sfaturi alegere lansete parabolice

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:
Dan Mitranescu scrie: Asta cu lansetele moi ca "dau placere" este scoasa de neputinta producatorilor din domeniu a fabrica lansete rigide, usoare, rezistente si la un pret bun. Prefera sa induca pescarilor o conceptie ce nu poate fi argumentata ( "placerea" ) pentru a vinde lansete ce se fabrica la costuri mici si care permit un adaos mare. :wink:
Si aia cu lansetele pari din carbonu' cel mai carbon care arunca pe luna si castiga concursuri pe banda rulanta doar pentru ca arunca departe si costa 5 lei e scoasa de aia care nu pot sa conceapa o lanseta mai complexa. Scot pari si aia-i vand. Inca functioneaza trendul dar sper ca nu pentru mult timp.
Pan' la urma e ok, e piata si pentru asta.
Nu mai fi asa radical. Sunt multi pescari care pescuiesc altfel. Nu arunca pe luna, nu viseaza sa castige braile, n-au pruni de scuturat cu clasicul 3.90m, minim 3.75lbs(ca 3.5e deja fumat).
@marius84
Lansetele parabolice pe care le cauti nu te ajuta la stilul de pescuit pe care zici ca-l practici. Sa intepi, de fapt doar sa aduci plumbul de la 200 de m cu o lanseta moale e chin. Mai bine cauti un 3.90, 3lbs sau 3.60 tot 3.lbs. E un compromis care te va ajuta si la un eventual pescuit lansat si vei putea controla pestele la pescuitul plantat.
Lansetele de 3.30-3.60 maxim 2.75 lbs se preteaza la pescuitul marginal, fie ca-i pe lac fie ca-i pe rau.
Iti scriu toate astea pentru ca am fost in situatia ta acum multi ani si acum am lansete de 3.90, 3lbs pentru pescuit (relativ)departe (fie lansat, fie plantat) si unele de 3.00 3lbs si 3.30, 275 lbs pentru rauri si pescuit aproape pe balti. Doar eu stiu cat le-am cautat prin Europa - in Romania rar gasesti lansete sub 3.5lbs, indiferent de lungime(situatia pare-se ca se imbunatateste anul asta dar asta-i alta discutie).
Albert, tu in afara faptului ca ai ceva cu mine, esti departe de orice notiune de pescuit. Ai mai auzit asta de la pescari vechi, dar acum sunt nevoit sa-ti aduc aminte si eu. Esti genul de forumist de care imi este sila ( nimic personal, vorbesc in general ) in momentul in care incerc sa ma informez pe internet, pentru diferite lucruri pe care nu le stapanesc. In afara incercarilor de a te autosugestiona ca achizitiile facute de tine au fost gandite si bazate pe experienta ( ciuciu ), nu spui nimic concret din experienta ta, lucruri de care te-ai lovit, ca apoi sa le elimini.
Eu macar munces dovedit in sportul asta ( si cu ceva rezultate ) de zeci de ani, muncesc in a face lansete care sa ajute pescarul, nu sa le ia ochii ( dovedit si asta de toata activitatea mea din domeniu ) si pe deasupra imi folosesc si numele real, situatie in care daca vorbesc ca prostul, am mult de pierdut. Poate gresesc, dar macar am cu ce sa-mi justific gandirea. Nu vin cu fetisuri pe internet.

Si asa intre noi doi, ca sa nu ne auda altcineva :
De ce un plumb se aduce mai greu de la distanta atunci cand lanseta este moale ? Numai tu stii ! M-am prins, aduci plumbul din bat. Daca ai batul moale zice lumea ca ai peste... Sau ... de ce lumea, este suficient sa fii convins tu de asta pentru o partida reusita. :)

Te mai bagi si in discutii despre lansete. Tot ce intelegi despre o lanseta tare si usoara este ca arunca pe luna ?! Este adevarat ca este principalul avantaj de care este clar ca nu ai putut niciodata sa beneficiezi, dar mai sunt si altele de care nu ai aflat : controlul pestilor mai usor de facut, eliminarea unei lansete de nadit, aruncarea momitoarelor sau a sacilor solubili de dimensiuni mari atunci cand strategia de nadit o cere, ...

