzit ca in Bucuresti citiva investitori din Dragonu Rosu sunt interesati de cumpararea citorva cluburi renumite si a hotelurilor de renume . Daca se va intimpla asta Bucurestiul va deveni oras CHINEZESC fara probleme .

Restul e cancan.

Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de gabize »

serbanionut scrie:
Mar Mar 31, 2020 14:34
Prin ochii mei iti zic, cunosc 3 persoane infectate care nu au nimic au trecut ca prin o raceala.
Cunosc caz de persoana ajunsa in spital si infectata acolo.
La noi stirile sunt cat se poate de apocaliptice si facebookul la fel.
Mulţi sunt asimptomatici, mulţi dezvoltă forme uşoare, DAR, şi aici insist, UNII MOR!
Prefer să nu testez din care categorie fac parte.
Susţin pescuitul catch & release!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Dan Mitranescu »

Trebuie sa vedem si partea buna a lucrurilor. Virusul asta nou a nimicit toate celelalte virusuri care generau pneumonia. Le-a decimat efectiv.
Sa vrei sa mori de pneumonie normala si nu mai ai cum. Nici macar un deces din cauza pneumoniei generata de alt virus!

Daca in acest an vor muri mai putin de 4 MILIOANE de oameni de pneumonie, asa cum mor in medie anual, logic, este mai bine sa tinem virusul acesta nou activ. Sunt 40.000 de decese pana acum. DE 100 de ori mai putin.

Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de gabize »

Nu uita curba de crestere a imbolnăvirilor si a deceselor.
Susţin pescuitul catch & release!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de Dan Mitranescu »

gabize scrie:
Mar Mar 31, 2020 16:28
Nu uita curba de crestere a imbolnăvirilor si a deceselor.
Nu am uitat de ea. Numai ca lucrurile trebuiesc studiate in ansamblu. asa cum trebuie sa ne speriem de cazurile de decese provocatede pneumonie cand ni se arata la televizor, dar pe de alta parte trebuie sa le studiem si raportat la statistici.

Asa si cu graficele astea. Daca este sa ne raportam la un anumit moment, teoretic moare toata lumea. Nu scapa niciunul.
Totusi, daca studiezi un astfel de grafic intr-un cilu complet, de exemplu cel din China, lucrurile vor fi putin altfel.

Astea sunt simple de studiat.
Daca mergi mai departe cu logica, observi ca absolut tot ce se intampla real si DEOSEBIT fata de ce se intampla in mod normal, este ce isi dorea Trump in plenul ONU.
Poate multi nu constientizeaza, dar presedintele celei mai puternice tari vorbea cu teama despre ceva. Niciodata un presedinte al Americii nu a vorbit cu teama, nici in fata terorismulu si nici in fata altor tari. Acum ii era teama si cerea tarilor sa se apere de ceva ce nu se poate controla, sau ce nu putea sa controleze el si tara lui. Si nu era corona atunci.
Poate a gasit solutia. Cel putin asa se contureaza.

Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: Pescuit pe pandemie

Mesaj de gabize »

Mulți spun că din China nu s-a raportat corect.
Iar Trump nu e tocmai un monument de logică și onestitate.
Susţin pescuitul catch & release!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”