Sonar Deeper Pro+

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bibi_cs
Mesaje: 52
Membru din: Mie Oct 25, 2017 3:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Sonar Deeper Pro+

Mesaj de bibi_cs »

Ce părere aveți despre sonarul Deeper Pro + ?
Ma interesează sa achiționează sonarul acesta pentru a vedea substratul și pragurile de pe balta , pescuind de pe mal.

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2006
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sonar Deeper Pro+

Mesaj de Claudiu Garlea »

Salut,

Iti recomand sa citesti urmatorul topic, acolo unde am postat si cateva poze.

comentarii-echipament-crap-f6/deeper-pr ... 57493.html

Ca si varianta de Deeper pentru pescuitul lansat, recomand varianta aceasta
http://www.totalfishing.ro/sonar-deeper ... 00316.html
Este insotita de un cleste Gerber, dar si de suportul pentru smartphone (pentru a se prinde pe lanseta) dar si un capac fluo (pentru a il putea repera mai usor noaptea).

DAN BERHECI
Mesaje: 218
Membru din: Joi Mai 05, 2011 15:43
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Sonar Deeper Pro+

Mesaj de DAN BERHECI »

Mai exista varianta Vexilar.
Ar fi bine daca cineva care le-a utilizat pe ambele si ar putea sa spuna care este mai ok.

mi20r
Mesaje: 22
Membru din: Dum Apr 29, 2012 12:36
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: Sonar Deeper Pro+

Mesaj de mi20r »

Am eu Vexilar-ul. E bun la aratat adancimea, insa conul ultrasonic este de 30 de grade. La Deeper parca este mai mare.
Il pot lansa fara emotii pana pe la 60 de metri, are o aripioara in spate si nu zboara prea drept. Cand l-am fortat in lanseu cu spod-ul inelul de prindere s-a deformat si scula a avut parte de cel mai lung zbor din existenta lui. Noroc ca batea vantul din fata si mi l-a adus la mal. Are un Led verde deasupra si l-am putut repera unde a ajuns, fiind noapte afara.

Avatar utilizator
esoxclub
Mesaje: 46
Membru din: Vin Dec 07, 2012 19:47

Re: Sonar Deeper Pro+

Mesaj de esoxclub »

bibi_cs scrie:Ce părere aveți despre sonarul Deeper Pro + ?
Ma interesează sa achiționează sonarul acesta pentru a vedea substratul și pragurile de pe balta , pescuind de pe mal.
Salut. Sonarul este foarte bun pentru a vedea praguri si tipul substratului. Anul trecut am folosit Sonarul deeper pro+ imprumutat de la un prieten. Ce am observat eu dupa folosire:
1) in functie de telefon poti prinde semnal wifi pina in 50 m cu telefon cubot echo sau pina in 80 m cu tel iphone 6 pe aceasi locatie.
2) pentru acuratete sonarul trebuie tras incet.
3) poti face harta batimetrica (subacvatica) daca ai un lac pe care il frecventezi des.
4) nu deranjezi locul de pescuit asa de mult cum ai face cu un plumb cu marker .
5) poti verifica daca ai pesti pe patul de nada. E bine aici sa arunci sonarul dincolo de patul de nada si apoi treci cu sonarul pe deasupra, in felul acesta nu sperii eventualii pesti de pe patul de nada.

Am cumparat si eu unul. Fire intinse!

Raresh1337
Mesaje: 10
Membru din: Joi Apr 04, 2019 15:17

Re: Sonar Deeper Pro+

Mesaj de Raresh1337 »

esoxclub scrie:
Sâm Feb 02, 2019 10:39
bibi_cs scrie:Ce părere aveți despre sonarul Deeper Pro + ?
Ma interesează sa achiționează sonarul acesta pentru a vedea substratul și pragurile de pe balta , pescuind de pe mal.
Salut. Sonarul este foarte bun pentru a vedea praguri si tipul substratului. Anul trecut am folosit Sonarul deeper pro+ imprumutat de la un prieten. Ce am observat eu dupa folosire:
1) in functie de telefon poti prinde semnal wifi pina in 50 m cu telefon cubot echo sau pina in 80 m cu tel iphone 6 pe aceasi locatie.
2) pentru acuratete sonarul trebuie tras incet.
3) poti face harta batimetrica (subacvatica) daca ai un lac pe care il frecventezi des.
4) nu deranjezi locul de pescuit asa de mult cum ai face cu un plumb cu marker .
5) poti verifica daca ai pesti pe patul de nada. E bine aici sa arunci sonarul dincolo de patul de nada si apoi treci cu sonarul pe deasupra, in felul acesta nu sperii eventualii pesti de pe patul de nada.

Am cumparat si eu unul. Fire intinse!
am si eu o intrebare. daca am folosi sonarul deeper pro din barca cu telefonul langa noi n am putea sa l "exploatam" la maxim? stiu ca nu e conceput pentru asta dar m am gandit ca ar fi o solutie "ingenioasa"

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2006
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sonar Deeper Pro+

Mesaj de Claudiu Garlea »

Salut,

Se poate folosi si din barca, doar ca il infiletezi in alt punct (din cele 3 de pe sonar).
Exista un sistem de prindere special pentru asta si se poate conecta pe o tableta (de ex) ca sa ai un ecran mai mare.
http://www.totalfishing.ro/brat-flexibi ... 92613.html :wink:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”