Si hai sa-ti spun cum sta treaba si cu facutul de lansete, ca mai nou te pricepi si la asta. Incearca sa gasesti "prin Europa" si pe unde mai suferi tu ca nu gasesti ce-ti trebuie pe piata din Romania, o lanseta de 400g si care sa tinda catre 4 lbs, poate si mai bine. Cat costa ? Chiar nu intelegi din asta ca sunt greu de facut lansete usoare si rigide. Ia cauta si pe la stationar ce vor pescarii priceputi. Tot blegi din astea care iti aduc fericire atunci cand faci drill cu plumbul ? Nu pescare, si acolo se cauta tot cat mai rigide si cat mai usoare. Incearca sa vezi cat costa o undita de acest fel. Ajung si la 1000 euro pentru cunoasterea ta. Sunt convins ca o undita din 70 de tronsoane , din aia care se face mica la transport si eventual pe care sa o gasesti numai Patagonia, este fix alegerea ta, mai ales daca reusesti sa ii unesti spicul cu varful. Totusi hai sa incercam sa dam sfaturi celor care vor sa se bucure de cat mai multe drilluri cu pesti, nu cu plumbul ...

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de Albert »

Dan Mitranescu scrie: Albert, tu in afara faptului ca ai ceva cu mine, esti departe de orice notiune de pescuit.
Dooomnu' Dan, iar te premiezi. Putin imi pasa de tine, esti doar inca un user pe un forum.Ti-am mai explicat si-n alte topicuri ca te crezi mult prea important.
Dan Mitranescu scrie: Esti genul de forumist de care.....
..nici de parerea ta despre mine nu-mi pasa. Tot rupi tasta facandu-ma in fel si chip. E alegerea ta, te face sa te simti mai bine..be my guest.

Restul plologhiei e total irelevanta. Eu nu-ti contest experienta sau expertiza cand vine vorba despre pari chinezesti, lanseuri pe luna, mamaliga sau braile.
Tot ce vreau sa-ti spun e ca esti off-topic. Omul intreaba despre lansete "moi" tu hop-tzop ii recomanzi pari si palugi. Daca se poate chinezesti. Si sa scrie cu H pe ei. Cred ca si daca apare un topic despre tochitura te bagi si acolo sa recomanzi Hakuio de 3,90 musai 4 livre.
Despre cum vad eu pescuitul si experienta mea in domeniul asta poti vedea in ceea ce scriu. Mie nu-mi place sa ma laud si sa desconsider pe oricine pe motiv ca...d-aia. Ca tu nu esti capabil sa intelegi sau pur si simplu nu esti de acord e fix problema ta. Traiesc si pescuiesc foarte bine chiar daca marele Mitranescu ma cearta ca nu stiu nush ce. Nu esti genul de user cu care sa merite sa discut despre asta.
Totusi, de la ultimele noastre discutii, te vaz blocat in aceleasi perceptii si idei asa ca-ti repet: ai nelamuriri, intreaba. Poate pot chiar eu sa te ajut cu una-alta. Daca nu, se mai gasesc alti useri care sa-ti explice ca pescuitul nu se rezuma la pari..lanseuri...luna..braile..China.

costi02
Mesaje: 252
Membru din: Lun Mai 03, 2010 19:16
Puncte: 0
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de costi02 »

Eu am avut daiwa black widow 3.6m si 3lbs, va spun erau bijuterii, la crapi de 3-6 kg se arcuiau aproape ca federele, am fost super multumit de ele. Dar, aici este problema, nefiind un pescar cu multe partide, unde tehnica lansarii lasa de dorit, nu reuseam sa dau "in mal", si eu trebuia sa ma multumesc cu pesti de 3-6 kg, iar vecinu de stand cu 8-12kg. Le-am avut incaltate cu navi xtb, dar sa nu credeti ca am castigat mare lucru, dar pentru "placerea" drilului meritau tot efortul. Intre timp am trecut la mad d-efender 3.6m de 3.25lbs, un set si mad d-efender II 3.9m de 3.5 lbs, si in felul asta cred ca pot sa acopar cam tot ce-mi trebuie. Poate ca e mai scump, sa ai doua seturi, dar asa cred ca am acoperit cam tot ce inseamna pescuit de placere, fara sa inclin spre pescuitul de competitie, unde este cu totul alta mancare de peste.
Recomandarea mea dam d-fender 3.6m de 3.25lbs.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de Dan Mitranescu »

Albert scrie:
Dan Mitranescu scrie: Albert, tu in afara faptului ca ai ceva cu mine, esti departe de orice notiune de pescuit.
Dooomnu' Dan, iar te premiezi. Putin imi pasa de tine, esti doar inca un user pe un forum.Ti-am mai explicat si-n alte topicuri ca te crezi mult prea important.
Dan Mitranescu scrie: Esti genul de forumist de care.....
..nici de parerea ta despre mine nu-mi pasa. Tot rupi tasta facandu-ma in fel si chip. E alegerea ta, te face sa te simti mai bine..be my guest.

Restul plologhiei e total irelevanta. Eu nu-ti contest experienta sau expertiza cand vine vorba despre pari chinezesti, lanseuri pe luna, mamaliga sau braile.
Tot ce vreau sa-ti spun e ca esti off-topic. Omul intreaba despre lansete "moi" tu hop-tzop ii recomanzi pari si palugi. Daca se poate chinezesti. Si sa scrie cu H pe ei. Cred ca si daca apare un topic despre tochitura te bagi si acolo sa recomanzi Hakuio de 3,90 musai 4 livre.
Despre cum vad eu pescuitul si experienta mea in domeniul asta poti vedea in ceea ce scriu. Mie nu-mi place sa ma laud si sa desconsider pe oricine pe motiv ca...d-aia. Ca tu nu esti capabil sa intelegi sau pur si simplu nu esti de acord e fix problema ta. Traiesc si pescuiesc foarte bine chiar daca marele Mitranescu ma cearta ca nu stiu nush ce. Nu esti genul de user cu care sa merite sa discut despre asta.
Totusi, de la ultimele noastre discutii, te vaz blocat in aceleasi perceptii si idei asa ca-ti repet: ai nelamuriri, intreaba. Poate pot chiar eu sa te ajut cu una-alta. Daca nu, se mai gasesc alti useri care sa-ti explice ca pescuitul nu se rezuma la pari..lanseuri...luna..braile..China.
Eu recomand in primul rand pentru ca din asta traiesc, pe urma pentru ca este lucrul pe care l-am invatat cu placere zeci de ani, pentru ca ce spun este aprobat prin alegerile facute de majoritatea pescarilor cu rezultate de la noi ( nu neaparat concursuri, chiar si sacosarii ).
Motivul pentru care recomanzi tu ceva care este ? Sau pe ce se bazeaza ? Nu stia lumea ca esti un pretentios in materie, ca nu-ti ajunge piata din Romania si nu stiai cum sa spui asta?
Sau ceva ? Da un singur argument plauzibil in care sfatuiesti pe cineva sa faca alegeri pe bani destul de importanti. Chiar si asa se pot face recomandari, dar in niciun caz atacand un alt domeniu( cel practic ).
Nu intelegi ca fanteziile tale pot indruma gresit pe cineva care doreste sa pescuiasca eficient. Ca de pescuit plumbi se descurca oricine , fara niciun sfat.
Pescuitul nu se rezuma la nimic si nu a spus nimeni tampenia asta. Fiecare pescuieste cu ce vrea, in ce stil doreste si la ce specie prefera. Numai sa presupui o comparatie a placerilor fiecaruia mi se pare o prostie.
Aici vorbim de lucruri practice, pentru ca astea se pot recomanda. Asta fac eu. Ce cauti tu aici. Esti user si este suficient , nu este asa ?

P.S. Acum realizez ca deranjul tau poate sa provina de la expresia folosita de mine in mesajul care te-a provocat : "gaina batrana face ciorba buna cu un morcov ( de fraier ) tanar " . Daca aceasta este cauza, imi cer cu toata sinceritatea scuze.

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de razvan u. »

Albert,
Nu te lasa.
Fa o analiza pe text repede.....cu citate si raspuns la fiecare fraza cum numai tu stii.
C. S. PELICANUL

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de pescarusull »

Deci exista un subiect recent in care Dan Mitranescu recomanda achizitionarea lansetelor FL Strategist in defavoarea Mtx8.
Si dupa cate stiu eu pe FL-uri nu scrie cu H.
Asa ca nu cred ca poate fi acuzat de subiectivism.
Este parerea lui cum ca lansetele mai rigide sunt mai eficiente si din cate am observat pe pielea mea inclin sa-i dau dreptate.
Asta lasand la o parte faptul ca are "ceva experienta" in ale pescuitului.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
mihai turiac
Mesaje: 582
Membru din: Vin Mar 21, 2014 0:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de mihai turiac »

Pai in primul rand batul trebuie sa te ajute sa ajungi acolo unde stau pestii, de obicei acolo unde este mai liniste si le mai da cate unul de mancare adica spre malul de vis-a-vis.....asta in cazul in care nu vrei sa risipesti timp si resurse sa aduci pestele acolo unde poti tu sa arunci, ce rost are sa te uiti la vacinii tai care prind peste si sa te consolezi cu gandul "da sa vezi ce frumos o sa se indoaie la mine".... Asta in care o sa ai bulanul sa ai o trasatura.
Friends Carp Team

Today is the oldest you've ever been
And
The youngest you'll ever be again

Avatar utilizator
Ursu Florin
Mesaje: 263
Membru din: Mar Apr 14, 2015 23:36
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de Ursu Florin »

pescarusull scrie:Deci exista un subiect recent in care Dan Mitranescu recomanda achizitionarea lansetelor FL Strategist in defavoarea Mtx8.
Si dupa cate stiu eu pe FL-uri nu scrie cu H.
Asa ca nu cred ca poate fi acuzat de subiectivism.
Este parerea lui cum ca lansetele mai rigide sunt mai eficiente si din cate am observat pe pielea mea inclin sa-i dau dreptate.
Asta lasand la o parte faptul ca are "ceva experienta" in ale pescuitului.
Mie mi-a recomandat Dan Fl in loc de MTX. Dar am zis sa ii fac in ciuda si am luat MTX :))
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de Albert »

Dan Mitranescu scrie: Eu recomand in primul rand pentru ca din asta traiesc, pe urma pentru ca este lucrul pe care l-am invatat cu placere zeci de ani, pentru ca ce spun este aprobat prin alegerile facute de majoritatea pescarilor cu rezultate de la noi ( nu neaparat concursuri, chiar si sacosarii ).
Iarta-ma, chiar nu credeam ca cineva poate macar sa afirme ca stie toti pescarii din Romania. Ce sa mai...esti bun :lol:
Dan Mitranescu scrie: Motivul pentru care recomanzi tu ceva care este ? Sau pe ce se bazeaza ?

Da-mi voi sa cred ca esti putin ignorant: inafara de majoritatea pescarilor cu rezultate de la noi ( nu neaparat concursuri, chiar si sacosarii ) exista multi altii care-s mai modesti. Mult mai multi. Dintre care fac si eu parte. D-aia mai apar si eu, cu unele recomandari.
Dan Mitranescu scrie: Nu stia lumea ca esti un pretentios in materie, ca nu-ti ajunge piata din Romania si nu stiai cum sa spui asta?
Ba stia, cum nu? Bine nu acea majoritatea pescarilor cu rezultate de la noi ( nu neaparat concursuri, chiar si sacosarii ).
Ce nu vrei tu sa intelegi sau sa accepti e ca sunt multi oameni care vor sa pescuiasca intr-un anumit fel. Sunt multi care nu vor sa dea departe, sa prinda tone de ciortani si sa participe la "concurusuri" si "campionate". Pe mine ma amuza superioritatea asta si "siguranta" cu care recomanzi tu aceiasi chestie indiferent de ce vrea omul. Lasa-ne pe noi sa vorbim despre parabolice, 11 sau 10ft si 1,75 sau 2,75lbs. Sunt niste joarde si un stil de pescuit care nu ameninta majoritatea pescarilor cu rezultate de la noi ( nu neaparat concursuri, chiar si sacosarii ) asa ca ne poti ignora fara sa suferi.
Dan Mitranescu scrie: Aici vorbim de lucruri practice, pentru ca astea se pot recomanda. Asta fac eu. Ce cauti tu aici. Esti user si este suficient , nu este asa ?
Ce caut eu aici?! Hahaha :) Vorbesc despre lansete parabolice.Ba chiar despre unele pe care le-am folosit. Tu ce cauti aici?! Folosesti, ai folosit, vinzi, ai vandut, aduci sau ai adus de la chinezi lansete parabolice?! A, nu? Pai ?
Dan Mitranescu scrie: Acum realizez ca ...
Ntz. Nu realizezi nimic. Lasa citatele pentru bogdan5 sau gabi1 care din asta traiesc, tu spune-ne despre majoritatea pescarilor cu rezultate de la noi ( nu neaparat concursuri, chiar si sacosarii ). Aici recunosc ca te pricepi si nu te poate combate nimeni. Plus ca esti la fel de off-topic precum cei cu citatele.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi alegere lansete parabolice

Mesaj de Albert »

razvan u. scrie:Albert,
Nu te lasa.
Fa o analiza pe text repede.....cu citate si raspuns la fiecare fraza cum numai tu stii.
Razvan, la fel de incisiv si on-topic cum te stiam. Ba esti aproape la fel de coerent ca si atunci cand anunti completarea listelor pentru concursurile pe care le organizaezi.
Tine-o tot asa!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”